Zrób to sam
Kursy mistrzowskie, instrukcje, przydatne wskazówki, przepisy kulinarne.
Prosta zgrzewarka oporowa

Jest to instrukcja (przewodnik), jak zrobić tanie wygodne i przenośne urządzenie do zgrzewania punktowego metalu z uszkodzonej kuchenki mikrofalowej.
Należy pamiętać, że jest to niebezpieczne, na co wskazuje napis na transformatorze: „NIEBEZPIECZNE WYSOKIE NAPIĘCIE», Podejmij wszelkie możliwe środki ostrożności, postępując zgodnie z tymi instrukcjami:

Materiały


Prosta zgrzewarka oporowa

Skromny koszt tego zgrzewania punktowego można ogólnie zredukować do zera, jeśli znajdziesz następujące akcesoria bez uciekania się do zakupu:
1. Bardzo stara kuchenka mikrofalowa - można ją znaleźć na składowisku.
2. Drewniana deska.
3. Wsporniki w kształcie litery T.
4. Śruby.
5. Kabel o średnicy 1 cm z pełnym rdzeniem nadaje się również do wielordzeniowego, ale upewnij się, że każdy gwint ma średnicę co najmniej 1 mm.
6. Inne narzędzia do obróbki drewna i złącza elektryczne.
7. 3-pinowe złącza (opcjonalne).
8. Metalowa zworka do mocowania o długości co najmniej 15 cm (opcjonalnie).
9. Złącze zasilacza komputera (opcjonalnie).
10. Listwa zaciskowa (średnica wewnętrzna 1 cm).

Wyjmujemy transformator z kuchenki mikrofalowej


Prosta zgrzewarka oporowa

W tym kroku opisano, jak usunąć transformator z kuchenki mikrofalowej.
1. Zdemontować kuchenkę mikrofalową, nie dotykając żadnych elementów na płytkach drukowanych.
2. Znajdź kondensator wysokiego napięcia, należy go przymocować do kondensatora i wyglądać jak magazynek z pistoletu z 2 przewodami wychodzącymi z jednego końca.
3. Zewrzyj kondensator za pomocą śrubokręta. UWAGA: TO NIE JEST KONIECZNE, ABY OBEJRZYĆ TEN; ISKRA JEST BARDZO JASNA, MOŻE USZKODZIĆ WIZJĘ.
4. Wyjmij transformator.

Struktura zgrzewarki oporowej


Prosta zgrzewarka oporowa

Cała konstrukcja składa się z jednej drewnianej deski, a jedyną modyfikacją, którą należy wykonać, jest przycięcie deski na określoną długość, aby wszystkie części miały tę samą wysokość.
Jak widać z rysunku, dwie środkowe części tworzą podstawę, na której zamontowany jest transformator, między nimi znajduje się złącze zasilania zasilacza.
Na panelu przednim znajdują się dwie długie części połączone wspornikami w kształcie litery T (nie dokręcaj górnych śrub, powinno to być elastyczne połączenie).
Z przodu brakuje dwóch elektrod, przymocuj je u dołu długiej części, przymocuj długą część do krótkiej, aby zwiększyć stabilność i wsparcie.

Elektrody


Prosta zgrzewarka oporowa

Każdy, kto ma doświadczenie w spawaniu, wie, że w ekstremalnych temperaturach elektrody topią się bardzo szybko, zastanawiałem się nad rozwiązaniem tego problemu i zdałem sobie sprawę, że bolec uziemiający z wtyczek 3-bolcowych można wykorzystać jako elektrody, są one powszechnie dostępne i kosztują ani grosza, i następnie opracował metodę mocowania ich do sprzętu spawalniczego i strategię wymiany (tak, aby można je było wymienić tak łatwo, jak wiertło z wiertłem). Poniżej znajduje się przykład tworzenia własnych elektrod dla tego urządzenia:
1. Oddziel 2 3-stykowe wtyczki i wyjmij styki uziemienia (najdłuższy styk).
2. Rozdziel dwie części listwy zaciskowej i złóż części metalowe.
3. Wkręć bolec uziemiający w kawałek miedzianego złomu i umieść go w metalowym bolcu bloku zacisków, dokręć całkowicie metalowy bolec.
4. Wkręć metalowy bolec bloku zacisków w drewnianą deskę, z wolnym końcem skierowanym w stronę transformatora, zostaną one przymocowane do końców kabla o średnicy 1 cm.
Modyfikacje elektryczne aparatu
Prosta zgrzewarka oporowa

Sekret udanego zgrzewania punktowego polega na kontrolowaniu przepływu dużej ilości prądu przez punkt zgrzewania i wygenerowaniu wymaganej temperatury, co jest dość trudne do osiągnięcia ze względu na odporność materiałów.
Jednak uzwojenie wtórne transformatora mikrofalowego ma odwrotny cel, przyczynia się do znacznego wzrostu napięcia sieciowego poprzez zmniejszenie prądu, więc należy go zmodyfikować, jeśli chcesz, aby spawarka działała. Jak to zrobić, opisano poniżej:
1. Usuń uzwojenie wtórne transformatora mikrofalowego (jest to uzwojenie, które nie jest podłączone do sieci, ma drut o mniejszej średnicy i więcej zaciskanych), w tym celu użyłem szlifierki kątowej z ostrzem tnącym do przecięcia całego elementu. Chociaż uzwojenia pierwotne nie mogą zostać uszkodzone podczas zgrzewania punktowego, radzę zachować ostrożność.
2. Używając kabla o średnicy 1 cm, zrób jak najwięcej pętli w przestrzeni, w której kiedyś znajdowały się uzwojenia wtórne (w moim przypadku było to 3), a następnie przedłuż resztę kabla do przedniej części, na której znajdują się elektrody, i przymocuj je, po uprzednim przykręceniu gotowego transformator na płycie podstawy ramy konstrukcyjnej.
3. Niektórzy z was mogą zauważyć złącze zasilania zasilacza pod transformatorem, wziąłem go z uszkodzonego zasilacza komputera.

Inne szczegóły


Prosta zgrzewarka oporowa

Zwróć uwagę na to, jak wzmocniłem konstrukcję, mocując środkową deskę za pomocą metalowej zworki. Transformator mikrofalowy jest niezwykle ciężki.
Brązowe i niebieskie przewody podłączone do cewki pierwotnej są podłączone do wspomnianego powyżej złącza zasilania.
Możesz wprowadzić jeszcze kilka ulepszeń: całkowicie zamknij transformator (stwórz zewnętrzną obudowę ochronną) i dodaj system chłodzenia do środka, aby zapewnić bezpieczeństwo i wydłużyć czas pracy, ponieważ nagrzewa się podczas użytkowania, ale wolę ostrzejszą wersję, jak jest teraz.
Wróć
Komentarze (4)
 1. Gość Peter
  #1 Gość Peter Goście 20 sierpnia 2017 20:04
  0
  Cholera, jaka instalacja jest potrzebna. Weź broń! okulary przeciwsłoneczne
 2. popvovka
  #2 popvovka Odwiedzający 20 października 2017 08:16
  5
  Mam doświadczenie w spawaniu punktowym i niemałe. Mosiądz nie jest odpowiednim materiałem na elektrody. Wszystkie kropki przemysłowe wykorzystują miedź i żaden inny materiał.
  1. Vanya
   #3 Vanya Goście 20 października 2017 14:42
   8
   Nie, mylisz się. Tylko zakłady przemysłowe mają elektrody wolframowe, a bardzo rzadko miedziane. Różnica mosiądzu lub miedzi nie jest moim zdaniem ...
 3. Gość Dmitry
  #4 Gość Dmitry Goście 13 września 2018 20:54
  0
  Obszar podstawowy powiedz mi

Przeczytaj także

Kody błędów pralek