Zrób to sam
Kursy mistrzowskie, instrukcje, przydatne wskazówki, przepisy kulinarne.
» » »Przygotowanie podłogi do układania płytek
Przygotowanie powierzchni
Pierwszym krokiem w dowolnym wykończeniu jest przygotowanie powierzchni roboczej. Ta praca jest szczególnie odpowiedzialna. Rzeczywiście, na przykład do skutecznego układania płytek potrzebujesz idealnie płaskiej powierzchni.
Wielu nadal działa w staromodny sposób - przyjmuje za podstawę zakrzywione ściany lub podłogi. W tym przypadku uzyskuje się prostą płaszczyznę dzięki różnym warstwom kleju do płytek. A czasem jest to uzasadnione. Niemniej jednak wstępne wyrównanie podstawowego fundamentu zapewnia niezaprzeczalne zalety:
1. Absolutny brak pustek pod płytkami;
2. Wielokrotne przyspieszenie procesu układania;
3. Stabilizacja jakości pracy.
Przed rozpoczęciem wyrównywania podłogi należy ją dokładnie oczyścić z brudu, kurzu i tłuszczu, a następnie zagruntować. Oczywiście podkład musi wyschnąć.
Wskazówka:
Bardzo niezawodny podkład to klej PVA rozcieńczony wodą. Powinien być nakładany na podłogę, po prostu wylewając kałuże i rozpraszając je szeroką szpachelką.
Należy wspomnieć, że idealne wyrównanie powierzchni można osiągnąć tylko poprzez instalację jastrychu cementowo-piaskowego, instalując lampy ostrzegawcze. Z reguły jednak nie wykonuje się jastrychu o grubości mniejszej niż dwa centymetry, w przeciwnym razie będzie niewiarygodny. A to oznacza nieuchronność pojawienia się nieprzyjemnego kroku. Ponadto, jeśli powierzchnia nie jest zbyt zakrzywiona, wówczas jastrychu w ogóle nie należy wylewać.
Wskazówka:
Uważa się, że płytki należy przyklejać wyłącznie na poziomie. Jest to jednak dalekie od przypadku i przy minimalnym odchyleniu ogólnie można o tym zapomnieć. Nawiasem mówiąc, wizualne wyrównanie podłogi z reguły prowadzi do prawie idealnego pod tym względem rezultatu.
Ponadto stosowanie mieszanek samopoziomujących również nie jest zalecane. W końcu są one wyrównane za pomocą wałka igłowego, który powtarza wszystkie guzki i zagłębienia na powierzchni. Czasami po takim wyrównaniu chwytasz się za głowę. Chociaż ta metoda jest dość odpowiednia dla linoleum, a czasami dla laminatu.
Najbardziej niezawodnym narzędziem jest reguła gipsowa. Im dłuższy, tym wyższa jakość pracy. Dzięki niemu warstwa mieszanki użytej podczas wyrównywania będzie minimalna. W wielu miejscach jest to praktycznie zero. Ta praca nazywa się wyrównaniem zgodnie z regułą, a jej znaczenie polega na wyrównywaniu koryta za pomocą wzgórek (zer).
Wskazówka:
Jak pokazuje praktyka, najbardziej udaną mieszanką do wyrównywania podłogi jest klej do płytek na bazie cementu. Jest trwały i ma doskonałą przyczepność. A jego elastyczność decyduje o zastosowaniu najcieńszych warstw. Ale aby przyspieszyć ustawienie, należy dodać do niego garść dowolnej mieszanki gipsu. Ponadto obecność gipsu sprawia, że ​​mieszanina nie kurczy się. Najważniejsze, aby nie przesadzić, ponieważ osłabi to rozwiązanie. Konsystencja powinna być jak gęsty kefir.

Osiągnij to, wykonując następujące czynności:
1. W początkowym rogu pokoju wlej pasek mieszanki o długości reguły i szerokości 30 centymetrów. Oczywiście należy już pamiętać o przybliżonej grubości warstwy;
Wskazówka:
Przed wylaniem należy „wystrzelić” powierzchnię z regułą i oznaczyć pagórki, rozumiejąc w ten sposób grubość warstw.
Przygotowanie podłogi do układania płytek

2. Następnie z reguły ciągnij tę kałużę we wstępnie wybranym kierunku. Rozciągając mieszaninę do miejsca, w którym konieczne jest nalewanie więcej, reguła jest wdrażana i prowadzona w przeciwnym kierunku;
Przygotowanie podłogi do układania płytek

3. Powtarzając poprzednią procedurę kilka razy i eliminując maksymalną pustkę i zatapianie, dodaj tę samą mieszaninę do tej samej metody;
Wskazówka:
Nie musisz bać się zadrapań i małych muszli. Są eliminowane przez drugą warstwę. Ogólnie rzecz biorąc, do montażu płytek powierzchnia nie powinna być gładka, ale równa.
Przygotowanie podłogi do układania płytek

4. Po przejściu od ściany do ściany należy przesunąć się na bok, o ile pozwala na to długość reguły tynku. I powtórz poprzedni proces;
5. Wyrównując cały pokój w jednym kierunku, należy pozwolić, aby mieszanina się zatrzasnęła. Przy prawidłowym stosunku składników jego ustawienie następuje w ciągu godziny;
Po czym wszystko się powtarza, tylko kierunek ruchu jest przyjmowany prostopadle do poprzedniego;
Pracując w małym i nie wielokątnym pomieszczeniu, te dwie warstwy mieszanki wylewa się i wyrównuje w ciągu zaledwie kilku godzin, biorąc pod uwagę czas wiązania;
Wskazówka:
Przed ułożeniem płytek podłogi muszą wyschnąć, aby uzyskać wytrzymałość. Dwanaście godzin w zasadzie wystarczy. Dalsze przetwarzanie polega jedynie na zeskrobywaniu różnych zwisów i „zadziorów” z powierzchni. Odbywa się to za pomocą szerokiej szpatułki bez większego wysiłku.
Z reguły wystarczą dwa przejazdy w kierunku prostopadłym. Ale aby poprawić wynik, możesz ponownie rozciągnąć podłogi. Zwłaszcza jeśli powierzchnia podstawy była dość nierówna.
Wskazówka:
Wielu próbuje zalać wszystko. Jednak najbardziej efektywna technologia układania płytek eliminuje potrzebę gruntowania przygotowanej powierzchni.
Przygotowanie podłogi do układania płytek
Wróć
Komentarze (0)

Przeczytaj także

Kody błędów pralek