Zrób to sam
Kursy mistrzowskie, instrukcje, przydatne wskazówki, przepisy kulinarne.
Często, kiedy robiłem zakupy w sklepach z elektroniką użytkową, zauważyłem takie urządzenie jak nawilżacz i nigdy nie widziałem osuszacza. Ktoś teraz powie - w prawie każdym klimatyzatorze jest taka funkcja jak osuszacz powietrza. U wszystkich, ale nie u wszystkich. Ale nie zawsze każdy może sobie pozwolić na klimatyzację. Co więcej, osuszacz powietrza, o którym dziś opowiem, ma wiele zalet, z których jedną jest bezgłośność. Potrzebowałem osuszacza do mojego mieszkania na parterze. W domu panuje taka wilgotność, że nawet pleśń na ścianach.
Tak więc zbudowana przeze mnie suszarka powietrza składa się z prawie trzech części: dwóch grzejników i elementu Peltiera. Myślę, że większość zapalonych graczy, którzy uwielbiają szaleńczo pompować swoje komputery, zna go. Jeśli w skrócie - to urządzenie, gdy zostanie przyłożone do niego prąd, zaczyna wytwarzać zimno z jednej strony, a ciepło z drugiej. Z jednej strony będziemy walczyć z ciepłem, wydmuchując chłodnicę z chłodnicy. Ale z drugiej strony będzie zimno - potrzebujemy tego.
Osuszacz

Zaczynajmy. Przygotujemy następujące elementy: grzejnik z chłodnicą, drugi grzejnik mniej, element Peltiera (którzy są zainteresowani przyjęciem - tutaj), pasta termoprzewodząca (można kupić w każdym salonie komputerowym) i kilka śrub do budowy jastrychu.
Najpierw wiercę otwory w grzejnikach - w drugim grzejniku otwory są nieco większe. Następnie biorę element Peltiera i smaruję jego boki smarem termicznym po obu stronach. Posmaruj cienką warstwą, w przeciwnym razie pasta mocno wycisnąć. Wkładam rozmazany element między grzejniki i przekręcam śruby. Jeśli powtórzysz projekt, a następnie skręć ostrożnie, bez fanatyzmu, w przeciwnym razie element pęknie.
Osuszacz

Osuszacz

Osuszacz

Osuszacz

Osuszacz

To wszystko! Teraz naprawiamy gdzieś nasz osuszacz i stawiamy naczynie do zbierania cieczy od dołu.
Zasada działania urządzenia jest bardzo prosta - strona jest chłodzona, a wilgoć w powietrzu skrapla się na nim. Mam nadzieję, że nie jesteś pięcioletnim chłopcem i zdałeś tę szkołę)
Łączymy chłodnicę równolegle z elementem i przykładamy napięcie 12-15 woltów. Jeśli mały grzejnik zacznie się nagrzewać, zmieniamy polaryzację elementu.
Osuszacz

Dla jasności podłączyłem termometr i pokazuje, że temperatura bardzo szybko spadła do 6 stopni. Po chwili grzejnik zaczął parować i kondensacja zaczęła kapać. Po 15-20 minutach pracy temperatura spadła do 4 stopni Celsjusza.
Osuszacz

Osuszacz

Chcę zauważyć, że rozmiar dużego grzejnika należy wybrać ze wzoru: im większy, tym lepszy. Ale mały grzejnik należy wziąć niezbyt duży, w przeciwnym razie temperatura na nim będzie poniżej zera, a cała wilgoć na nim zamieni się w lód i zamarznie, a to nie jest dobre.
Osuszacz

Osuszacz

Osuszacz

Osuszacz

Osuszacz

Po 12 godzinach pracy tego urządzenia zebrałem około dwóch litrów wody! To całkiem sporo.
Użyłem tego projektu jako osuszacza, możesz go użyć jako lodówki, instalując go w skrzynce lub znaleźć swoją aplikację.
Wróć
Komentarze (10)
 1. MrRolling
  #1 MrRolling Goście 12 lutego 2016 12:36
  0
  1. Każdy klimatyzator odprowadza powietrze, ponieważ te dodatkowe funkcje nie są konieczne.
  2. Twoje urządzenie [b] ma bardzo [/ b] niską wydajność.
 2. Gregory
  #2 Gregory Goście 16 lutego 2016 21:55
  0
  Eksperymentowałem z tym urządzeniem przez długi czas i, moim zdaniem, autor przeceniał objętość zebranej cieczy co dziesięć razy!
 3. Eugene
  #3 Eugene Goście 16 kwietnia 2016 23:31
  0
  Wydajność może być niewielka, ale może istnieć kilka takich urządzeń, biorąc pod uwagę ich niski koszt. Sam chcę zainstalować jeden w samochodzie, a podczas deszczu szyby się pocą. Pomysł jest świetny.
 4. Siergiej
  #4 Siergiej Goście 2 czerwca 2016 03:13
  0
  Zgadzam się z Gregory. Nosił przez bardzo długi czas, wypróbował różne elementy kilka grzejników o różnych kształtach i rozmiarach - nic. Temperatura „zimnej części” spadła do +4 (jeśli umieścisz mały radiator) - podczas pracy przez około 3 godziny - powstanie kilka kropli wody. Jeśli umieścisz większy grzejnik (według autora powinien być szron o dużym rozmiarze) temperatura nie spadnie poniżej 12-14 C. Ogólnie kupię fabryczny osuszacz
 5. Szary
  #5 Szary Goście 23 czerwca 2016 23:20
  0
  I zrobiłbym to sam, a może zrobiłbym to, ponieważ nie ma miejsca na normalny osuszacz i nie można głupio suszyć ubrań w łazience, dopóki nie wyschnie
  Autor wyraźnie zgiął 2 litry w ciągu 12 godzin, chyba że testował nad wrzącą wodą mrugnięcie
 6. Andrey
  #6 Andrey Goście 8 sierpnia 2016 16:56
  0
  [b] Szary [/ b],
  Był podobny problem. Zdecydowałem się na sufit podwieszany wykonany z plastikowych paneli z wbudowanymi lampkami - 4 szt. I 4 chłodnice 12 cm. Chłodnice są włączone 2 szt. Szeregowo działają niesłyszalnie. 2 wysadzić, jeden w dół i jeden wciąga do wentylacji. Pełny bęben myjący wysycha przez noc.
 7. Inox
  #7 Inox Goście 11 października 2016 11:58
  0
  Drogie, a nie drogie; możemy zawiesić topór przed wilgocią.
 8. Alexander
  #8 Alexander Goście 29 stycznia 2017 19:34
  7
  Szanuję autora za bezczelność, nawet jeśli chodzi o przedstawienie i upiększenie. Mój osuszacz to 60W Peltiera, gorący grzejnik 100x125, zimny 100x72, temperatura zimnego grzejnika wynosi od +4 do +6. Zbiera 200 ml dziennie przy 60% wilgotności i 20 stopniach.
 9. Igor Kirpiczow
  #9 Igor Kirpiczow Goście 24 listopada 2017 16:17
  0
  Panowie, kto jest autorem tego produktu?
  1. Denis
   #10 Denis Goście 24 listopada 2017 16:21
   2
   Dlaczego tego potrzebujesz? To ja Tak, przesadziłem trochę wodą, zgadzam się, jeśli mówisz o tym ...

Przeczytaj także

Kody błędów pralek