Zrób to sam
Kursy mistrzowskie, instrukcje, przydatne wskazówki, przepisy kulinarne.
» » »Bateria słoneczna diod i tranzystorów

W gospodarce konstruktora radiowego zawsze będą stare diody i tranzystory z odbiorników radiowych i telewizorów, które stały się niepotrzebne. W zręcznych rękach jest to bogactwo, które można skutecznie wykorzystać. Na przykład, aby wykonać baterię słoneczną własnymi rękami, aby zasilać tranzystorowy odbiornik radiowy w warunkach podróży. Jak wiadomo, półprzewodnik oświetlony światłem staje się źródłem prądu elektrycznego - fotokomórką. Wykorzystamy tę właściwość.

Obecna siła i siła elektromotoryczna takiego ogniwa słonecznego zależą od materiału półprzewodnika, jego wielkości powierzchni i oświetlenia. Ale aby zmienić diodę lub tranzystor w fotokomórkę, musisz dostać się do kryształu półprzewodnika, a ściślej - musisz go otworzyć.

Jak to zrobić, powiemy nieco później, ale na razie spójrz na tabelę, w której podano parametry domowych fotokomórek. Wszystkie wartości uzyskano przy oświetleniu lampą 60 W w odległości 170 mm, co w przybliżeniu odpowiada natężeniu światła słonecznego w piękny jesienny dzień.

Jak widać z tabeli, energia wytwarzana przez jedną fotokomórkę jest bardzo mała, więc są one połączone w baterie. Aby zwiększyć prąd dostarczany do obwodu zewnętrznego, te same fotokomórki są połączone szeregowo. Ale najlepsze wyniki można osiągnąć przy połączeniu mieszanym, gdy akumulator fotowoltaiczny jest montowany z grup połączonych szeregowo, z których każda składa się z identycznych elementów połączonych równolegle (ryc. 3).

Wstępnie przygotowane grupy diod są montowane na płytce z getinaxu, szkła organicznego lub textolitu, na przykład, jak pokazano na rycinie 4. Elementy są połączone cienkimi cynowanymi drutami miedzianymi.

Lepiej nie lutować wniosków odpowiednich dla kryształu, ponieważ w ten sposób kryształ półprzewodnikowy może zostać uszkodzony z powodu wysokiej temperatury. Umieść płytkę z fotokomórką w wytrzymałej skrzynce z przezroczystą górną pokrywą. Przylutuj oba piny do złącza - podłącz do niego przewód od radia.

Słoneczna bateria fotowoltaiczna z 20 diodami KD202 (pięć grup czterech równolegle połączonych fotokomórek) wytwarza napięcie do 2,1 V przy prądzie do 0,8 mA na słońcu. To wystarczy, aby zasilić radio z jednego lub dwóch tranzystorów.


Teraz o tym, jak zamienić diody i tranzystory w fotokomórki. Przygotuj imadło, nożyce boczne, szczypce, ostry nóż, mały młotek, lutownicę, lut cyny ołowiowej POS-60, kalafonię, pincety, tester lub mikroamperomierz 50-300 μA i akumulator 4,5 V. Diody D7, D226, D237 i inne w podobnych przypadkach należy rozmontować w następujący sposób. Najpierw wytnij wnioski wzdłuż linii A i B nożami bocznymi (ryc. 1). Ostrożnie wyprostuj zmiętą rurkę B, aby zwolnić zacisk G. Następnie zamocuj diodę w imadle za kołnierz.

Przymocuj ostry nóż do spoiny i delikatnie uderzając w nóż, zdejmij pokrywę. Upewnij się, że ostrze noża nie wnika głęboko do środka - w przeciwnym razie kryształ może zostać uszkodzony. Wniosek D usuń farbę - fotokomórka jest gotowa. W przypadku diod KD202 (a także D214, D215, D242-D247) użyj pary szczypiec, aby odgryźć kołnierz A (rys. 2) i odciąć zacisk B. Podobnie jak w poprzednim przypadku, wyprostuj pomarszczoną rurkę B i zwolnij elastyczny przewód G.


Wróć
Komentarze (5)
 1. Dmitrij Władimirowicz
  #1 Dmitrij Władimirowicz Goście 8 stycznia 2013 12:53
  4
  Ten rodzaj „kreatywności” bardzo przypomina stary żart, w którym z kawioru zrobiono czarny kawior mrugnięcie
 2. nikoko
  #2 nikoko Goście 10 września 2013 14:20
  2
  OOOOOOO Bardzo kosztowny pomysł! Wynik nie jest tego wart! sam to zebrał, ale nie do końca, odkąd podniósł się, aby je zdemontować. Diody w miejscu złącza p - n są bardzo delikatne. Nie otwieraj go poprawnie, a złącze jest zerwane. Napięcie jednej diody = 0,2 V i 900 μa. Lepiej kupić chiński panel słoneczny, a nie parę))
 3. Alexander
  #3 Alexander Goście 23 grudnia 2017 17:48
  1
  Tranzystor MP38 rozkłada się, aby nie uszkodzić kryształu, będzie to trudne.
 4. welon
  #4 welon Goście 19 lutego 2018 10:23
  0
  zaczerpnięte z książki Ya. Voitsekhovsky 1966 radio elektroniczne zabawki tam i bateria ryżu jest
 5. Romanow Siergiej
  #5 Romanow Siergiej Goście 14 lipca 2019 09:16
  0
  Niemniej jednak takie urządzenia mogą być teraz poszukiwane! Na przykład - moja bateria słoneczna LED do stymulowania wzrostu roślin
  W przeciwieństwie do ogniwa fabrycznego, taka bateria jest mniej delikatna, jej wzór promieniowania można regulować, wszystkie przejścia PP są wypełnione związkiem na śmierć (domyślnie odporność na wilgoć). Wymagany prąd (μA) jest niewielki, najważniejsze jest łatwość użycia. Uzyskanie energii elektrycznej do zwykłego użytku w taki sposób dzisiaj jest z pewnością nieuzasadnione. Chyba że tylko jako eksperyment przeprowadzony z dzieckiem. Do celów edukacyjnych.

Przeczytaj także

Kody błędów pralek