Zrób to sam
Kursy mistrzowskie, instrukcje, przydatne wskazówki, przepisy kulinarne.

Zwracamy uwagę na dwie miniaturowe lutownice, najbardziej przystępne cenowo w produkcji i spełniające wymagania dotyczące instalacji miniaturowych produktów elektronicznych.

Pierwszy projekt, pokazany na rysunku 1, jest przeznaczony do montażu tranzystorów i mikroukładów na płytkach drukowanych. Moc lutownicy wynosi około 7 watów. Napięcie zasilania 6,3 V.


Na rysunku 1 liczby wskazują: 1 - podkładka 2 - tuleja; 3 - podstawa: 4 - czapka; 5 - włókno szklane; 6-rurka; 7 - żądło; 8 korek; 9 - nitka azbestowa; 10 - cewka grzewcza; 11 - długopis.

Konstrukcja lutownicy jest tradycyjna. Miedziana rura jest przymocowana do uchwytu wykonanego z materiału izolacyjnego, w który wciska się żądło. 2-3 warstwy włókna szklanego są nawijane na miedzianą rurkę, wzdłuż której nawijana jest spirala grzewcza. Na zewnątrz spirala jest izolowana nitką azbestową. Cały element grzejny jest zamknięty metalową nasadką od długopisu z wieloma prętami. Montaż lutownicy odbywa się w tej kolejności. Rura jest podgrzewana potężnym lutownicą i dociskana do trzonu stalowej podstawy. Aby uzyskać większą niezawodność, wywierć otwór o średnicy 0,8-1 mm w miejscu zamocowania do rury i nituj w niej kawałek drutu stalowego lub gwoździa. Na tubie nawijane są dwie warstwy włókna szklanego o szerokości 40 mm i spirala nichromowa. Spirala jest drutem nichromowym o średnicy 0,35 mm (spirala żelazna elektryczna) o całkowitej rezystancji 5–5,6 Ohm. Początek i koniec uzwojenia jest skręcony z pośrednimi długościami drutu miedzianego o długości 100 mm i średnicy 0,6 mm. Początek uzwojenia jest przymocowany do rurki jak najbliżej żądła, a drut nichromowy jest uzwojony z odstępem 0,3 mm. Następnie cienki sznur azbestowy owija się wokół grzejnika.

Podkładkę przykręca się do uchwytu, a przewód zasilający skręcony z trzech izolowanych przewodów elastycznych przepuszcza się przez otwór w uchwycie i podkładce, a następnie przepuszcza przez trzy otwory w podstawie i przykręca do podkładki, instalując trzy tuleje. Izolację przy przejściu przez otwory w podstawie należy dodatkowo wzmocnić dwiema lub trzema warstwami włókna szklanego. Jeden z drutów z usztywnieniem z gołego drutu miedzianego jest przymocowany do trzonu podstawy, ten przewodnik służy do uziemienia końcówki lutownicy podczas pracy. Pozostałe dwa są przeznaczone do podłączenia grzejnika do źródła prądu. Pokrywa ochronna jest umieszczona na grzejniku i przymocowana korkiem wykonanym z drutu sprężynowego.

Transformator do zasilania lutownicy musi mieć dobrą izolację uzwojenia. Prąd wtórny wynosi około 1 A.

Cechą drugiego projektu (ryc. 2) jest urządzenie grzałki, wykonane jest z grafitu i przykręcone bezpośrednio do końcówki lutownicy. Konstrukcja lutownicy jest bardzo prosta. Żądło jest wykonane z miedzianego pręta o średnicy 5 mm i wycina się w nim gwint M5. Nakręć nakrętkę na gwint, aż się zatrzyma, i załóż metalową podkładkę (ryc. 4). Następnie nałóż podkładkę mikową o grubości około 0,5 mm i ostrożnie przykręć grzejnik.Na rycinie 2 liczby wskazują: 1 - długopis; 2 - wspornik; 3 - żądło; 4 - uszczelka mikowa; 5 - grzałka w zestawie; 6 - płatek; 7 - podkładka z miki; 8 - rura; 9 - grafitowy pręt.

Grzejnik jest wykonany w następujący sposób. Cylinder grafitowy jest ciasno włożony i zszyty równo z krawędziami odcinka miedzianej rurki. Grafit można stosować z ogniw galwanicznych lub szczotek kolektorowych silnika elektrycznego. Otwór o średnicy 4 mm jest wiercony wzdłuż osi cylindra, a gwint M5 jest starannie wycinany.Podczas przykręcania żądła nić ulega znacznemu zużyciu, dlatego konieczne jest, aby nić żądła była wystarczająco czysta, a jej długość minimalna. Grzejnik jest przykręcony do podkładki z miki. Następnie załóż podkładkę płatków, aby miedziana rura grzejnika wchodziła we wgłębienie płatka i załóż drugą podkładkę mikową, drugą podkładkę metalową i dokręć całą torebkę nakrętką M5. Żądło z grzałką jest przymocowane do wspornika za pomocą tej samej nakrętki. Stalowy wspornik o grubości 3,5 mm jest przymocowany za pomocą śrub do rączki lutownicy i służy jako przewodnik nagrzewnicy. Drugi przewodnik jest przykręcony do podkładki płatkowej.

Napięcie robocze lutownicy wynosi około 1 V, prąd około 15 A. Lutownica jest zasilana z sieci przez transformator obniżający napięcie. Z uwagi na fakt, że prąd grzejnika jest znaczny, elastyczne przewody doprowadzające muszą mieć przekrój co najmniej 3 x 3 mm. Czas nagrzewania końcówki do temperatury roboczej nie przekracza 2 minut. Jeśli zwiększysz prąd grzałki, możesz skrócić czas nagrzewania do kilku sekund. Lutownica jest bardzo trwała, ponieważ jej grzejnik jest odporny na ciepło i praktycznie izolowany od tlenu.

Wróć
Komentarze (3)
 1. Toha
  #1 Toha Goście 31 grudnia 2011 21:47
  0
  Lutuję za pomocą 25-watowej wtyczki nylonowej; mikroukład jeszcze się nie wypalił, muszę lutować części 40; 80 lub, w skrajnych przypadkach, 100-watową dławicą do stopów litych
 2. NEON
  #2 NEON Goście 17 czerwca 2012 19:44
  0
  Czy można wysłać gotową miniaturę?
 3. Ja jestem
  #3 Ja jestem Goście 9 stycznia 2019 07:57
  1
  Skan z jakiejś książeczki z czasów sowieckich, kiedy nie było sposobu, aby znaleźć gotowe lutownice w sklepie, ale była fabryka z wszelkimi maszynami i materiałami pod ręką.
  Teraz niewiele pozostało z fabryk, ale jest Aliexpress. Poczekaj długo. Jeśli potrzebujesz szybko, czyli ChipDip - kup tę samą chińską lutownicę, ale szybko i czterokrotnie drożej :)

Przeczytaj także

Kody błędów pralek