Zrób to sam
Kursy mistrzowskie, instrukcje, przydatne wskazówki, przepisy kulinarne.
» » »Jak pozbyć się grzyba z kafelka na zawsze!
Dobrze jest, gdy mieszkanie jest ciepłe i przytulne, sprzyja wypoczynkowi i wygodnemu życiu. Aby zepsuć taką sielankę, nieproszony gość - grzyb. Bardzo często zmiany grzybicze obserwuje się między połączeniami płytek w łazience i w miejscach, w których wilgotność stale wzrasta. Nie mniej podatne na grzyby są inne części mieszkania, szczególnie w tych „ustronnych” miejscach, w których panują wszystkie warunki.
Narożne mieszkania są dużą niedogodnością, ponieważ narożnik domu, niezabezpieczony przed zewnętrznymi czynnikami środowiskowymi, jest zawsze zimny i wilgotny, w wyniku czego powstają grzyby pleśniowe. Życie z takimi „sąsiadami” jest niezwykle niebezpieczne, dlatego warto raz na zawsze pokazać tym jednokomórkowym ich miejsce.

Co to jest niebezpieczny grzyb?


Na pierwszy rzut oka ciemne kolonie grupowe stanowią jedynie niedogodności estetyczne, zmuszając rumieńce przed gośćmi. Ale to tylko połowa problemu, głównym zagrożeniem są zarodniki grzybów, które mogą swobodnie podróżować w powietrzu, którym oddychają wszyscy mieszkańcy mieszkania.
Jak pozbyć się grzyba z płytki

Zarodniki grzybów mogą powodować problemy zdrowotne, takie jak:
 • ataki astmy, a także choroby górnych dróg oddechowych;
 • reakcje alergiczne w postaci wysypek skórnych i podrażnień;
 • pogorszenie ogólnego stanu zdrowia;
 • obniżona odporność.

Małe dzieci są szczególnie podatne na infekcję grzybem, który może przez całe życie chorować na choroby przewlekłe.

Metody kontroli grzybów


Czego nauka i technologia nie wymyśliła w walce z grzybem: roztwory chemiczne, specjalne zaprawy, detergenty dezynfekujące. Ale z własnego doświadczenia powiem, że wszystkie te leki mają wiele wad:
1. Wysoki koszt - dobra zaprawa kosztuje cenę samego kafelka, dlatego powinieneś dać sporo pieniędzy na walkę z grzybem.
2. Detergenty (przeciwgrzybicze) nie mają długiego okresu ważności i w ciągu kilku tygodni po ich zastosowaniu zdjęcie powtarza się, zmuszając je do ponownego wydania pieniędzy na zakup takiego agenta.
3. Dezynfekcja chemiczna przeprowadzana przez specjalistów powoduje, że wychodzisz z domu na długi czas, co również powoduje niedogodności. Ponadto taka usługa jest droga i nie jest długoterminowa.
Przestań uprawiać grzyba!

Po przeczytaniu dużej literatury i przestudiowaniu tego, z czym mam do czynienia, wpadłem na świetny pomysł, aby samemu zniszczyć grzyba. Ponieważ na tę procedurę nie ma specjalnych pieniędzy, opowiem o najbardziej ekonomicznej i długoterminowej metodzie zwalczania grzybów.
Głównym celem mojej pracy jest nie tylko zniszczenie grzyba, ale także zapobieganie jego ponownemu pojawieniu się na płytce i szwach między nią.
Tak więc do całego procesu będziesz potrzebować kilku rzeczy:
 • wapno gaszone (warte grosza, można kupić w dowolnym sklepie ze sprzętem);
 • dowolny proszek do prania;
 • szklany pojemnik (w moim przypadku zwykły słoik 500 ml);
 • gumowe rękawiczki;
 • respirator z gazy;
 • stara szczoteczka do zębów;
 • cienki pędzel do malowania (lepiej wziąć najtrudniejszy).

Jak pozbyć się grzyba z płytki

Pierwszym etapem pracy jest usunięcie grzyba. Aby to zrobić, weź 2 łyżki proszku, zalej gorącą wodą (250 ml), dobrze wymieszaj i odstaw na 5 minut.
Jak pozbyć się grzyba z płytki

Jak pozbyć się grzyba z płytki

Następnie musisz założyć respirator i rękawiczki, a zanurzając szczoteczkę w roztworze mydła, przejdź przez wszystkie szwy, dokładnie oczyszczając brud.
Jak pozbyć się grzyba z płytki

Na podstawie liczby czarnych smug można ocenić, ile płytki jest zaszczepiona i jak niebezpieczne jest dla życia. Po wyczyszczeniu wszystkich szwów musisz pozostawić wszystko bez zmian przez 30 minut, a następnie umyć całą płytkę czystą miękką ściereczką.
Jak pozbyć się grzyba z płytki

Drugi etap to suszenie. Po czyszczeniu płytki i szwy powinny dobrze wyschnąć. Aby to zrobić, najlepiej otworzyć okna lub włączyć maskę. Dwie godziny wentylacji wystarczą do całkowitego wyschnięcia.
Trzeci etap to fugowanie.Po wielokrotnym stosowaniu różnego rodzaju zapraw typu Ceresit i jego analogów w mojej praktyce ogarnął mnie smutek, który pojawił się już w drugim tygodniu po procesie uszczelniania połączeń. Kosztowny składnik spadł z zamierzonego miejsca, a historia z grzybem została powtórzona więcej niż raz.
Dowiedziawszy się z literatury, że grzyb nie żyje w środowisku alkalicznym, postanowiłem spróbować wytrzeć stawy zwykłym wapnem gaszonym, a wynik przekroczył wszelkie moje oczekiwania. Aby to zrobić, musisz rozcieńczyć wapno w stosunku 1: 1 wodą, odstawić na 10 minut i za pomocą zwykłego pędzla biurowego nałożyć roztwór na szwy.
Jak pozbyć się grzyba z płytki

Jak pozbyć się grzyba z płytki

Następnie pozwól mu dobrze wyschnąć na otwartej przestrzeni, otwierając okno lub pawęż. Po wyschnięciu płytki należy usunąć resztki wapna z powierzchni ceramicznej, co nie jest trudne do wykonania za pomocą miękkiej szmatki i kwasu cytrynowego rozcieńczonego w wodzie.
Jak pozbyć się grzyba z płytki

Rezultat jest wspaniały, szwy są białe i piękne, ale największą zaletą jest to, że nie zamokną i nie przyczyniają się do powstawania grzyba. Nawet w łazience, gdzie cała rodzina kąpie się codziennie, szwy pozostają białe i bez grzybów przez dość długi czas.
Dzięki tej prostej metodzie raz w roku wystarczy całkowicie oczyścić szwy między płytkami roztworem myjącym i wytrzeć wapnem, a na zawsze zapomnisz o grzybie! Tanie i wesołe, a co najważniejsze bardzo skuteczne!
Jak pozbyć się grzyba z płytki
Wróć
Komentarze (0)

Przeczytaj także

Kody błędów pralek