Zrób to sam
Kursy mistrzowskie, instrukcje, przydatne wskazówki, przepisy kulinarne.
» »Hodujemy kryształy miedzi.
W czasopiśmie „Chemistry and Life” nr 3 z 1972 r. Był artykuł o tym, jak hodować kryształy metalicznej miedzi, jest dobrze napisany i nie będę go powtarzał, po prostu daj:

ROSNĄ KRYSZTAŁY MIEDZI
Nie, nie dokonaliśmy rezerwacji. Nie siarczan miedzi - prawdopodobnie otrzymałeś te kryształy i więcej niż jeden raz, ale prawdziwa miedź metalowa.
Widocznie obserwowałeś także bardzo małe kryształy miedzi - pokrywają one żelazny gwóźdź zanurzony w roztworze siarczanu miedzi. Są tak małe, że czerwonawy film wydaje się nawet solidny. Aby wyhodować duże kryształy, musisz to zrobić: spowolnić reakcję. Gdy cząsteczki uwolnionej substancji zostaną osadzone na już przygotowanych małych kryształach, będą rosły.
Zrobimy to. Na dnie puszki lub szkła chemicznego połóż kryształy siarczanu miedzi, przykryj je drobną solą kuchenną i przykryj kółkiem z bibuły filtracyjnej lub bibuły, pocięte dokładnie na średnicę naczynia. Na papierowym kole kładziemy koło nieco mniejsze, tym razem żelazne. Należy go wyczyścić delikatną szmatką szmerglową. Na koniec napełnij wszystko nasyconym roztworem chlorku sodu, aby znalazł się kilka centymetrów nad żelaznym okręgiem. Oczywiście zrozumiałeś, dlaczego potrzebna jest sól kuchenna. Zgadza się - aby spowolnić uwalnianie miedzi.
Przygotowanie zostało zakończone, samo doświadczenie się rozpoczyna. On odejdzie bez naszej interwencji, musimy tylko czekać i obserwować. Czas oczekiwania zależy od warunków eksperymentu, przede wszystkim od temperatury. Zwykle po kilku dniach tworzą się błyszczące kryształy miedzi. Ich kształt i rozmiar mogą się różnić w zależności od wielkości kryształów siarczanu miedzi i ich ilości, od średnicy naczynia, wysokości warstwy soli, temperatury. Czasami rosną piękne miedziane „drzewa” - dendryty (słowo pochodzi od greckiego „drzewa”), niedokończone w rozwoju kryształy. Płatki śniegu, szron, mroźne wzory na szkle są również dendrytami.
Oczywiście będziesz chciał zapisać powstałe kryształy. Opłucz je wodą, napełnij rozcieńczonym kwasem siarkowym i przechowuj w szczelnym pojemniku bez powietrza.
I. Ilyin.

Im grubsza jest warstwa soli, a im niższa temperatura, tym wolniejsze, a zatem większe i bardziej ukształtowane kryształy. Również rozmiar kryształów i szybkość wzrostu będą zależeć od wielkości kryształów soli, ponieważ kryształy rosną w warstwie soli, między jej kryształami. Sól i siarczan miedzi, tanie i łatwo dostępne związki, i wydaje mi się bardzo interesujące przeprowadzenie badań w celu określenia optymalnych warunków wzrostu i uzyskania regularnych i dużych kryształów.Źródło: himiklab.org.ua
Wróć
Komentarze (1)
  1. Yorgenn
    #1 Yorgenn Goście 10 stycznia 2012 22:47
    0
    Chcę spróbować, dzięki)

Przeczytaj także

Kody błędów pralek