Zrób to sam
Kursy mistrzowskie, instrukcje, przydatne wskazówki, przepisy kulinarne.
» »Produkcja drzwi wewnętrznych z oświetleniem.
Kiedyś wykonałem drzwi ze wzorem świecącym w ciemności, aby otworzyć otwór między holem wejściowym a salonem. Na początku wszystko było w porządku, ale przy drzwiach znaleziono kilka wad.

Po pierwsze, po wyschnięciu drzewo wygięło się lekko (myślałem, że „kanapka” wykonana z drewna klejonego to zapobiegnie, ale niestety ... myliłam się ...)

Ponadto istniała tylko jedna warstwa szkła organicznego. Problem polega na tym, że jeśli szkło się zabrudzi, brud również zacznie świecić. Dotyczy to również odcisków palców. Na szczęście, zarówno goście, jak i moja rodzina starają się zburzyć szkło ...

W końcu, w obliczu tych problemów, postanowiłem zrobić nowe drzwi.

Tym razem postanowiłem wziąć tanie deski, aby drzwi były proste i stabilne. Ponadto zastosowałem cztery warstwy szkła - dwie zewnętrzne o grubości 3 mm z polerowanego szkła i dwie wewnętrzne o grubości 3 mm z pleksiglasu, na których wygrawerowany jest obraz. Musiałem użyć pleksiglasu, ponieważ przewodzi światło lepiej niż zwykłe szkło.


Są to cztery tafle szkła (nie było łatwo dostać je do domu, ale to inna historia). Nawiasem mówiąc, są zielone, ponieważ są pokryte plastikiem ochronnym.


To pierwszy kawałek taniego drewna wyciętego we właściwym kształcie. W rzeczywistości nie ma nic ciekawego - piłujesz, piłujesz ... Poza tym musiałem użyć frezarki, aby wyciąć 2 mm ze wszystkich desek: kupiłem deski o grubości 22 mm i grubości drzwi 40 mm. Cholernie dużo zamieszania. Ponadto konieczne było wycięcie rowków na okulary. Niestety nie sfotografowałem tego procesu, ale z drugiej strony nie ma w nim nic ciekawego.


Wszystkie deski są już przycięte w odpowiednim kształcie. W dwóch środkowych deskach przecinane są rowki. Jak widać, w środkowej warstwie tanich desek stosuje się większe żetony. Bardziej szczegółowo omówię to później ...


To jest dolna część drzwi. Ponieważ drzwi są dość ciężkie, obawiałem się, że zwykłe wkręty do drewna nie wytrzymają, więc wyciąłem małe rowki między dwiema warstwami drewnianych desek i przykleiłem do nich trzy nakrętki i uszczelki M5 (na pewno stal nierdzewna A4). Poniżej znajduje się zdjęcie rowków na dwie nakrętki 6 mm i dwa pręty gwintowane. Służą jako podparcie dla szkła. Szkło jest podawane przez dolną część drzwi (byłoby łatwiej na górze, ale nie jest to możliwe ze względu na dużą wytrzymałość strukturalną ramy). Pod szkłem znajduje się deska i dwa pręty gwintowane. Między nimi jest także kawałek drewna - w celu wzmocnienia konstrukcji i rozłożenia ciężaru.


Zakończenie dokrętki i uszczelki dla pętli. Sam zawias i śruby są już przykręcone, aby nakrętki były przyklejone.


Wszystko jest przyklejone i wypełnione wypełniaczem.


Z bliska strzał rowków na szkło. Musiałem użyć wypełniacza do wyrównania powierzchni, ponieważ pośrodku gęstość desek jest mniejsza. Ponadto ostrożnie piłowałem krawędź za pomocą frezarki. Miałem nadzieję, że farba wystarczy, by wypełnić wszystkie nierówności i wygładzić drzewo ... niestety, nie wyszło. Również tutaj musiałem użyć wypełniacza (zdjęcia, znowu, nie ...).


Diody LED! Dokładniej - 120 sztuk, 60 niebieskich i 60 białych. Podświetlą szkło.


Oprawki LED wykonane z pasków pleksi o grubości 3 mm i wymiarach 1 x 62 cm. Wyciąłem otwór na każdą diodę LED i na każdy rezystor (jeden rezystor na trzy diody LED). Ponadto musiałem wyciąć rowek na przewód. Będzie on umieszczony nad i pod szkłem, pod ciężarem jednego arkusza pleksi.


Świecące!


Zbliżenie pasków z diodami LED - wygląda jak zdjęcie artystyczne. Białe wydają się niebieskawe - zapomniałem wyregulować balans bieli w aparacie ...


Jest to pierwsza warstwa szkła z wygrawerowanym wzorem (będzie niebieski).


... I druga warstwa (będzie biała).


Obie warstwy są ze sobą połączone. Grawerowanie znajduje się na obu arkuszach z różnych stron. Idealnie byłoby wygrawerować wzór na obu arkuszach po tej samej stronie, jednak w tym przypadku obraz wyglądałby dobrze pod kątem prostym, ale podwoiłby się pod kątem (wzory nie pokrywałyby się o 3 mm).

Dlatego te strony, na których wycinany jest obraz, znajdują się naprzeciw siebie. Problem polega na tym, że w tym przypadku obraz wydaje się z jednej strony nieco wyraźniejszy niż z drugiej. To prawda, że ​​w rezultacie wszystko nie było tak przerażające, jak się spodziewałem.


To bardzo złe zdjęcie pierwszej próbki diod LED. Wszystkie cztery tafle szkła są ułożone jeden na drugim. Czarna krawędź widoczna na zdjęciu to taśma elektryczna, która służy jako uszczelka.

Nawiasem mówiąc, cała ta konstrukcja leży na innych drzwiach - nie na tych, które wymieniam.


Tutaj możesz zobaczyć, jak światło jest rozprowadzane na szkle. Zewnętrzna szyba w ogóle nie przepuszcza światła, a pleksi przepuszcza dwa różne kolory. Światło rozprasza się znacznie mniej, niż się spodziewałem. W rzeczywistości niebieski kolor jest znacznie „czystszy”, tylko mój aparat nie był w stanie uchwycić jasnego niebieskiego blasku diod LED.


To jest gotowa kanapka. Biała folia zapewnia, że ​​szkło ściśle przylega do drewnianej ramy drzwi.

Niestety nie byłem w stanie całkowicie wyczyścić szyby. Jeśli spojrzysz na kąt, zobaczysz na nim brud. Ale na szczęście nie jest to fatalne.

Okazało się, że „kanapka” była jeszcze zbyt ciasna - musiałem mocno przycisnąć szklankę, aby ścisnąć ją do ramy (i tyle smaru, że zazdrościłby każdy klub nocny). W rezultacie udało mi się wepchnąć szkło do ramy, ale czy będzie można go wyciągnąć, czas pokaże. Mam nadzieję, że wciąż nie muszę tego wyjmować.


Zbliżenie zdjęcia.


Uwaga: niebieski i biały lekko się nakładają. Na zdjęciu niebieski wydaje się bardzo niejednorodny, ale w rzeczywistości wygląda znacznie lepiej. Stało się tak, ponieważ biały jest pokazany tutaj od „prawej” strony, a niebieski od „wewnątrz”.Źródło:
Wróć
Komentarze (2)
 1. zhak_nrg
  #1 zhak_nrg Goście 28 kwietnia 2012 20:43
  1
  super !!!!!!!!!!!!!! młody człowiek
 2. zhak_nrg
  #2 zhak_nrg Goście 28 kwietnia 2012 r. 20:56
  0
  i czy podświetlenie może być wyświetlane tylko od góry czy od dołu?
  jak doszło do awarii zasilania? trans gdzie?

Przeczytaj także

Kody błędów pralek