DIY dari pats
Meistarklases, instrukcijas, noderīgi padomi, receptes.
» »VA, RCD, AVDT - ko izvēlēties?
Elektroenerģija rada komfortu, bet kļūst bīstama, ja strāvas avotā notiek negadījums. Potenciālu īssavienojums strauji palielina strāvu, kas pārsniedz pieļaujamo vērtību. Vadi pārkarst, kas var izraisīt ugunsgrēku. Caur skapi vai mitru sienu var noplūst samazināta līnijas izolācija. Cilvēks vai dzīvnieks, nejauši pieskaroties bīstama potenciāla vietai, gūst elektriskas traumas.
VA UZO AVDT Ko izvēlēties

Lai novērstu smagas elektropārvades līnijas avārijas sekas, šādā situācijā ir obligāti jāuzstāda aizsargierīces, kas slodzi atslēdz. Iepazīsimies ar mūsdienu aizsardzības ierīcēm.

Dizains, darbības princips


Nepieciešamība uzstādīt avārijas slēdžus ir stingri noteikta PUE, citos dokumentos, kas atbilst starptautiskajiem IEC standartiem, prasībām. Lai saprastu atšķirību starp diferenciālo slēdzi (RCD) un diferenciālās strāvas pārtraucēju (difavtomatom), jums jāapgūst vairāk par katras ierīces dizainu un darbības principu.

Pārslēdzējs (VA)


Strāvas palielināšanās vadītājā izraisa sildīšanu. Iepriekš, kad tika izmantoti drošinātāji, tas izraisīja kalibrētā stieples ieliktņa izdegšanu un patērētāja elektrības padevi. Pēc avārijas cēloņa novēršanas un jauna ieliktņa ievietošanas tika atsākta sprieguma padeve.
VA UZO AVDT Ko izvēlēties

Mašīna izmanto divas aizsardzības metodes ar enerģijas atjaunošanu, pēc avārijas cēloņa novēršanas nospiežot starta pogu:
1. Avārijas sildīšanas laikā bimetāla plāksne saliecas un kontaktu termiskā izdalīšanās noklīst. Pēc atdzesēšanas plāksne atjauno sākotnējo formu. Šāda sistēma ir inerciāla, bimetāla masas uzsildīšanai nepieciešams īss laiks.
2. Augsts reakcijas ātrums ar strāvas pārslodzi vai īssavienojumu nodrošina indukcijas ķēdes pārtraucēju. Strāvas palielināšana caur spoli ievilks serdi rāmī un atvērs kontaktus, atvienojot slodzi no tīkla.
Lai palielinātu uzticamību, abas metodes tiek izmantotas vienlaicīgi, neļaujot vadiem sakarst pārslodzes laikā un nereaģē uz noplūdi.

Atlikušās strāvas ierīce (RCD)


Atlikušās strāvas pārtraucējs ir paredzēts tīkla atslēgšanai, ja tiek konstatēta noplūde, radot potenciālu aizplūšanu zemē, kad tiek salauzta izolācija. Tiek izmantots diferencējošā transformatora princips.
Elektriskā tīkla fāze un nulle iet iekšā ierīcē caur atsevišķiem vadiem no ieejas līdz izejai. Šie vadītāji ir savīti uz serdi pretēji pulksteņrādītāja virzienam. Ir atsevišķs tinums, kura spailes ir savienotas ar ķēdes pārtraucēja elektromagnētisko releju.
VA UZO AVDT Ko izvēlēties

RCD darbojas šādi:
  • Normālā darbībā nulles un fāzes vadu strāvas, kas veido vienu elektrisko ķēdi, ir vienādas viena ar otru. Tāda paša lieluma, bet pretēja virziena magnētiskais lauks tiek savstarpēji kompensēts, neizraisot spriegumu difuzora pagriezienos.
  • Cilvēks vai dzīvnieks, nonākot zem noplūdes sprieguma, caur savu ķermeni iziet strāvu.Viena tinuma kopējā strāva palielinās, izjaucot līdzsvaru. Tas noved pie sprieguma parādīšanās uz vadības tinuma, releja darbības ar tīkla atvienošanu.

Enerģijas padeve tiek atgūta, paceļot slēdža karogu.
RCD aizsargā pret noplūdi. Uz pārslodzi un īssavienojumu, kad strāvas neitrālā un fāzes vadītājos palielinās vienādi, tas nereaģē.

Diferenciālā automātiskā iekārta (AVDT)


VA UZO AVDT Ko izvēlēties

Ierīce apvieno ķēdes pārtraucēja un RCD iespējas. Kombinētais dizains atvieno tīklu nepareizas darbības gadījumā, pasargājot to no uguns līnijas īssavienojuma gadījumā vai cilvēkiem izraisot elektriskās strāvas triecienu, ja tiek bojāta elektroinstalācijas izolācija vai sadzīves tehnikas konstrukcijas elementi.

Pielietojuma atšķirības


Difavtomat izskats ir ļoti līdzīgs RCD. Abas ierīces ir aprīkotas ar skrūvju spaiļu blokiem vadu savienošanai; uz priekšējā vāka ir kontakta pārtraucēja karodziņš un poga “Test” darbības pārbaudei.
Tas palīdzēs atšķirt viņu rūpīgo uzrakstu izpēti:
  • Jānorāda aizsardzības izslēgšanās strāva. Piemēram, RCD ir rakstīts 16A, un tāda paša nosaukuma difavtomats tiek apzīmēts ar C16.
  • Aizsardzības ķēde ir parādīta tur, kur difavtomātam strāvas transformatora priekšā ir termisks un induktīvs ieslēgums.

Daži ražotāji norāda ierīces veidu uz korpusa pārsega.
Īpašas aizsardzības piemērošana ir atkarīga no kopējās tīkla izplatīšanas shēmas. Ir svarīgi atcerēties, ka RCD nevar izmantot bez slēdža. Difavtomat izmaksas ir zemākas par RCD un mašīnas kopējo cenu.
Komentāri (0)

Lasīt arī

Kļūdu kodi veļas mašīnām