DIY dari pats
Meistarklases, instrukcijas, noderīgi padomi, receptes.
» » Tranzistora skaņas pastiprinātājs
Tranzistora skaņas pastiprinātājs

Transistoru pastiprinātāji, neraugoties uz mūsdienīgāku mikroshēmu parādīšanos, nav zaudējuši savu aktualitāti. Dažreiz nav tik viegli iegūt mikroshēmu, bet tranzistorus var noņemt no gandrīz jebkuras elektroniskas ierīces, tāpēc avid radioamatieri dažkārt uzkrāj šo daļu kalnus. Lai rastu pielietojumu tiem, es ierosinu montāžai nepretenciozu tranzistora jaudas pastiprinātāju, kura montāžu apgūs pat iesācējs.

Shēma


Tranzistora skaņas pastiprinātājs

Ķēde sastāv no 6 tranzistoriem un var attīstīt jaudu līdz 3 vatiem ar spriegumu 12 volti. Šī jauda ir pietiekama, lai izklausītos nelielā telpā vai darba vietā. Transistori T5 un T6 uz ķēdes veido izejas pakāpi, to vietā jūs varat ievietot plaši izplatītos vietējos kolēģus KT814 un KT815. Kondensators C4, kas ir savienots ar izejas tranzistoru kolektoriem, atdala signāla nemainīgo komponentu izejā, tāpēc šo pastiprinātāju var izmantot bez skaļruņu aizsardzības paneļa. Pat ja pastiprinātājs darbības laikā neizdodas un izejā parādās nemainīgs spriegums, tas netiks tālāk par šo kondensatoru, un skaļruņi paliks neskarti. Atdalīšanas kondensatoram C1 pie ieejas ir labāk izmantot plēvi, bet, ja tā nav pa rokai, ir piemērota arī keramikas. Diožu D1 un D2 analogi šajā shēmā ir 1N4007 vai vietējie KD522. Skaļruni var izmantot ar pretestību 4-16 omi, jo zemāka tā pretestība, jo lielāku jaudu attīstīs ķēde.
[49,58 Kb] (lejupielādes: 521)

Tranzistora skaņas pastiprinātājs

Pastiprinātāja montāža


Uz iespiedshēmas plates ir samontēta shēma ar izmēriem 50x40 mm, izstrādājumam ir pievienots attēls Sprint-Layout formātā. Drukājot, iespiedshēmas plates ir jāatspoguļo. Pēc kodināšanas un tonera noņemšanas no tāfeles tiek urbti caurumi, vislabāk ir izmantot urbi 0,8 - 1 mm, bet caurumiem izejas tranzistoriem un spaiļu blokam - 1,2 mm.
Tranzistora skaņas pastiprinātājs

Pēc urbumu urbšanas ir vēlams visas sliedes izkausēt, tādējādi samazinot to pretestību un aizsargājot varu no oksidēšanās. Tad nelielās detaļās tiek pielodētas - rezistori, diodes, pēc kurām izejas tranzistori, spaiļu bloks, kondensatori. Saskaņā ar shēmu jāsavieno izejas tranzistoru kolektori, uz šī paneļa šis savienojums notiek, aizverot tranzistoru "aizmugures" ar vadu vai radiatoru, ja tāds tiek izmantots. Radiators ir jāuzstāda, ja ķēde ir ielādēta skaļrunī ar 4 omu pretestību vai ja ieejai tiek piegādāts liela skaļuma signāls. Citos gadījumos izejas tranzistori gandrīz nesasilda un neprasa papildu dzesēšanu.
Tranzistora skaņas pastiprinātājs

Tranzistora skaņas pastiprinātājs

Pēc montāžas ir jānomazgā plūsmas atlikumi no sliežu ceļiem, jāpārbauda tāfele, vai nav montāžas kļūdu vai īssavienojumu starp blakus esošajām sliedēm.

Pastiprinātāja iestatīšana un pārbaude


Pēc montāžas pabeigšanas pastiprinātāja plāksnei var piegādāt enerģiju. Lai kontrolētu pašreizējo patēriņu, viena barošanas vada spraugā ir jāiekļauj ampērmetrs. Mēs piegādājam strāvu un skatāmies uz ampermetru rādījumiem, nepiegādājot signālu ieejai, pastiprinātājam vajadzētu patērēt apmēram 15-20 mA.Mierīgo strāvu nosaka rezistors R6, lai to palielinātu, jums jāsamazina šī rezistora pretestība. Nav nepieciešams pārāk paaugstināt klusuma strāvu, jo palielināsies siltuma veidošanās pie izejas tranzistoriem. Ja miera stāvoklī esošā strāva ir normāla, varat ievadīt signālu ieejai, piemēram, mūzikai no datora, tālruņa vai atskaņotāja, savienot skaļruni ar izeju un sākt klausīties. Lai arī pastiprinātāju ir vienkārši izpildīt, tas nodrošina ļoti pieņemamu skaņas kvalitāti. Lai vienlaikus atskaņotu divus kanālus, pa kreisi un pa labi, ķēde jāsamontē divreiz. Lūdzu, ņemiet vērā: ja signāla avots atrodas tālu no tāfeles, tas jāpieslēdz ar ekranētu vadu, pretējā gadījumā nevar izvairīties no traucējumiem un traucējumiem. Tādējādi šis pastiprinātājs izrādījās pilnīgi universāls mazā strāvas patēriņa un kompaktā paneļa izmēra dēļ. To var izmantot gan kā datora skaļruņu daļu, gan veidojot nelielu stacionāru mūzikas centru. Veiksmīga montāža.
Tranzistora skaņas pastiprinātājs

Tranzistora skaņas pastiprinātājs
Komentāri (7)
 1. Viesis Maikls
  #1 Viesis Maikls Viesi 2018. gada 21. augusts 13:17
  0
  Viss ir kārtībā, bet labāk ir lodēt izejas tranzistoru kolektorus vai vienkārši nomest vadu vai ievietot džemperi uz tāfeles.
 2. Aleksandrs Filatovs
  #2 Aleksandrs Filatovs Viesi 2018. gada 21. augusts 20:56
  1
  akmens laikmets. Es atceros, ka darīju ADC uz KR572PV2, tad es sapratu, ka labāk ir izmantot programmējamas mikroshēmas. Tagad šo procesu sauc par programmaparatūru.
  1. Viesis Viktors
   #3 Viesis Viktors Viesi 2018. gada 22. augusts 12:06
   3
   Es nesaprotu. Kāda ir programmaparatūras saistība ar šo rakstu?
 3. Viesis Sergejs
  #4 Viesis Sergejs Viesi 2018. gada 23. augusts 18:10
  0
  R4 un C2 dB ir paralēli
  1. Viesis Aleksandrs
   #5 Viesis Aleksandrs Viesi 2018. gada 7. septembris 15:59
   0
   Nedod Dievs!
 4. Kravtsovs Aleksandrs Vasiļjevičs
  #6 Kravtsovs Aleksandrs Vasiļjevičs Viesi 2018. gada 24. augusts 08:50
  1
  Ļoti interesanti, viegli, jūs varat likt studentiem atkārtot.
  1. Viesis Viktors
   #7 Viesis Viktors Viesi 2019. gada 10. februāris 06:49
   0
   Atkārtojiet to, kļūdas diagrammā? Jums tas nav jāatkārto, es teikšu, ka tas nedarbosies.

Lasīt arī

Kļūdu kodi veļas mašīnām