DIY dari pats
Meistarklases, instrukcijas, noderīgi padomi, receptes.
» » »Gaismas sensors
Gaismas sensors

Dažreiz šādas situācijas rodas, kad katru dienu rītausmā jums ir jāieslēdz un jāatslēdz gaisma telpā. atdarināt dienasgaismas stundas jebkurā slēgtā telpā. Tas var būt vajadzīgs, piemēram, audzējot augus vai turot dzīvniekus, kur nepieciešama precīza dienas / nakts režīma ievērošana. Atkarībā no gada laika, saulrieta un saullēkta laiks pastāvīgi mainās, kas nozīmē, ka ikdienas taimeru izmantošana apgaismojuma ieslēgšanai netiks pareizi galā ar uzdevumu. Uz glābšanu nāk apkārtējās vides sensors vai, vienkāršāk sakot, foto relejs. Šī ierīce reģistrē uz to krītošās saules gaismas intensitāti. Kad būs daudz gaismas, t.i. saule uzlēks, žurnāls tiks izveidots pie izejas. 1. Kad diena tuvojas beigām, saule aizies aiz horizonta, pie izejas būs žurnāls. 0, apgaismojums izslēgsies līdz nākamajam rītam. Kopumā gaismas sensora darbības joma ir ļoti plaša, un to ierobežo tikai tā cilvēka iztēle, kurš to montēja. Bieži vien šie sensori tiek izmantoti, lai apgaismotu skapi, kad tiek atvērtas durvis.

Gaismas sensora shēma


Gaismas sensors

Galvenais posms ķēdē ir fotorezistors (R4). Jo vairāk gaismas nokļūst tajā, jo vairāk tā pretestība samazinās. Varat izmantot jebkuru atrodamo fotorezistoru, jo šī ir diezgan niecīga daļa. Importētie fotorezistori ir kompakti, taču dažreiz tie ir diezgan nozīmīgi. Importēto fotorezistoru piemēri ir VT93N1, GL5516. Varat izmantot arī vietējos, piemēram, FSD-1, SF2-1. Tie maksā daudz lētāk, bet arī labi darbosies šajā shēmā.
Ja nebija iespējams iegūt fotorezistoru, bet es patiešām vēlos izgatavot gaismas sensoru, tad mēs varam rīkoties šādi. Paņemiet veco, vēlams germānijas tranzistoru apaļā metāla korpusā un nogrieziet tā augšpusi, tādējādi pakļaujot tranzistora kristālu. Zemāk esošajā fotoattēlā ir redzams tikai šāds tranzistors ar nogrieztu vāku.
Gaismas sensors

Šajā gadījumā ir ļoti svarīgi nesabojāt pašu kristālu, noplēšot vāku. Gandrīz jebkurš tranzistors šādā apaļā gadījumā to darīs, īpaši labi darbosies padomju germānija, piemēram, MP16, MP101, MP14, P29, P27. Jo Tagad šāda “modificēta” tranzistora kristāls ir atvērts, K-E pārejas pretestība būs atkarīga no kristāla gaismas intensitātes. Fotorezistora vietā tiek pielodēts tranzistora kolektors un izstarotājs, bet pamatnes izeja vienkārši iekost.
Ķēdē tiek izmantots darbības pastiprinātājs, jūs varat izmantot jebkuru, piemērotu pinout. Piemēram, plaši pieejamie TL071, TL081. Tranzistors ķēdē ir jebkura mazjaudas NPN struktūra, piemērota BC547, KT3102, KT503. Tā nomierina slodzi, kas, piemēram, var kalpot par releju vai nelielu LED sloksnes segmentu. Vēlams savienot jaudīgu slodzi, izmantojot releju, diode D1 atrodas ķēdē releja tinuma pašindukcijas impulsu slāpēšanai. Slodze ir savienota ar izvadi ar apzīmējumu OUT. Ķēdes barošanas spriegums ir 12 volti.
Noskaņošanas rezistora vērtība šajā shēmā ir atkarīga no fotorezistora izvēles. Ja fotorezistoram ir vidējā pretestība, piemēram, 50 kOhm, tad trimmerim vajadzētu būt divas līdz trīs reizes lielākas pretestības, t.i. 100-150 kOhm. Mana SFD-1 fotorezistora pretestība ir lielāka par 2 megaohmiem, tāpēc es arī noskaņojos pie 5 megaohmiem. Ir arī zemākas pretestības fotorezistori.
Gaismas sensors

Gaismas sensora montāža


Tātad, pāriesim no vārdiem uz darbiem - vispirms mums jāizgatavo iespiedshēmas plate. Tam ir LUT metode, kuru es izmantoju.
Rakstam ir pievienots fails ar iespiedshēmas plati, pirms drukāšanas nav nepieciešams spogulēt.
Lejupielādēt dēli:
[6,74 Kb] (lejupielādes: 204)

Plātne ir paredzēta vietējā FSD-1 fotorezistora un tuning rezistora CA14NV uzstādīšanai. Dažas fotogrāfijas no procesa:
Gaismas sensors

Gaismas sensors

Gaismas sensors

Tagad jūs varat lodēt detaļas. Vispirms tiek uzstādīti rezistori, diode, pēc tam viss pārējais.
Gaismas sensors

Visbeidzot, lielākās detaļas ir pielodētas - fotodiode un regulēšanas rezistors, vadus ērtībai var izvadīt caur spaiļu blokiem. Pēc tam, kad lodēšana ir pabeigta, ir nepieciešams noņemt plūsmu no tāfeles, pārbaudīt instalāciju, gredzenot blakus esošās sliedes īssavienojumam. Tikai pēc tam jūs varat piegādāt dēlim strāvu.
Gaismas sensors

Gaismas sensors

Sensora iestatīšana


Pirmoreiz ieslēdzot, tāfeles gaismas diode vai nu iedegas, vai arī ir pilnībā izslēgta. Viegli pagrieziet noregulēšanas pretestību - kādā stāvoklī gaismas diode mainīs savu stāvokli. Šajā līnijā starp divām pozīcijām ir jāinstalē noregulēšanas rezistors, un, aizverot vai mirgojot fotorezistoram, tiek sasniegts vēlamais slieksnis.
Gaismas sensors

Gaismas sensors

Vizuāli gaismas sensora darbība ir parādīta videoklipā. Virs fotorezistora tiek izveidota ēna, gaismas intensitāte samazinās, gaismas diode nodziest. Veiksmīga montāža!

Noskatieties sensora video


Komentāri (1)
  1. Viesis Alekss
    #1 Viesis Alekss Viesi 2018. gada 21. aprīlis 5:04 plkst.
    2
    Jūs to visu varat aprakstīt vēlreiz, bet manekeniem? Es atpazinu tikai tranzistoru un zinu, ka tas ir vecos televizoros.

Lasīt arī

Kļūdu kodi veļas mašīnām