DIY dari pats
Meistarklases, instrukcijas, noderīgi padomi, receptes.
» » »Augsnes mitruma sensors
Bieži vien pārdošanā var atrast tādas ierīces, kuras tiek uzstādītas puķu podā un uzrauga augsnes mitruma līmeni, vajadzības gadījumā ieskaitot sūkni un augu laistīšanu. Pateicoties šai ierīcei, jūs varat droši doties atvaļinājumā uz nedēļu, nebaidoties, ka mīļais Ficus izbalēs. Tomēr šādu ierīču cena ir nepamatoti augsta, jo to ierīce ir ārkārtīgi vienkārša. Tātad, kāpēc pirkt, ja jūs pats varat to izdarīt?

Shēma


Piedāvāju montāžai vienkārša un pārbaudīta augsnes mitruma sensora shēmu, kuras diagramma parādīta zemāk:
Augsnes mitruma sensors

Katla nierē tiek nolaisti divi metāla stieņi, ko var izdarīt, piemēram, iztaisnojot papīra saspraudi. Viņiem jābūt iestrēdziem zemē apmēram 2-3 centimetru attālumā viens no otra. Kad augsne ir sausa, tā vāji vada elektrisko strāvu, pretestība starp stieņiem ir ļoti augsta. Kad augsne ir mitra - tās elektriskā vadītspēja ievērojami palielinās un pretestība starp stieņiem samazinās, tieši šī parādība ir pamatā ķēdes darbībai.
10 kΩ rezistors un grunts sekcija starp stieņiem veido sprieguma dalītāju, kura izeja ir savienota ar darbības pastiprinātāja apgriezto ieeju. T. i. Spriegums uz to ir atkarīgs tikai no tā, cik mitra ir augsne. Ja sensoru ievietojat mitrā augsnē, spriegums op-amp ieejā būs aptuveni 2–3 volti. Zemei izžūstot, šis spriegums palielināsies un sasniegs 9-10 voltus ar pilnīgi sausu zemi (īpašās sprieguma vērtības ir atkarīgas no augsnes veida). Spriegumu pie op-amp neinvertējošās ieejas manuāli iestata ar mainīgu rezistoru (10 kOhm ķēdē, tā vērtību var mainīt 10-100 kOhm robežās) diapazonā no 0 līdz 12 voltiem. Izmantojot šo mainīgo rezistoru, tiek iestatīts sensora slieksnis. Operatīvais pastiprinātājs šajā shēmā darbojas kā salīdzinātājs, t.i. Tas salīdzina spriegumus pie apgrieztām un neinvertējošām ieejām. Tiklīdz spriegums no apgrieztās ieejas pārsniedz spriegumu no neinvertējošā, op-amp izejā parādīsies mīnus jauda, ​​iedegsies gaismas diode un atvērsies tranzistors. Savukārt tranzistors aktivizē releju, kas kontrolē ūdens sūkni vai elektrisko vārstu. Ūdens sāks plūst katlā, zeme atkal kļūs mitra, palielināsies tā elektriskā vadītspēja un ķēde izslēgs ūdens padevi.
Rakstam piedāvātā iespiedshēmas plate ir paredzēta, lai izmantotu divkāršu darbības pastiprinātāju, piemēram, TL072, RC4558, NE5532 vai citus analogus, no kuriem puse netiek izmantota. Tranzistors ķēdē izmanto mazu vai vidēju jaudu un PNP struktūras, piemēram, var izmantot KT814. Tās uzdevums ir ieslēgt un izslēgt releju, un releja vietā jūs varat izmantot taustiņu uz lauka efekta tranzistora, kā es to izdarīju. Ķēdes barošanas spriegums ir 12 volti.
Lejupielādēt dēli:
[6,96 Kb] (lejupielādes: 323)

Augsnes mitruma sensora montāža


Var gadīties, ka tad, kad augsne izžūst, relejs skaidri neieslēdzas, bet vispirms tas sāk ātri nofiksēties, un tikai pēc tam tas tiek uzstādīts atvērtā stāvoklī. Tas liek domāt, ka vadi no dēļa līdz podiņam ar augu uzņem tīkla traucējumus, kas nelabvēlīgi ietekmē ķēdes darbību. Šajā gadījumā nav sāpīgi nomainīt vadus ar ekranētiem un ievietot elektrolītisko kondensatoru ar ietilpību 4,7 - 10 mikrofarādes paralēli augsnei, papildus 100 nF kapacitātei, kas norādīta diagrammā.
Ļoti patika ķēdes darbība, iesaku to atkārtot. Manas apkopotās ierīces fotoattēls:
Augsnes mitruma sensors

Augsnes mitruma sensors

Augsnes mitruma sensors

Augsnes mitruma sensors

Augsnes mitruma sensors

Augsnes mitruma sensors
Komentāri (0)

Lasīt arī

Kļūdu kodi veļas mašīnām