DIY dari pats
Meistarklases, instrukcijas, noderīgi padomi, receptes.
» » »Vienkāršs PWM kontrolieris NE555
Ar analogo integrēto taimeri SE555 / NE555 (КР1006), kuru kopš tālā 1971. gada ražo Signetics Corporation, vairums padomju un ārzemju radioamatieru ir labi pazīstami. Ir grūti uzskaitīt, kādiem nolūkiem šī lētā, bet daudzfunkcionālā mikroshēma nav izmantota gandrīz pusgadsimtu no tās pastāvēšanas brīža. Tomēr, neskatoties uz straujo elektronikas nozares attīstību pēdējos gados, tā joprojām ir populāra un tiek ražota ievērojamos apjomos.
Džeriko Uno piedāvātā vienkāršā automašīnas PWM kontroliera shēma nav profesionāla, pilnībā atkļūdošanas programma, kas izceļas ar drošību un uzticamību. Šis ir tikai neliels lēts eksperiments, kas apkopots, ņemot vērā pieejamu budžeta informāciju, un diezgan precīzi atbilst minimālajām prasībām. Tāpēc tā izstrādātājs neuzņemas atbildību par visu, kas imitētās shēmas darbības laikā var notikt ar jūsu aprīkojumu.

PWM kontroliera ķēde NE555


Vienkāršs PWM kontrolieris NE555

Lai izveidotu PWM ierīci, jums būs nepieciešams:
 • elektriskais lodāmurs;
 • mikroshēma NE555;
 • 100 kΩ mainīgs rezistors
 • 47 omi un 1 kΩ 0,5 W rezistori;
 • 0,1 uF kondensators;
 • divas diodes 1N4148 (KD522B).

Analogās shēmas montāža pa solim


Mēs sākam ķēdes būvniecību, uz mikroshēmas uzstādot džemperus. Izmantojot lodāmuru, mēs savstarpēji aizveram šādus taimera kontaktus: 2 un 6, 4 un 8.
Vienkāršs PWM kontrolieris NE555

Tālāk, vadoties pēc elektronu kustības virziena, mēs uz maināma rezistora (strāvas plūsma vienā virzienā) saskrūvējam diodes tilta “plecus”. Diodes vērtējumi tiek izvēlēti no pieejamiem, lētiem. Jūs varat tos aizstāt ar citiem - tas praktiski neietekmēs ķēdes darbību.
Vienkāršs PWM kontrolieris NE555

Lai izvairītos no īssavienojuma un mikroshēmas izdegšanas, atskrūvējot mainīgo rezistoru galējā stāvoklī, barošanas avotā uzstādījām šunta pretestību 1 kOhm (tapas 7–8).
Vienkāršs PWM kontrolieris NE555

Tā kā NE555 darbojas kā zāģa ģenerators, lai iegūtu ķēdi ar noteiktu frekvenci, impulsa ilgumu un pauzi, atliek izvēlēties pretestību un kondensatoru. Nedzirdams 18 kHz kondensators piešķirs mums 4,7 nF, bet tik maza kapacitātes vērtība mikroshēmas darbības laikā radīs plecu deformāciju. Mēs iestatījām optimālo uz 0,1 μF (kontakti 1-2).
Vienkāršs PWM kontrolieris NE555

Izvairieties no šķebinošas ķēdes “čīkstēšanas” un pievelciet izeju augstā līmenī ar kaut ko zemu pretestību, piemēram, 47-51 omu rezistoru.
Vienkāršs PWM kontrolieris NE555

Atliek pieslēgt strāvu un slodzi. Ķēde ir paredzēta transportlīdzekļa borta tīkla 12 V līdzstrāvas ieejas spriegumam, bet vizuālai demonstrēšanai tā tiks sākta arī no 9 V akumulatora. Mēs to savienojam ar mikroshēmas ieeju, ievērojot polaritāti (plus 8 kājiņām, mīnus 1 kājai).
Vienkāršs PWM kontrolieris NE555

Atliek tikt galā ar slodzi. Kā redzams no diagrammas, kad izejas spriegumu samazināja ar mainīgu rezistoru līdz 6V, tika saglabāts zāģis pie izejas (1. – 3. Kārta), tas ir, NE555 šajā shēmā vienlaikus redzēja gan zāģa ģeneratoru, gan komparatoru. Taimeris darbojas stabilā režīmā, un tā darba cikls ir mazāks par 50%.
Vienkāršs PWM kontrolieris NE555

Modulis iztur 6–9 A līdzstrāvas līdzstrāvu, lai ar minimāliem zaudējumiem jūs varētu tam pievienot gan automašīnā esošo LED sloksni, gan mazjaudas motoru, kas izkliedēs dūmus un izdalīs jūsu seju siltumā. Kaut kas līdzīgs šim:
Vienkāršs PWM kontrolieris NE555

Vienkāršs PWM kontrolieris NE555

Vai tā:
Vienkāršs PWM kontrolieris NE555

Vienkāršs PWM kontrolieris NE555

PWM kontroliera darbības princips


PWM kontroliera darbība ir diezgan vienkārša. Taimeris NE555 uzrauga spriegumu pie kondensatora C. Kad tas tiek uzlādēts, līdz tas sasniedz maksimālo (pilna uzlāde), atveras iekšējais tranzistors un izejā parādās loģiska nulle. Tālāk tiek izlādēta kapacitāte, kas noved pie tranzistora slēgšanas un loģiskās vienības nonākšanas pie izejas.Kad jauda ir pilnībā izlādējusies, sistēma pārslēdzas un viss atkārtojas. Uzlādes brīdī strāva plūst gar vienu roku, un, izlādējusies, tā plūst savādāk. Ar mainīgu rezistoru mēs mainām plecu pretestības attiecību, automātiski pazeminot vai palielinot izejas spriegumu. Ķēdē tiek novērota daļēja frekvences novirze, bet tā neietilpst dzirdamajā diapazonā.

Noskatieties PWM kontroliera video


Komentāri (2)
 1. Anonīms
  #1 Anonīms Viesi 2018. gada 2. maijs 18:06
  0
  Ķēde nav pabeigta, nav bipolāru tranzistoru vai lauka efekta tranzistora, un bez tiem ķēde nesākas.
  1. Viesis Dmitrijs
   #2 Viesis Dmitrijs Viesi 2018. gada 18. decembris 01:57
   0
   Man viss kārtībā. Diodes izkrita no vecā PSU, es nezinu, kuras no tām.
   Potenciometrs ir tikai pie 10 kOhm, tāpēc tas vismaz darbojas kaut kur par 30%.
   Savienots ar Mossfet, man ir pietiekami daudz pielāgojumu

Lasīt arī

Kļūdu kodi veļas mašīnām