DIY to udělej sám
Mistrovské třídy, pokyny, užitečné tipy, recepty.
» »Která fréza vezme ložisko
Někdy je potřeba drážkovat vnější kroužek ložiska podél průměru nebo konce. Který nůž by měl být pro tuto operaci na soustruhu zvolen s ohledem na vysokou tvrdost ložiskové oceli?
Která fréza vezme ložisko

Trocha teorie ...


Po kalení a následném nízkoteplotním temperování by měla být tvrdost ložiskové oceli alespoň HRC 62. Kromě toho obsahuje přibližně 1% uhlíku a 1,5% chrómu, což zajišťuje kvalitu kalení ložiskových ocelí v celém objemu produktu.
Vytvrzování tohoto kovu se provádí při teplotě 830 ° C v oleji, následuje temperování po dobu alespoň dvou hodin při teplotě 160 stupňů Celsia.
Je zřejmé, že ne každý nástroj bude schopen zpracovat ložiskovou ocel s výše uvedenými charakteristikami. Například tvrdost nástrojových ocelí tříd P6M5K5, P9, P9M4K8, P18 není vyšší než HRC 59 a stupňů U7, U8, U10, U12, P6 v závislosti na režimu temperování po kalení v rozmezí HRC 59 až HRC 63.

Testování řezačky


Vzhledem k tomu, že některé nástrojové oceli, které mají menší nebo srovnatelnou tvrdost, zjevně nejsou vhodné pro obrábění ložisek, zkusíme pro tyto účely použít dvě frézy: z oceli T15K6 a s elbr vložkou (jiné názvy: borazon, cubonite, kingsongite, kiborite).
Abychom ostřejší frézu nainstalovali přesněji do držáku nástroje, prořízneme její základnu a upevníme ložiskový kroužek na upínací sklíčce stroje co možná nejpřesněji v šikmé poloze.
Která fréza vezme ložisko

Která fréza vezme ložisko

Pokusíme se zpracovat čelní stranu prstence rychlostí 315 ot / min v několika průchodech s minimální tloušťkou třísky a bez použití řezné kapaliny (chladicí kapaliny).
Která fréza vezme ložisko

Vizuálně vypadá kvalita zpracování docela dobře, ale fréza je matná a vyžaduje nové ostření.
Která fréza vezme ložisko

Podruhé při ostření frézy je hlavní úhel záporný, používáme chladicí kapalinu a snižujeme rychlost rotace kazety z 315 na 250 ot / min. Jako první také používáme minimální průtok.
Která fréza vezme ložisko

Která fréza vezme ložisko

Na první pohled vypadá obráběcí plocha docela hladce, ale řezačka opět selhala a současně se nejen otupila, ale řezná hrana vložky byla odštípnuta.
Která fréza vezme ložisko

Nyní vyzkoušejte řezačku s destičkou z Elbor při rychlosti 315 ot / min bez použití chladicí kapaliny.
Která fréza vezme ložisko

Vnitřní a boční povrchy ložiskového kroužku zpracujeme několika průchody.
Která fréza vezme ložisko

Která fréza vezme ložisko

Povrchy ošetřené elfem vypadají velmi kvalitně a samotná vložka netrpěla vůbec, i když na kovových místech, které ji rámují, jsou viditelné čipy a štěrbiny.
Která fréza vezme ložisko

Která fréza vezme ložisko

Zkusme po třetím přebroušení použít frézu T15K6 při nízké rychlosti 115 ot / min, protože průměr ložiskového kroužku je stále 105 mm. Ale už na samém začátku drážky byla řezací deska poškozena - musela být odštěpena a operace musela být zastavena.

Závěry


Kdybychom pouze narazili na vadnou frézu T15K6, pak není jednoznačně vhodná pro obrábění ložiskových ocelí za jakýchkoli řezných podmínek.
Další věc je řezačka s vložkou od elbor.Zajistil kvalitu zpracování a přitom netrpěl vůbec.
Která fréza vezme ložisko

Podívejte se na video


Vraťte se
Komentáře (2)
 1. Oleg Goryunov
  #1 Oleg Goryunov Návštěvníci 17. srpna 2019 2:05 hodin.
  0
  Existují ještě modernější keramické materiály pro zpracování kovů s tvrdostí více než 70 až 80 jednotek Rockwell, jedná se o VOK-60 a VOK-72. A nejodolnější je hexonit, který dokáže dokonce zpracovat tvrdé slitiny.
 2. Host Victor
  #2 Host Victor Hosté 18. srpna 2019 11:59
  0
  Ticho je zpracováván řezačkou T5K10. Při nízkých rychlostech a posuvu.

Přečtěte si také

Chybové kódy pro pračky