DIY to udělej sám
Mistrovské třídy, pokyny, užitečné tipy, recepty.
» »Spojení kovových nýtů
Elektrické nýtové svařování je v průmyslu široce používáno pro spojování tenkých plechových konstrukcí. Pro domácí účely je často snazší vařit s běžným švem, ale existují výjimky. Bodové svařování může být nezbytné pro opravu karoserie automobilu, pro opláštění dodávkových vozidel, pavilonů atd. Na pozadí nízké popularity této metody svařování je však s ní málo lidí obeznámeno, takže byste ji měli zvážit podrobněji.
Spojení kovu s nýty

Svařování před otvorem


Pro začínajícího svářeče, pro získání potřebných zkušeností, je vhodné začít vyrábět elektrické nýty s předběžným vyvrtáním díry v horním plechu. Při svařování oceli o tloušťce 3 mm by měl být její průměr 6-9 mm.
Spojení kovu s nýty

Elektroda se aplikuje na spodní obrobek otvorem v horní vrstvě. Je-li použita tenká ocel, mělo by se její zapálení začít od středu, pak se pomalu posouvat a pokračovat v ukládání kovu na okraji a pohybovat se nahoru v kruhu. U silného kovu s velkou dírou je třeba elektrodu na okraji zapálit a při pohybu v kruhu někdy přesunout do středu.
Spojení kovu s nýty

Spojení kovu s nýty

Abyste získali spolehlivý nýt, musíte dodržovat několik pravidel:
 • Pro rychlé zahřátí spodního obrobku je lepší na svářecím stroji nastavit proud 110A.
 • Umístěte alespoň 2 nýty, abyste zabránili kroucení připojovaných součástí.
 • Tenké obrobky pevně stlačte, aby nedošlo k spálení horního kovu;
 • Čím vyšší je průřez kovu, tím větší je průměr otvoru pro instalaci nýtu.
 • Nýt je nastaven najednou bez přestávek. Díky tomu se veškerá struska shromáždí na vrcholu a může být sražena, čímž se získá čistá houba.

Instalace elektrického nýtu spálením bez díry


Po zkušenostech se svařováním švů se můžete okamžitě pokusit nasadit elektrické nýty, aniž byste museli vrtat horní vrstvu. Tato metoda je vhodná pro bodové svařování tenkých plechů. Elektroda je připojena ke křižovatce a držena, dokud není charakteristický zvuk hoření horní části. Jakmile list prohoří, je nutné pomalu zvednout elektrodu a nanesením kovu uzavřít výsledný otvor.
Spojení kovu s nýty

Spojení kovu s nýty

Nanášení elektro nýtů na tenké kovové, rutilní elektrody lze použít. U vážnějších obrobků je vhodnější hlavní nátěr. Pokud jsou vyrobeny alespoň 2 nýty, nebude možné rozbít připojené části v žádném směru nárazu. Vaření s nýty je rychlejší a úspornější z hlediska spotřeby elektrod, takže metoda je skutečně užitečná.
Spojení kovu s nýty

Spojení kovu s nýty

Podívejte se na video


Vraťte se
Komentáře (2)
 1. Host Yuri
  #1 Host Yuri Hosté 16. srpna 2019 15:50
  1
  Pro svařování tenkých kovů je lepší použít svařování pomocí pravidelné podložky. Na horní vrstvu jsme položili podložku, jejím otvorem spálíme tenkou vrstvu a vyplnímeme otvor pro podložku kovem. Takové spojení je mnohem spolehlivější.
 2. Host Eugene
  #2 Host Eugene Hosté 17. srpna 2019 06:53 dop
  0
  Obecně je pravda, ale existují nuance. Až 2 mm se vyrábí bez vrtání otvorů. Nemělo by být slyšet žádný zvuk spálení horní části, protože to znamená, že součásti nejsou stlačeny pevně a to znamená, že kvalita bude pochybná.

Přečtěte si také

Chybové kódy pro pračky