DIY to udělej sám
Mistrovské třídy, pokyny, užitečné tipy, recepty.
» »Jak stříhat a brousit nové zuby na staré pile
Po mnoha přebroušení ztrácejí zuby pily na stromě svůj tvar, zmenšují se a stávají se neúčinnými. Budete si opravdu muset koupit nový pilový nástroj? Ale s tím můžete počkat a pokusit se ořezat nové zuby na staré pile, po naostření, které bude opět připraveno k plné práci.
Jak stříhat a brousit nové zuby na staré pile

Bude potřebovat


Kromě staré pily na dřevo s opotřebovanými zuby potřebujeme pro náš účel:
  • zařízení pro řezání zubů (sešívačka);
  • kladivo;
  • brusný kotouč;
  • trojstranný soubor;
  • svorka pro držení pily během ostření;
  • malá hustá lepenka.

Sešívačka


Můžete to udělat sami v domácí dílně. Hlavními uzly řezajícími zuby je matrice s průchozím otvorem trojúhelníkového tvaru, v půdorysu připomínajícím tvar pilového zubu. Děrovač vstupující do matrice se může otáčet kolem své osy.
Jak stříhat a brousit nové zuby na staré pile

Za účelem vyřezávání zubů v různých výškách existuje nastavitelný důraz, který lze posouvat na jednu nebo druhou stranu, což vede ke změně hloubky, a tím i výšky zubu. To je možné díky prodlouženým otvorům a šroubům, které zajišťují zarážku k základně sešívačky.
Raznice a razidlo by měly do sebe zapadat s minimální, ale zaručenou vůlí. Pracovní (řezné) hrany těchto dvou částí musí být 90 stupňů.

Jak používat sešívačku


Jak stříhat a brousit nové zuby na staré pile

Náš nástroj je velmi jednoduchý. Abychom však mohli vyzkoušet výkon sešívačky, získat dovednosti a sebedůvěru v práci s ní, trochu zaškolení to nebude bolet.

Řezání zubů na kartonu


Za tímto účelem nainstalujte sešívačku na pevný a masivní povrch, zvedněte razník a pod ním na matrici, dokud se nedotkne zarážky, instalujeme kartonový list. Potom spustíme úder na povrch lepenky a jednou ostrou ranou na zadek úderu. Výsledkem je výřez.
Jedním krokem posuneme lepenku doprava nebo doleva a operaci opakujeme. Vyjímáme materiál zpod pracovních těles sešívačky a vidíme profil zubů obklopený dvěma zářezy. Pokračováním procesu řezání můžeme získat požadovaný počet zubů. Zde končí náš výcvik.

Kácení zubů na staré pilové desce


Začneme odstraněním starých zubů. To lze provést pomocí brusky nebo štěrbinového kotouče. Výsledkem by měla být přímka, která bude sloužit jako základ pro řezání nových zubů.
Jako naposledy jsme sešívačku položili na masivní základnu: kus kolejnice, kovadliny, kovové palačinky atd. Předem samozřejmě stanovíme hloubku a úhel řezu, který je určen typem pily a její velikostí.
Jak stříhat a brousit nové zuby na staré pile

Pozor! Pokud řezáme zuby pouze na jedné straně čepele, pak jeho kov, který má elasticitu, povede v jednom směru a na konci práce bude mít klenutý tvar. Aby k tomu nedocházelo, je třeba na jedné straně ostří oříznout 3–4 zuby, otočit je a na druhé straně oříznout stejný počet zubů.
Mezi zápustku a razník instalujeme kovový plech až na doraz a jednou rukou ho držíme, druhou rukou zasáhneme jednou rukou ostrou ránu do zadku razníku.
Jak stříhat a brousit nové zuby na staré pile

Posuneme nůž o jeden zub a operaci opakujeme znovu.Navíc se nebojte, že dno dutin mezi zuby je zaoblené: při broušení získají potřebný tvar.
Jak stříhat a brousit nové zuby na staré pile

Ostření nových zubů staré pily


Pro tento účel tradičně používáme třístěnný pilíř, ale aby nedošlo k poškození sousedních zubů, broušíme jednu jeho tvář na smaragd. Taková inovace rovněž umožňuje vytvoření potřebné geometrie dna (základny) dutiny mezi zuby.
Jak stříhat a brousit nové zuby na staré pile

Pro ostření pily je vhodné použít dřevěnou svorku, která se skládá ze dvou klínů - široké a úzké. Široký má schopnost otáčení na dvou kolících. Pilový list je položen pod jeho přední část a z boku zadní hrany je vtlačen úzký klín, díky němuž široký klín tlačí čepel k základně našeho zařízení.
Jak stříhat a brousit nové zuby na staré pile

Zub musí být naostřen nikoli zdola nahoru, aby se kov nezabalil kolem okraje zubu, ale spíše shora dolů, pak se kov jednoduše odřízne a okraj zubu se stane ostrým.
Jak stříhat a brousit nové zuby na staré pile

Podívejte se na video


Vraťte se
Komentáře (0)

Přečtěte si také

Chybové kódy pro pračky