DIY to udělej sám
Mistrovské třídy, pokyny, užitečné tipy, recepty.
» »Jak vařit žloutek
Chcete hrát a překvapit svou rodinu nebo přátele? Nic není snazší! Vařená vejce jsou nepostradatelnou součástí mnoha jídel. Každá hospodyňka je používá ve svých nádobí a samostatně. Nabízíme velmi originální metodu, která dává exkluzivitu jídla a potěší každého s neobvyklým vzhledem.
Jak vařit žloutek

Co musíte připravit


Účinek „otáčení“ žloutku je dosažen použitím fyzikálních zákonů. Musíte mít nylonové punčochy nebo punčocháče, lepicí pásku a kousek drátu. Kontrola umístění žloutku se provádí jeho osvětlením malou baterkou.

Technologie přípravy vajec


Nejprve musíte osvítit vejce. Jako lightoscope použijte baterku, takové zařízení se používá ke kontrole kvality před tím, než se vejce položí na inkubaci. Pokud je zakaleno, pak je to důkaz zastaralého, je zakázáno používat taková vejce v potravinách. Vejce by mělo být rovnoměrně viditelné, bílkovina nemůže mít tmavé inkluze.
Jak vařit žloutek

Lepicí pásku přilepte pevně, je lepší pracovat s tenkou páskou širokou asi 1 cm. Nenechávejte oblasti odkryté, budou na ně působit významné tahové síly. A příroda vytvořila skořápku speciálně tak, že se nebála komprese (vejce bylo v hnízdě ponecháno neporušené) a zevnitř snadno zničeno (kuřata se snáze vycházela).
Jak vařit žloutek

Udělejte si punčocháče, svázejte jednu punčochu do uzlu asi uprostřed délky. Vložte vejce dovnitř, pevně zatáhněte punčochu, zkrouťte a na druhou stranu připevněte kousek drátu.
Jak vařit žloutek

Jak vařit žloutek

Jak vařit žloutek

Nyní musíte uvolnit vajíčko. Podržte punčochu oběma rukama a otočte ji o 20-30 otáček. Pak byste měli cyklicky napínat punčocháče do stran, rotace vajíčka se zrychluje, když je dosaženo maximální hodnoty, musíte mírně uvolnit napětí, vejce se bude i nadále otáčet setrvačností a otáčet punčocháče v opačném směru. Jakmile se rotace zastaví, znovu stáhněte punčocháče, vejce se začne otáčet v opačném směru. Punčocháče musíte napnout tak, aby byla maximální úhlová rychlost.
Jak vařit žloutek

Jak vařit žloutek

Nepřetržitě točte několik minut. Proč se to dělá? Hustota proteinu je nižší než hustota žloutku. Vlivem velkých odstředivých sil žloutek prorazí pytel a spěchá ke skořápce a protein se posune do středu - punčocha funguje jako odstředivka. Čím větší jsou otáčky a doba rotace, tím lepší je účinek.
Pomocí baterky znovu osvětlit vejce, pokud je tma, to znamená, že žloutek se posunul na skořápku, odvíjení lze zastavit.
Jak vařit žloutek

Odstraňte vajíčko z punčocháče, ale neodstraňujte pásku. Začněte s vařením, mělo by vařit nejméně pět minut, tolik času je třeba na tvrdý var.
Jak vařit žloutek

Vejce vytáhněte a ponořte do misky studené vody, nejlépe do něj hodte led. Je nutné ostře vychladnout, jinak bude schránka velmi špatně odstraněna.
Jak vařit žloutek

Nyní odstraňte pásku, oloupejte vejce ze skořápky.
Jak vařit žloutek

Řez nožem na polovinu.
Jak vařit žloutek

Úžasné, že?
Jak vařit žloutek

Takový trik určitě potěší a překvapí vaše blízké a drahé.

Závěr


Pokud se vejce zbarví do celého objemu, pak to znamená nedostatečnou rotaci, žloutek se smíchá pouze s proteinem, ale nepřevádí se do skořápky.
Jak vařit žloutek

Ale i v této podobě ji lze použít k vaření. Chcete-li dosáhnout požadovaného účinku, opakujte postup a pokuste se dát vajíčku maximální rychlost.

Podívejte se na video


Vraťte se
Komentáře (2)
 1. Vasily
  #1 Vasily Hosté 14. července 2019 5:51 p.m.
  2
  v pohodě.
 2. Dmitry
  #2 Dmitry Hosté 17. července 2019 14:45 hodin
  1
  Je někdo opravdu zapojen do takového odpadu?!

Přečtěte si také

Chybové kódy pro pračky