DIY to udělej sám
Mistrovské třídy, pokyny, užitečné tipy, recepty.
» » »Výkonný lineární regulátor napětí
Výkonný lineární regulátor napětí

K napájení různých elektronických zařízení a do-it-yourself obvodů potřebujete takový zdroj energie, jehož výstupní napětí lze regulovat v širokém rozsahu. S jeho pomocí můžete sledovat, jak se obvod chová při určitém napájecím napětí. Současně by měl být schopen produkovat velký proud, aby dodal silné zatížení a minimální zvlnění na výstupu. Lineární regulátor napětí je dokonale vhodný pro roli takového zdroje energie - čip LM338, poskytuje proud až 5 A, má ochranu proti přehřátí a zkratu na výstupu. Schéma pro jeho zařazení je poměrně jednoduchá, je uvedena níže.

Schéma


Výkonný lineární regulátor napětí

Čip LM338 má tři výstupy - vstup (in), výstup (out) a ovládání (adj). Na vstup aplikujeme konstantní napětí určité hodnoty a ze výstupu odstraníme stabilizované napětí, jehož hodnota je nastavena pomocí proměnného rezistoru P2. Výstupní napětí je nastavitelné od 1,25 V do vstupního napětí, minus 1,5 V. Jednoduše řečeno, pokud je například vstup 24 V, výstupní napětí se bude lišit od 1,25 do 22,5 V. Není nutné použít na vstup více než 30 voltů, mikroobvod může jít do ochrany. Čím větší je kapacita na vstupu, tím lepší, protože vyhlazení zvlnění. Kapacitní odpor na výstupu mikroobvodu by měl být malý, v opačném případě si budou po dlouhou dobu udržovat náboj a napětí na výstupu bude nesprávně nastaveno. Kromě toho musí být každý elektrolytický kondenzátor posunován filmem nebo keramikou s malou kapacitou (v diagramu je to C2 a C4). Při použití obvodu s vysokými proudy musí být čip nainstalován na chladiči, protože rozptyluje celý úbytek napětí na sobě. Pokud jsou proudy malé - až do 100 mA, není třeba radiátor.
[22,03 Kb] (počet stažení: 372)

Výkonný lineární regulátor napětí

Sestava stabilizátoru


Celý obvod je sestaven na malé desce plošných spojů o rozměrech 35 x 20 mm, kterou lze vyrobit metodou LUT. Deska s plošnými spoji je zcela připravena k tisku, nemusíte ji zrcadlit. Níže jsou uvedeny některé fotografie procesu.
Výkonný lineární regulátor napětí

Výkonný lineární regulátor napětí

Výkonný lineární regulátor napětí

Je žádoucí roztrhat stopy, což sníží jejich odolnost a chrání před oxidací. Když je deska s plošnými spoji připravena, začneme díly pájet. Čip je připájen přímo k desce, zadní stranou ke straně okraje. Toto uspořádání umožňuje upevnit celou desku mikroobvodem na chladiči. Variabilní rezistor je vyveden z desky na dvou vodičích. Můžete použít libovolný variabilní rezistor s lineární charakteristikou. Současně je jeho průměrný výstup spojen s některým z extrémních, dva přijaté kontakty jdou na tabuli, jak je vidět na fotografii. Pro připojení vstupních a výstupních vodičů je nejvhodnější použít svorkovnici. Po montáži je nutné zkontrolovat správnou instalaci.
Výkonný lineární regulátor napětí

Výkonný lineární regulátor napětí

Spuštění a testování


Po sestavení desky můžete pokračovat v testech. K výstupu připojujeme nízkoenergetickou zátěž, například LED s rezistorem a voltmetr pro řízení napětí. Na vstup připojíme napětí a monitorujeme voltmetr, napětí by se mělo měnit, když se knoflík otáčí z minima na maximum.LED změní jas. Pokud je napětí regulováno, pak je obvod správně sestaven, můžete čip umístit na chladič a vyzkoušet s výkonnějším zatížením. Takový nastavitelný stabilizátor je ideální pro použití jako laboratorní napájení. Zvláštní pozornost by měla být věnována výběru mikroobvodů, protože je velmi často falšován. Falešné mikročipy jsou levné, ale snadno vyhoří při proudu 1 - 1,5 ampér. Původní jsou dražší, ale upřímně poskytují deklarovaný proud až do 5 ampér. Úspěšná montáž.
Výkonný lineární regulátor napětí

Podívejte se na video


Video jasně ukazuje činnost stabilizátoru. Když se proměnný rezistor otáčí, napětí se plynule mění z minima na maximum a naopak, LED současně mění jas.
Vraťte se
Komentáře (4)
 1. Host Eugene
  #1 Host Eugene Hosté 1. září 2018 18:04
  1
  Je to standardní schéma. Bude to však fungovat, je třeba vzít v úvahu, že při nízkém výstupním napětí je to extrémně nehospodárné. A rozptýlené napájení by nemělo překročit 25 wattů, podle datového listu (v kovovém pouzdře TO-3 - 50 wattů) - to je s radiátorem. To znamená, že při proudu 5A se přehřeje, i když stabilizátor klesne asi na 7-8 voltů.
  V takových případech se doporučuje použít transformátor s odbočkami a přepnout vstupní napětí stabilizátoru, aby se nedosáhlo úbytku napětí na IC nejvýše 5 - 6 voltů.
 2. Vadim Chernyavsky
  #2 Vadim Chernyavsky Hosté 1. září 2018 23:50
  1
  Jednou jsem napájel jeden stabilizátor - LM7805 z 24 voltů. Nic dobrého. Zahřál se jako železo. Získal 40-50 stupňů na radiátoru. A nakonec explodovala.
 3. Host Vasily
  #3 Host Vasily Hosté 2. září 2018 22:48
  1
  Koupil jsem 2 kusy a oba nefungují ...
 4. Host Dmitry
  #4 Host Dmitry Hosté 3. září 2018 07:13
  0
  Hlavní věcí, kterou chcete o stabilizátoru vědět, je velikost zvlnění, ale ne o nich ani slovo.

Přečtěte si také

Chybové kódy pro pračky