DIY to udělej sám
Mistrovské třídy, pokyny, užitečné tipy, recepty.
» » »Výkonný zdroj mikrovlnného transformátoru
Tento workshop bude trochu kontroverzní a způsobí více než jeden rozptýlený názor. Chci se podělit o to, jak vyrobit výkonný usměrňovač z mikrovlnného transformátoru - napájení, na napětí, které potřebuji.
Mikrovlny velmi často selhávají a jsou hozeny do koše. Nedávno jsem zlomil další a rozhodl jsem se dát jeho životu druhý transformátor.
Transformátor je zesílen a obvykle převádí 220 V na vysoké napětí 2 000 - 2 500 V, což je nutné k rozrušení magnetronu.
Viděl jsem, kolik lidí předělá tyto transformátory jako odporové nebo obloukové svařovací stroje. Ale nikdy jsem neviděl, že z toho vyráběli silné zdroje energie.
Nakonec je transformátor velmi výkonný, asi 900 wattů, a to nestačí. Obecně vám ukážu, jak převinout transformátor na napětí, které potřebujete.

Demontujeme transformátor z mikrovlnné trouby


Výkonný zdroj mikrovlnného transformátoru

Mikrovlnný transformátor obvykle obsahuje tři vinutí. Nejpočetnější, navinutý nejtenčím drátem, je zdvihací, sekundární, na jehož výstupu je 2000-2500 V. Nepotřebujeme jej, odstraníme ho. Druhým silnějším vinutím s menším drátem ve srovnání se sekundárním je vinutí sítě 220 V. Mezi těmito dvěma masivními vinutími je stále nejmenší, které se skládá z několika závitů drátu. Jedná se o nízkonapěťové vinutí asi 6-15 V, což je vynikající napětí pro záři magnetronu.

Odřízněte švy magnetického obvodu


Výkonný zdroj mikrovlnného transformátoru

Je nutné snížit švy, které drží pohromadě desky ve tvaru „W“ a ve tvaru „I“. Švy čínského výrobce jsou tak silné, jak se zdá. Můžete je řezat bruskou nebo je dokonce dělit dlátem a kladivy. Použil jsem brusku, je to humánní způsob.

Odstraňte cívky


Výkonný zdroj mikrovlnného transformátoru

Výkonný zdroj mikrovlnného transformátoru

Odstraňujeme všechny cívky. Pokud jsou velmi pevně přilepené - jemně poklepejte gumovou paličkou. Potřebujeme pouze vinutí na 220 V, zbytek odstraníme. Primární vinutí jsme vrátili zpět na 220 V a odložili jádro ve tvaru „Ш“.
Výkonný zdroj mikrovlnného transformátoru

Výpočet sekundárního vinutí


Nyní musíme spočítat počet závitů sekundárního vinutí. K tomu potřebujete znát transformační poměr. Obvykle se v takových transformátorech rovná jednotě, a proto jedna otočka drátu vytvoří jeden volt. Ale není tomu tak vždy a musíte to znovu zkontrolovat.
Bereme jakýkoli drát a navíjíme 10 závitů drátu na jádro. Pak sbíráme jádro a upneme jej svorkou tak, aby se nerozpadla. Nezapomeňte napájet 220 V primární vinutí pojistkou. V tuto chvíli změříme napětí na výstupu z 10-vinutého vinutí. Teoreticky by to mělo být 10 V. Pokud ne, pak transformační koeficient není stejný jako obvykle a je třeba provést výpočty pro výpočet napětí pro vinutí. To vše není obtížné, matematika je pátá třída.
Mám k dispozici dva transformátory. Udělám jeden na 500 V, druhý na 36 V. Můžete to udělat pro jakékoli jiné napětí.

Vinutí cívky transformátoru 500 V


Transformační poměr mé instance je jedna ku jedné. A na navíjení vinutí na 500 V, musím udělat 500 závitů drátu na cívce, resp. Vezměte drát.
Výkonný zdroj mikrovlnného transformátoru

Samozřejmě, že to tak není, ale navinuté na buben. Odhadujeme aktuální sílu a objem cívky. Z těchto hodnot vyberte průměr drátu.
Výkonný zdroj mikrovlnného transformátoru

Zde je takové jednoduché zařízení, které jsem shromáždil pro navíjení cívky.Jádro samotné je vyrobeno ze dřeva, boky jsou vyrobeny z plexiskla. Můžete jej připevnit na vrtačku nebo šroubovák.
Výkonný zdroj mikrovlnného transformátoru

Navinuté, smontované, spojené. Měřím výstupní napětí, skoro jsem to dostal - 513 V, což je pro mě přijatelné.
Výkonný zdroj mikrovlnného transformátoru

Transformátor 36 V


Vinutí 36 V lze také navinout ručně pomocí vhodného drátu. K navlékání a narovnání vinutí na jádru můžete použít takové klíny, viz foto.
Výkonný zdroj mikrovlnného transformátoru

Po natažení celého vinutí do vytvořených otvorů, po odstranění klínů, vložte pevně lisovaný papír. To je můj primitivní způsob. Pak doporučuji impregnaci vinutí epoxidem, jinak to bude velmi bzučet.

Chyba při zpracování


Vinutím jsem přetočil, aby byl hustší a silnější. Abych toho dosáhl, namísto jednoho silného jsem jej navinul dvojitým drátem. Nakonec je spojím.
Výkonný zdroj mikrovlnného transformátoru

Po opravě všech vinutí je čas sestavit jádro transformátoru. Za tímto účelem fixujeme celou konstrukci svorkou a obloukem svařujeme stejná místa jako dříve. Není třeba dělat tlustý šev, všechno by mělo vypadat tak, jak to bylo.
Dále pro svůj usměrňovač potřebuji:Výkonný zdroj mikrovlnného transformátoru

Načtím usměrňovač o 20 A, samozřejmě musí být diodový můstek nainstalován na chladiči.
Také, pokud budete používat kovové pouzdro jako já, pak nezapomeňte uzemnit.

O bezpečnosti


Při připojování transformátoru buďte opatrní, nikdy nespěchejte a vše znovu zkontrolujte. Transformátor připojujte pouze přes pojistku, abyste předešli možnému zkratu. Během provozu transformátoru se nedotýkejte částí pod napětím.
Při zpracování kovu také buďte opatrní a používejte ochranu očí.
Pamatujte, že všechny akce, které děláte na vlastní nebezpečí a riziko!
Všechno nejlepší!
Vraťte se
Komentáře (15)
 1. ALEXANDER KOLICHNICHENKO
  #1 ALEXANDER KOLICHNICHENKO Hosté 23. února 2018 10:50
  3
  Mám síť, která se po 30 minutách zahřeje na volnoběh, vypadá to, že už to nevydrží, není to bez důvodu, že to fouká fanoušek.
  1. Petrovich
   #2 Petrovich Hosté 23. února 2018 16:23
   1
   Pokuste se zkontrolovat vinutí, možná je v nich problém a zátěž může být na vině
  2. Alexander
   #3 Alexander Hosté 23. února 2018 17:53
   0
   Takže se vinutí otáčí.
  3. p5d
   #4 p5d Hosté 25. února 2018 9:53 hodin
   0
   Myšlenka je správná!
 2. Alexander
  #5 Alexander Hosté 23. února 2018 17:57
  1
  Transformační poměr závisí na vinutí primární a sekundární, tloušťky železa. Pokud neberete v úvahu transformační koeficient železa, pak napětí na vinutích bude stejné jako poměr počtu závitů primárního a sekundárního vinutí, a nikoli transformace 1. A protože neznáte primární vinutí, je možné experimentálně zjistit, kolik voltů na otáčku, jiným způsobem.
  1. p5d
   #6 p5d Hosté 25. února 2018 21:50
   1
   Neublížilo by ti to, pane, přečíst si knihu o elektrotechnice. Pro transformační koeficient železa máte nárok na Nobelovu cenu. Transformátor pece není konstruován pro dlouhodobý nepřetržitý provoz (PV ne více než 50%), a proto má omezené použití.
 3. hřebík
  #7 hřebík Hosté 23. února 2018 18:32
  3
  příliš velká gravitace a pochybná spolehlivost
 4. Host Alex
  #8 Host Alex Hosté 3. března 2018 08:44
  4
  To je pravda, mikrovlnná trouba není navržena pro nepřetržitý provoz. není třeba mluvit o uzavírání mezi zatáčkami.
 5. Host Igor
  #9 Host Igor Hosté 15. července 2018 12:14
  2
  Je to pravděpodobně v Anglii, mikrovlny jsou hozeny do popelnic. Máme lidi v domácnosti a vždy od ní najdeme aplikaci pro podrobnosti.
 6. Nnm
  #10 Nnm Hosté 2. srpna 2018 12:39
  2
  ponořte jej do oleje
  1. Host Yuri
   #11 Host Yuri Hosté 13. února 2019 2:57 odp.
   2
   To by spálilo žhavější!
 7. Vyacheslav
  #12 Vyacheslav Hosté 19. března 2019 13:26
  0
  Řekněte mi, může být tento transformátor použit jako výstup v trubici VLF? Nevím poměr zatáček, ale na základě zisku je to velmi podobné, pokud to otočíte.
 8. Nikita K
  #13 Nikita K Hosté 23. března 2019 09:09 a.m.
  1
  transformátorové železo je mb a není to špatné, ale zdá se mi, že svařování kazí všechno, indukční proudy indukčnosti nejdou v kruhu a jsou zhášeny ve švu, proto je účinnost malá!
 9. Edwarde
  #14 Edwarde Hosté 21. května 2019 23:03
  2
  takový transformátor není vhodný jako napájecí jednotka! má velký proud v otevřeném obvodu a jeho rozměry jsou podobné jako u 500 W a jeho výkon je zvýšen na 1200 W, proto není navržen pro dlouhodobý provozní režim a je zahříván i bez zatížení. bodové svařování vodičů nebo malého svařovacího stroje a poté s intenzivním nuceným větráním
 10. Basil
  #15 Basil Hosté 21. července 2019 09:58
  0
  Ale nic jsem neudělal. Právě jsem připojil vysokonapěťové vinutí na 220V.
  Na výstupu jsem dostal asi 20V změnu.

Přečtěte si také

Chybové kódy pro pračky