DIY to udělej sám
Mistrovské třídy, pokyny, užitečné tipy, recepty.
» » » »Lití barevných kovů do písku
Dnes budeme hovořit o odlévání barevných kovů do písku. V jednom z mých předchozích článků jsem hovořil o kovářské peci, jejíž teploty jsou dostatečné k roztavení neželezných kovů. Roztavil jsem hliník. Jako příklad uvedu malou sošku ke svatebnímu výročí strýce.
Lití barevných kovů v písku

Form


Nejprve se rozhodněte, co chcete obsadit. Jak jsem řekl, vyliju figurku. Potřebujete vyrobit pěnové formy. Používám obyčejný bílý polystyren, ale radím vám najít polystyren a oba se prodávají v železářství.

Nichromová řezačka


Ale řezat takovou pěnu běžným nožem je téměř nemožné. Udělejme malý jednoduchý nichromový řezač pro polystyren. Budete potřebovat:
  • Nichromový drát.
  • Dvě hůlky pro sushi.
  • Dva špendlíky.
  • Karton
  • Dva dráty.

Bereme karton 5 * 6 cm a na obou stranách lepicí páskou připevňujeme tyčinky na sushi.
Lití barevných kovů v písku

Nyní vložte tlačítka do tyčinek, ale ne úplně.
Lití barevných kovů v písku

Dále natáhneme nichrom a navineme dráty. A držte tlačítka úplně. K vodičům jsem připojil kabel USB. Nyní do telefonu připojte USB do nabíječky. Drát je horký a méně často je polystyren jako máslo!
Lití barevných kovů v písku

Lití barevných kovů v písku

Nyní jsme vystřihli potřebné tvary a pomocí PVA nebo, jako jsem já, tavného lepidla, jsme je podle potřeby upevnili.
Lití barevných kovů v písku

Lití barevných kovů v písku

Vystřihněte také smrky a také je přilepte.
Lití barevných kovů v písku

Pár slov o kelímku


Kov je třeba v něčem roztavit. Tomu se říká kelímek. Vydělal jsem to z dýmky. Vyřezal jsem 40 mm z ocelové trubky o průměru 90 mm a stěn 2 mm. Tato výška bude kelímkem. Ke dnu byla přivařena ocelová palačinka. Rukojeť z ocelového rohu je přivařena ke straně, ale je lepší tuto rukojeť vzít holýma rukama. Na boku je proveden trojúhelníkový výřez a z ocelového trojúhelníku ohnutého uprostřed je přivařena hubice.
Lití barevných kovů v písku

Casting


Dále vložte pěnové formy do písku tak, aby vrcholy bran vyčnívaly z písku. V blízkosti vtoků musíte udělat malé krátery mokrého písku. Ale tato možnost se mi moc nelíbila. Místo mokrého písku jsem použil velké ořechy.
Nyní hodíme do kelímku hliníkové plechovky nebo jakýkoli hliník, který máte, roztavte krbu a roztavte. Na vrcholu se hromadí různá struska (barva na náspech, prach atd.). Pokud je to možné, měla by být odstraněna.
Lití barevných kovů v písku

Poté nalijte do brány hliník, roztavený kov by se měl objevit ve druhé bráně. Asi po pěti minutách lze obrobek vytáhnout z písku a ochladit ve studené vodě.
Lití barevných kovů v písku

Na fotografii je starý kelímek. Je vyrobena z trubky o průměru 60 mm a výšce 120 mm. Ke dnu se také přivaří ocelová palačinka a malá knoflíková dírka, která zavěsí kelímek drátem. Na vrcholu jsou přivařeny další dva klopy a natažen ocelový drát. Ukázalo se to jako kbelík.
Pokud se vše rozlévalo, pokračujeme na lavičce. Neželezné kovy jsou docela měkké. Viděli jsme smrky pomocí pilky na pily a zaevidovali je, po minutě je výsledek něco podobného:
Lití barevných kovů v písku

Nemám předstírat kvalitu, mým cílem je vyprávět o různých technikách.
Pokud však potřebujete přesné lití, je lepší použít silikonové formy a omítky. Snažil jsem se hodit amulet hlavou kočky, ale to se rozlévalo. Možná je to kvůli nedostatečné teplotě, ale v každém případě jsou sádrové formy mnohem lepší. Pěnové formy se používají pro jednoduché modely.
Lití barevných kovů v písku
Vraťte se
Komentáře (0)

Přečtěte si také

Chybové kódy pro pračky