DIY to udělej sám
Mistrovské třídy, pokyny, užitečné tipy, recepty.
» » » »Jednoduchý nůž na pilníky
Jednoduchý nůž na pilníkyJednoduchý nůž na pilníkyJednoduchý nůž na pilníkyJednoduchý nůž na pilníky

Na bleším trhu jsem našel starý spis a rozhodl se z něj udělat nůž. Nechtěl jsem to zahřívat nebo leštit čepel celé hodiny. Proto jsem při minimálním zpracování neustále udržoval teplotu čepele studenou. Práce trvala asi 2 dny (včetně doby schnutí lepidla).

Nůž design


Jednoduchý nůž na pilníky

Ručně jsem načrtl návrh budoucího nože (s ohledem na šířku a tloušťku pilníku). Ale neskončil jsem to a v tomto procesu jsem byl připraven formulář opravit.

Zpracování souborů


Jednoduchý nůž na pilníkyJednoduchý nůž na pilníkyJednoduchý nůž na pilníky

Nejprve jsem zpracoval stopku, pak jsem šel ke špičce. To vše bylo provedeno na mlýnku. Pak jsem začal brousit sestup v mém oku, který vyšel dobře - ne dokonalý, ale líbilo se mi to. Během zpracování jsem nedovolil, aby se soubor ohřál, čas od času ho ponořil do sklenice vody, aby ocel nezměklala. To bylo snadné připustit, jak se tenčí spis stal, tím rychleji se zahříval. Něco přitahovalo motýla a to zůstalo na mé paži během celého procesu.

Zpracování čepele nože


Jednoduchý nůž na pilníkyJednoduchý nůž na pilníkyJednoduchý nůž na pilníkyJednoduchý nůž na pilníkyJednoduchý nůž na pilníky

Poté, pomocí brusného papíru P60, jsem povrch zjemnil. Zářezy byly ponechány, protože jejich broušení by trvalo dlouhou dobu. Čepel dopadla s konkávními sestupy, protože naostření bylo provedeno na kruhu mlýnku. Nečekal jsem, že povrch bude vyrovnanější.

Rukojeť


Jednoduchý nůž na pilníky

Jednoduchý nůž na pilníky

Jednoduchý nůž na pilníky

Rukojeť je vyrobena z mosazné desky o tloušťce 6 mm a tyčinky z fialového amarantu. Vybral jsem si je, protože mosaz a purpurová směs dobře zapadají. V mosazi jsem vyvrtal dva otvory o průměru 5 mm a spojil je s vrtákem a čepelí pilové pily. Obvykle v takových případech lidé používají různé soubory, ale nemám je a nesnažil jsem se o dokonalost. Dřík přes podpěru byl vložen do 5 mm otvoru ve stromu, předem vyplněného epoxidem.

Tvarování


Jednoduchý nůž na pilníkyJednoduchý nůž na pilníkyJednoduchý nůž na pilníkyJednoduchý nůž na pilníkyJednoduchý nůž na pilníkyJednoduchý nůž na pilníkyJednoduchý nůž na pilníkyJednoduchý nůž na pilníkyJednoduchý nůž na pilníkyJednoduchý nůž na pilníkyJednoduchý nůž na pilníkyJednoduchý nůž na pilníky

Nechal jsem lepidlo zaschnout přes noc, a poté jsem začal zpracovávat rukojeť. Nejdříve jsem rozřezal tyč na polovinu a přiblížil jsem její délku téměř k požadované. Poté jsem sevřel nůž se svorkou a začal zpracovávat pomocí kotouče brusky s zrnem P120. Při práci s podepřením je třeba dbát zvýšené opatrnosti, protože strom ve srovnání s mosazi mele mnohem rychleji. Poté, co profil získal požadovaný tvar, jsem pokračoval v broušení boků, čímž jsem získal zaoblený vzhled. Celý proces trval asi hodinu.

Leštění


Jednoduchý nůž na pilníkyJednoduchý nůž na pilníkyJednoduchý nůž na pilníkyJednoduchý nůž na pilníkyJednoduchý nůž na pilníky

Po zpracování držadla brusným papírem se zrnem P240, pomocí leštícího kotouče jsem jeho povrch vyhladil. Stále tam byly škrábance, ale líbily se mi. Poté byl strom impregnován dánským olejem (4 vrstvy s lehkým mletím mezi nimi). Pak jsem naostřil konec rukojeti oslem.
Amarantový strom, oxidující se v průběhu času, se stává purpurovějším a na fotografii se zdá být ještě červenější.
Děkuji za pozornost!
Vraťte se
Komentáře (0)

Přečtěte si také

Chybové kódy pro pračky