DIY to udělej sám
Mistrovské třídy, pokyny, užitečné tipy, recepty.
» » »Topná rohož s jedním a dvěma jádry
Elektrické podlahové vytápění se posunulo z kategorie luxusu do nutnosti, a to nejen kvůli široké škále různých výrobců, ale také kvůli velmi přijatelným cenám, jakož i schopnosti rychle vyřešit problémy spojené s vytápěním různých obytných a nejen prostor.
Výběr konkrétního topného systému závisí na typu budoucích podlah a stupni oprav. V případě pokládky keramických obkladů a porcelánových obkladů se doporučuje dát přednost kabelovému elektrickému podlahovému vytápění. Vyrábí se ve formě vyhřívací sekce, která vyžaduje potěr nahoře v oblasti 3 až 5 cm a topnou rohož namontovanou přímo pod dlaždici. Nejčastěji je preferován druhý typ podlahového vytápění, protože topná rohož vyžaduje méně přípravných prací a má jednodušší instalaci ve srovnání s topnou sekcí a také vám umožňuje uvést systém do provozu co nejdříve.
Jedno a dvoujádrová topná rohož

Jedno a dvoujádrová topná rohož

Jedno a dvoujádrová topná rohož

Jedno a dvoujádrová topná rohož

Topná rohož je stíněný topný kabel v trojité izolaci, upevněný pevným rozestupem pokládky (obvykle 7-7,5 cm) ve formě hada na hadovitém hadi ze speciální pevné sítě. Mřížka je řezaná, což vám umožňuje položit tento typ podlahového vytápění v jakékoli místnosti, dokonce i nepravidelného tvaru.
Podle typu je topná rohož rozdělena do dvou typů:
- jednožilové, je jednožilové stíněné topné vedení se dvěma studenými konci, oddělené od topné části spojovacími spojkami. Výkon tohoto systému je v průměru asi 150 W / sq. m. Tento typ podlahového vytápění se doporučuje zvolit v případě, že je vyžadováno pohodlné vytápění podlahové krytiny;
- dvoužilový, je dvoužilový stíněný topný kabel s jedním studeným koncem, oddělený od topné části spojovacím pouzdrem. Tento typ vytápění má průměrný výkon asi 160 W / sq. m. Používá se, když je nutné výrazně zvýšit teplotu v místnosti.
Pro přímou montáž na termostat jsou nutné studené konce. Jejich délka závisí na čtverci topné rohože, v průměru 1,5 až 3 metry, v závislosti na výrobci. V případě potřeby se zkrátí nebo prodlouží na požadovanou velikost.
Další štít topného kabelu chrání před úrazem elektrickým proudem v případě přímého poškození. Ne všichni výrobci stínící kabely, protože to vyžaduje další náklady. Nedoporučuje se zakoupit kabelové podlahové vytápění, které tyto vlastnosti nemá, bez ohledu na to, jakou atraktivní cenu. Díky trojité izolaci a stíněné cloně se topné rohože nebojí vlhkého prostředí a v případě nepředvídaných situací mohou pracovat i ve vodě. Kromě toho je další ochrannou funkcí přítomnost uzemnění.
Jedno a dvoujádrová topná rohož

Jedno a dvoujádrová topná rohož

Jedno a dvoujádrová topná rohož

K výrobě topné rohože a sekce musí být použit odporový kabel. Jeho funkcí je, že ohmický odpor se mění v závislosti na okolní teplotě. Tovární sady nepodléhají zvyšování nebo snižování, což ohrožuje selhání celého topného systému.Ale právě díky odporovému kabelu je životnost podlahového vytápění na jeho základě mnohem delší.
Při výběru společnosti výrobce byste měli věnovat pozornost síťovému napětí potřebnému pro správnou funkci teplé podlahy. Mnoho evropských a amerických značek vyrábí podlahové vytápění určené pro síťové napětí 230 voltů. Pokud má síť nižší napětí, nebude vytápěcí systém fungovat, jak je stanoveno výrobcem, jednoduše nebude mít dostatek energie.
Při použití topné rohože jako jediného a hlavního zdroje vytápění by měla teplá podlaha zabírat asi 70% celého prostoru v místnosti. Pokud jsou podlahy namontovány jako přídavné topení, měly by zabírat asi 40-50% celého čtverce místnosti.
Instalace je povolena pouze na volném prostranství, které není obsazeno nábytkem a domácími spotřebiči. Ujistěte se, že odsazení ze všech zdí a příliš velké nábytku asi 10-15 cm.
Pro bezpečnou instalaci keramických obkladů se doporučuje topnou rohož „utáhnout“ tenkou vrstvou lepidla na dlaždice, nechat ji zaschnout a následně „položit“ dlaždice obvyklým způsobem do měkkých podešví, vyhnout se tak nejmenším vzduchovým mezerám. Provoz topné rohože lze provést pouze tehdy, když lepidlo na dlaždice zcela zaschne, obvykle asi 2 týdny.
Jedno a dvoujádrová topná rohož

Jedno a dvoujádrová topná rohož

Jedno a dvoujádrová topná rohož

Jedno a dvoujádrová topná rohož

Při výběru jedné nebo druhé sady podlahového vytápění se důrazně doporučuje kontaktovat specialisty, kteří mohou na základě charakteristik místnosti správně vypočítat potřebný výkon teplé podlahy a kvadratury.
Komentáře (0)

Přečtěte si také

Chybové kódy pro pračky