DIY to udělej sám
Mistrovské třídy, pokyny, užitečné tipy, recepty.
» »Kouřovna uzená za horka z plynové láhve
Horký uzený plynový válec

Několik let jsem chtěl získat prostornou udírnu. Nemohl jsem si to dovolit kvůli vysoké ceně, a nakonec jsem se rozhodl, že nejdostupnějším způsobem by bylo, kdybych to udělal sám. Jako hlavní materiál jsem si vybral několik starých plynových lahví.
Ani já, ani moji přátelé, kteří mi pomáhali, nebyli profesionální svářeči, ale přestože jsme práci věnovali nějaký čas, vytvořili jsme něco naprosto úžasného.
Editace: Později mi bylo řečeno, že v některých zemích je nezákonné používat pro tyto účely plynové láhve, protože patří k plynárenským společnostem. V takové situaci můžete jako alternativu použít vzduchový přijímač starého kompresoru nebo jinou vhodnou nádrž.

Odstranění kouřového ventilu


Horký uzený plynový válec

Bezpodmínečně je nejobtížnější součástí vytvoření udírny kroucení ventilu. Před zahájením práce jsem byl přesvědčen, že ve válci nezůstal žádný plyn, a poté, co jsem otočil ventil zpět, jsem nechal láhev na pár dní venku. Možná máte štěstí a tento problém vyřešíte trubkovým klíčem. Nepodařilo se mi to, takže jsem musel odšroubovat matici ventilu. Něco vyjde jednodušší a něco komplikovanějšího. V tomto případě jsem náhodou vyrobil velký prstenový klíč s téměř dvoumetrovou rukojetí. Při odšroubování byl válec připevněn na pracovní stůl pomocí popruhů.

Zkontrolujte, zda ve válci není plyn


Po vyjmutí ventilu naplňte válec vodou a vytlačte zbývající plyn. Abych se konečně ujistil, že ve formě bublin nebyl žádný plyn, naplnil jsem ho a třikrát jsem jej vyprázdnil. Protože nádrž naplněná vodou je velmi těžká, vodu jsem vypustil pomocí hadic.

Řezání komínových otvorů


Horký uzený plynový válec

Horký uzený plynový válec

Dalším krokem je vyříznutí otvoru pro připojení komína dvěma válci. Pracoval jsem na pilu. Aby byla díra vystředěna na ose ventilu, vložil jsem objímku, která pomohla vytvořit předběžnou díru. Celý proces řezání byl poměrně obtížný, protože se pravidelně objevovala okružní pila této velikosti. Kdybych to musel udělat znovu, použil bych plazmovou baterku, nebo kdyby taková skladačka neexistovala.

Řezání otevírání dveří


Horký uzený plynový válec

Horký uzený plynový válec

Protože mám plazmovou řezačku, použil jsem ji. Pro hladké řezání podél válce jsem použil železný roh, pro příčnou - kovovou pásku stlačenou upínacím pásem. Pokud nemáte po ruce plazmový hořák, můžete použít „brusku“ nebo skládačku s příslušnou čepelí.

Vytvoření regulátoru tahu komína


Horký uzený plynový válec

Horký uzený plynový válec

Horký uzený plynový válec

Musíme regulovat sílu proudu vzduchu / kouře komínem. Přišli jsme s myšlenkou vytvořit pár talířů s trojúhelníkovými výřezy v nich. Jedna deska je přivařena ke komínu a druhá je připevněna ke krátké trubce, která vede k horní části hlavní kouřové komory. Desky se točí kolem osy, takže drážky v nich se mohou nebo nemusí shodovat. Potrubí jsme zakryli hledím. Tento detail je spíš pro vnější přitažlivost, pokud ovšem samozřejmě v dešti něco nekouříte.
Protože jsem potřeboval plazmovou řezačku pro další práci, rozhodl jsem se dělat všechno společně. Proto na některých obrázcích stále můžete vidět gril. Samozřejmě to mohlo být vyrobeno z vyztužení.
Na dvířka trouby jsme umístili podobný regulátor, abychom regulovali průvan vzduchu.

Připojení kouřové komory k peci


Horký uzený plynový válec

Horký uzený plynový válec

Mezi pec a hlavní kouřovou komoru jsem přidal trubku 125 milimetrů. Tato trubka a zvednutí přepážkové desky pomáhají zabránit vstupu plamenů do kouřové komory. Ale dal jsem to tak, aby měl dostatek místa pro moji svařovací pistoli.

Instalace dveří


Horký uzený plynový válec

Svařovali jsme 35 mm ocelovou pásku kolem okraje každého dvířka, takže při zavírání otvory dostatečně pevně zavřeli. Plánovali jsme přidat těsnění, abychom lépe izolovali kouřovou komoru, ale to nebylo nutné. Ale protože jsem je už koupil, mohu je dát do budoucnosti.
Závěsy byly vyrobeny z ocelové výztuže, která byla vyvrtána tak, aby do ní byl zasunut šroubový prst. Byli přivařeni k ocelovému okraji a základně udírny. Kliky dveří byly vyrobeny z improvizovaných prostředků ve formě přímé páky.
Možná je v budoucnu zabalím izolačním materiálem, pokud budou velmi horké. Možná použiju ocelovou pružinu.

Odstranění staré barvy


Horký uzený plynový válec

Horký uzený plynový válec

Protože jsem plánoval celý rok opustit udírnu na ulici, musela být vymalována. Kvůli vysoké provozní teplotě bylo nutné odstranit zbytky starého nátěru. Udělal jsem to pomocí úhlové brusky s odlupovací tryskou a povrchové brusky s ruční bruskou.

Dokončovací doteky


Horký uzený plynový válec

Horký uzený plynový válec

Svařoval jsem malé železné rohy pod úhlem 120 stupňů, abych nainstaloval mříže. Jejich počet může dosáhnout čtyři v kouřové komoře a jednoho v peci jako rošt. Před malováním jsem ji trochu rozemlel a odmašťoval kouřovnu rozpouštědlem. Pokud si budete malovat sami, pak použijte barvy odolné vůči teplu. Maloval jsem pouze vnější části barvou, která je podle popisu určena pro grily a zdá se, že dobře drží.

Používání udírny


Horký uzený plynový válec

Horký uzený plynový válec

V tuto chvíli se mi podařilo použít udírnu jen několikrát, ale práci jsem již označil za úspěšnou. V něm může být postaven jen malý oheň a zdá se, že to bude trvat věčně, a to je dobré. Ale mám několik lekcí, které jsem se naučil:
1. Abyste zabránili kapání tuku do ohně, umístěte podnos na dno.
2. Jak se očekávalo, teplota na dně je mnohem vyšší než na vrcholu. Při vaření stejných produktů je třeba zvážit.
3. Rukojeť se velmi zahřívá.
4. Možná pro lepší stabilitu je lepší použít jako pec něco širšího, i když jsem s tím ještě neměl žádné problémy.
Nakonec jsem s kouřovníkem spokojenější a těším se na příští léto, až ho znovu použiji.
Vraťte se
Komentáře (1)
  1. Host Alex
    #1 Host Alex Hosté 2. dubna 2019 20:37 p.m.
    0
    Dobrý den. Měl podobný design, ale horizontální. Chtěl bych s vámi konzultovat proces kouření. Odhlásit se e-mailem.

Přečtěte si také

Chybové kódy pro pračky