DIY to udělej sám
Mistrovské třídy, pokyny, užitečné tipy, recepty.
» » »Nejjednodušší počítačový osciloskop
Není žádným tajemstvím, že šunky pro začátečníky nemají vždy po ruce drahé měřící vybavení. Například osciloskop, který i na čínském trhu, nejlevnější model stojí asi několik tisíc.
Někdy je osciloskop potřebný pro opravu různých obvodů, kontrolu zkreslení zesilovače, vyladění zvukového zařízení atd. K diagnostice činnosti senzorů v automobilu se velmi často používá nízkofrekvenční osciloskop.
V této sérii vám pomůže nejjednodušší osciloskop vyrobený z vašeho osobního počítače. Ne, váš počítač nemusí být v žádném případě rozebírán a upravován. Stačí pouze pájet předponu, dělič a připojit jej k počítači pomocí zvukového vstupu. A pro zobrazení signálu nainstalujte speciální software. Za pár desítek minut budete mít svůj vlastní osciloskop, který může být vhodný pro analýzu signálu. Mimochodem, můžete použít nejen stacionární PC, ale také notebook nebo netbook.
Takový osciloskop s úsekem je samozřejmě srovnatelný se skutečným zařízením, protože má malý kmitočtový rozsah, ale věc v domácnosti je velmi užitečná pro zobrazení výstupu zesilovače, různých vln zdrojů napájení atd.

Schéma předpony


Nejjednodušší osciloskop z počítače

Souhlasíte, že obvod je neuvěřitelně jednoduchý a jeho sestavení nevyžaduje mnoho času. Tento dělič je omezovač, který chrání zvukovou kartu počítače před nebezpečným napětím, které by se mohlo náhodně dostat do vstupu. Dělič může být 1, 10 nebo 100. Citlivost celého obvodu je řízena proměnným odporem. Set-top box je připojen ke vstupu linky zvukové karty PC.

Shromažďujeme předponu


Můžete si vzít baterii jako já nebo jiné plastové pouzdro.
Nejjednodušší osciloskop z počítače

Software


Program „osciloskop“ vizualizuje signál aplikovaný na vstup zvukové karty. Nabídnu vám dvě možnosti stahování:
1) Jednoduchý program bez instalace s ruským rozhraním, stáhnout.
[329,85 Kb] (počet stažení: 9777)

Nejjednodušší osciloskop z počítače

2) A druhou s instalací si ji můžete stáhnout - .
Nejjednodušší osciloskop z počítače

Který chcete použít - vyberete si. Vezměte a nainstalujte oba a tam si vyberete.
Pokud již máte mikrofon nainstalován, můžete po instalaci a spuštění programu pozorovat zvukové vlny vstupující do mikrofonu. Takže vše je v pořádku.
Pro konzoli již nejsou potřeba žádné ovladače.
Připojíme předponu k lineárnímu nebo mikrofonnímu vstupu zvukové karty a používáme ji pro zdraví.
Nejjednodušší osciloskop z počítače

Pokud jste ve svém životě nikdy neměli s osciloskopem žádné zkušenosti, pak upřímně doporučuji opakovat tuto domácí práci a pracovat s takovým virtuálním zařízením. Zkušenost je velmi cenná a zajímavá.

Podívejte se na video o práci s osciloskopem pro počítač


Vraťte se
Komentáře (13)
 1. necitlivost
  #1 necitlivost Hosté 9. prosince 2017, 3:14 hodin
  7
  Také velmi poučné:
  1. Mukhamet
   #2 Mukhamet Hosté 28. března 2018 07:46
   3
   vynikající, ale existuje možnost připojení k mobilnímu telefonu by bylo obecně dobré
  2. Andrey
   #3 Andrey Hosté 1. února 2019 12:53
   0
   A jaké napětí ke kterým konektorům připojit? Jak zjistit proudovou sílu a napětí na konektorech? Na obrázku v článku je 1k rezistor, ale ne ve videu! Jak to?

   Obecně si myslím, že pro první osciloskop to udělá! Proč ne!
 2. Vasily
  #4 Vasily Hosté 9. prosince 2017, 3:38 hodin
  1
  Vážení! neříkejte společný vodič „uzemnění“, na vašem obvodu není označení „uzemnění“ „uzemnění“ „uzemnění“ Yu, respektive.
 3. Sanya
  #5 Sanya Hosté 10. prosince 2017 10:01
  5
  Velmi cool! Již hotovo! Věc! Kde jsi byl předtím)) Děkuji!
 4. Pavel
  #6 Pavel Hosté 16. ledna 2018 10:11
  5
  Vasily - na dlouhou dobu je EARTH „obyčejným drátem“. Tak kratší. Existují také: „digitální zem“, „analogová zem“, „plovoucí zem“. Vezměte si buržoazní schéma - a uvidíte GND, tzn. Zem, i když nejde o uzemnění. Také stejné. protože pojem „digitální“ se nevztahuje pouze na desetinná místa ve formě textu
 5. úžasné
  #7 úžasné Hosté 27. března 2018 13:28
  0
  skvělé, ale je možné se připojit k mobilnímu telefonu, pokud je to možné, řekněte mi to
 6. Host Michael
  #8 Host Michael Hosté 1. srpna 2018 19:34
  0
  Šířka pásma?
 7. Host Alexander
  #9 Host Alexander Hosté 23. srpna 2018 20:00
  0
  Vstup zvukové karty je posunován dvěma řetězci jednosměrně zapojených diod v sérii. Řetězy samy o sobě jsou součástí. Nějaký nesmysl! Proč nikdo nekomentuje tuto „novost“?
  1. amatér
   #10 amatér Hosté 26. září 2018 15:10
   1
   diody omezují vstupní signál zvukové karty na asi 2,8 V, pokud pošetile dáte na vstup set-top boxu 220. Neovlivňují signály nižší amplitudy
  2. Dima
   #11 Dima Hosté 18. listopadu 2018 11:29
   3
   Alexander, jsi batan.
 8. acmajor
  #12 acmajor Hosté 8. února 2019 18:39
  1
  https://www.drive2.com/c/505834723478602433/ odkaz na podobný článek pro telefon. Zde můžete měnit osy prsty prsty na obrazovce a na obrazovce nepotřebujete žádná pera. S omezením diod - to je správné. Protože v obvodu je odporový dělič, domnívám se, že je lepší odstranit proměnnou jinak než změřit vstupní napětí (když je proměnná nastavena, kalibrace napětí je ztracena).
 9. Host Eugene
  #13 Host Eugene Hosté 17. června 2019 09:10
  0
  Čtu a pamatuji si, ale funguje tento obvod jako uzavřený vchod? Předpokládejme, že musím měřit úroveň signálu v rozhraní RS-485, velké vzdálenosti, je zde útlum, abych pochopil, v které oblasti bych měl převést převodník tak, aby "držel" dostatečnou úroveň.

Přečtěte si také

Chybové kódy pro pračky