DIY to udělej sám
Mistrovské třídy, pokyny, užitečné tipy, recepty.
» » »Jak rychle pěstovat pepř
Pro každého zahradníka je nutná dobrá sklizeň pepře a maximální sklizeň lze dosáhnout díky časným sazenicím. Pepř je plodina milující teplo, takže rychlost růstu je určována především klimatickými charakteristikami regionu. Je však možné dosáhnout zrychleného růstu sazenic za určitých podmínek pěstování. Čím dříve jsou sazenice odebírány na otevřeném poli, tím rychleji přinese ovoce a umožní vám sbírat více plodin za sezónu.

Ošetření osiva před výsadbou


Abyste mohli rychle pěstovat pepř, musíte použít semena loňské plodiny, protože stárnutí po dobu delší než jeden rok ovlivňuje sazenice papriky. Semena by měla být vysazena do beden s černou půdou na konci února. K implementaci této techniky budete potřebovat:
 • - sušená semena pepře;
 • - manganistan draselný;
 • - několik listů kopřivy (lze je sušit);
 • - broušený popel;
 • - ultrafialová lampa;
 • - polyethylen a box na sazenice.

Před vyloděním je nutné dezinfikovat a dodat chybějící živiny. Za tímto účelem jsou semena zabalena do gázy a ponořena na 20 minut do roztoku manganistanu draselného. To bude chránit sazenice před různými chorobami a houbami. K získání roztoku by mělo být 5 g manganistanu draselného rozpuštěno v 500 ml vody.
Jak rychle pěstovat pepř

Je také nutné poskytnout semenům stimulanty růstu. Kopřivová infuze působí jako účinný stimulant. Za tímto účelem se vaří ve sklenici lžíce kopřivy. Po ochlazení na pokojovou teplotu se suchá semena v gázi sníží do infuze po dobu 30 minut.
Jak rychle pěstovat pepř

Dále můžete začít ošetřovat ošetřená semena. K tomu jsou brázdy vyráběny v krabici s chernozemem v intervalu několika centimetrů. Semena jsou položena v brázdě a nalita na vrchol několika centimetry půdy.
Nyní výsev potřebuje zalévat a dodávat živiny. Tyto postupy lze kombinovat, což zrychlí rychlou pěstování pepře. Pro přípravu živného roztoku se 20 gramů nasekaného dřevěného popela namočí na 5 hodin do litru teplé vody. To musí být provedeno předem, aby se ihned po výsadbě zalila semena roztokem.
Jak rychle pěstovat pepř

Dřevěný popel obsahuje až 30 živin nezbytných pro rychlý růst pepře. Semena se udržují v teple (asi 25 stupňů Celsia), dokud se neobjeví klíčky.
Jak rychle pěstovat pepř

Zvláštní podmínky pro rychlý růst


Díky této technice semena pepře klíčí během dvou týdnů. Po vyklíčení vyžadují mladé výhonky ultrafialové světlo a další teplo pro růstovou intenzitu. K tomu potřebujete ultrafialovou lampu, kterou lze zakoupit ve specializovaném obchodě.
Jak rychle pěstovat pepř

V noci bude sloužit jako umělá náhrada za pepřové klíčky. Za slunečného dne můžete položit mladé sazenice na okenní parapet, ale ujistěte se, že z okna nepřichází žádný studený vzduch. Za oblačného počasí je třeba nechat sazenice pod lampou nepřetržitě.
Ultrafialová lampa je v závislosti na výkonu instalována v určité vzdálenosti od výhonků. To by mělo být provedeno tak, aby poskytovalo potřebné teplo, ale nespálilo klíčky. Pro standardní 60 W lampu by vzdálenost od klíčků měla být asi 25 cm.
Jak rychle pěstovat pepř

Po objevení čtyř nebo pěti listů byste se měli potápět. Kromě toho se každý výhonek papriky přesadí samostatně, poté se krabice s máčenými sazenicemi umístí do skleníku pod polyethylen. Potápění je nezbytné pro posílení kořenového systému, který zajistí rychlou kultivaci pepře a velkého ovoce. Volně naklíčené výhonky ztvrdnou rychleji a dochází k intenzivnímu růstu.
Jak rychle pěstovat pepř

Přesazení do skleníku a ztvrdnutí sazenic


Po několika týdnech můžete klíčky z krabic transplantovat do skleníkové půdy. Pravidelně by mělo být prováděno kalení mladých sazenic. K tomu se za teplého počasí polyethylen otevírá denně po dobu 15 minut. Po několika dnech se skleník otevře po dobu 30 minut a na hodinu. Dále se kalení provádí během půl dne. Za oblačného a teplého počasí mohou být sazenice ponechány ve vzduchu po celý den. Optimální teplota pro pepř je 22 - 25 stupňů Celsia.
Jak rychle pěstovat pepř

Současně bychom neměli zapomenout na pravidelné zavlažování, které by mělo být prováděno, když půda zaschne. Přibližně, zalévání je nutné každé tři dny. Po měsíci pravidelného kalení může být pepř ponechán na čerstvém vzduchu po celý den, pokud jsou noci teplé a nejsou zde žádné mrazy. Ve věku 60 dnů se tedy na začátku května vysazují silné sazenice pepře na otevřeném prostranství.
Jak rychle pěstovat pepř

Díky této technice můžete rychle pěstovat jakýkoli druh pepře a dosáhnout maximálního výnosu pro sezónu. Je třeba si uvědomit, že pepř je citlivý na chlazení, vyžaduje teplo a také reaguje na časté zalévání ve fázi sazenic a zrání. Vedle sladké nemůžete pěstovat ostré odrůdy papriky, protože opylení neumožňuje dosáhnout požadovaného výsledku.
Vraťte se
Komentáře (1)
 1. Victor
  #1 Victor Hosté 30. listopadu 2017 18:22
  4
  Nevím, co tam odborníci píšou články, ale skutečnost, že malá modrá žárovka na kroucených vodičích není ultrafialová, by měla být dítěti jasná ... to je obyčejná lampa s filtrem modrého světla. Stydím se, že to nevím ...

Přečtěte si také

Chybové kódy pro pračky