DIY to udělej sám
Mistrovské třídy, pokyny, užitečné tipy, recepty.
» » »LED blikač na tranzistoru
Jeden z nejjednodušších obvodů v amatérské elektronice je LED blikač na jediném tranzistoru. Jeho výroba je v moci každého začátečníka, který má minimální sadu pro pájení a půl hodiny času.
LED blikač na tranzistoru

Uvažovaný obvod, i když je jednoduchý, umožňuje vám vizuálně vidět lavinové poruchy tranzistoru i provoz elektrolytického kondenzátoru. Včetně, výběrem kapacity, můžete snadno změnit blikající frekvenci LED. Můžete také experimentovat se vstupním napětím (v malých rozsazích), což také ovlivňuje činnost produktu.

Zařízení a princip činnosti


Blikající světlo se skládá z následujících prvků:
 • zdroj energie;
 • odpor;
 • kondenzátor;
 • tranzistor
 • LED.

Obvod pracuje podle velmi jednoduchého principu. V první fázi cyklu je tranzistor „uzavřený“, tj. Neprochází proudem ze zdroje energie. Proto LED nesvítí.
Kondenzátor je umístěn v obvodu, dokud není tranzistor uzavřen, proto akumuluje elektrickou energii. To se děje, dokud napětí na jeho svorkách nedosáhne ukazatele dostatečného pro zajištění tak zvaného lavinové poruchy.
Ve druhé fázi cyklu energie uložená v kondenzátoru „prorazí“ tranzistor a proud prochází LED. Bliká krátce a poté znovu zhasne, jakmile se tranzistor znovu uzavře.
Dále blikač pracuje v cyklickém režimu a všechny procesy se opakují.
LED blikač na tranzistoru

Potřebné materiály a rádiové komponenty


Chcete-li sestavit blikač LED vlastními silami, napájený 12 V napájecím zdrojem, budete potřebovat následující:
 • páječka;
 • kalafuna;
 • pájka;
 • Odpor 1 kΩ;
 • 470-1000 uF kondenzátor při 16 V;
 • Tranzistor KT315 nebo jeho modernější analog;
 • klasické LED;
 • jednoduchý drát;
 • Napájení 12 V;
 • matchbox (volitelné).

LED blikač na tranzistoru

Poslední komponenta funguje jako případ, i když můžete sestavit obvod bez něj. Alternativou je použití desky plošných spojů. Pro začátečníky se doporučuje níže popsaná povrchová montáž. Tento způsob montáže vám umožňuje rychle procházet okruh a dělat vše správně hned při prvním spuštění.

Pořadí sestavení blikačů


Výroba LED blikajících světel pro 12 V se provádí v následujícím pořadí. Nejprve jsou připraveny všechny výše uvedené komponenty, materiály a nástroje.
Pro větší pohodlí je lepší okamžitě připojit LED a napájecí vodiče k pouzdru. Dále by měl být odpor připájen k + terminálu.
LED blikač na tranzistoru

LED blikač na tranzistoru

LED blikač na tranzistoru

Volná „noha odporu je připojena k emitoru tranzistoru. Pokud je KT315 umístěn se znaménkem dolů, pak bude tento závěr nejvhodnější. Dále je emitor tranzistoru připojen k kladnému terminálu kondenzátoru. Můžete to zjistit označením na obalu - „mínus“ je označen světelným pruhem.
Dalším krokem je připojení kolektoru tranzistoru k kladnému terminálu LED. KT315 je noha uprostřed. „Plus“ LED lze vizuálně určit.Uvnitř prvku jsou dvě elektrody různých velikostí. Ten, který je menší, bude pozitivní.
LED blikač na tranzistoru

LED blikač na tranzistoru

Nyní zbývá pouze pájet záporný vývod LED na odpovídající vodič vodiče. Mínus kondenzátoru je připojen ke stejné lince.
LED blikač na jednom tranzistoru je připraven. Krmením jejího jídla můžete vidět její práci podle výše uvedeného principu.
Pokud existuje přání snížit nebo zvýšit frekvenci blikání LED, můžete experimentovat s kondenzátory, které mají různé kapacity. Princip je velmi jednoduchý - čím větší je kapacita prvku, tím méně často LED bliká.
LED blikač na tranzistoru

LED blikač na tranzistoru

LED blikač na tranzistoru

Poměrně často ani správně sestavený obvod nepracuje správně. Pokud se LED pouze rozsvítí (nebliká) nebo pokud úplně nezhasne, stačí změnit vstupní napětí. U nastavitelného zdroje napájení se to provádí elementárně - otočením kliky ve správném směru. Pokud není zdroj energie regulován, lze v obvodu zvolit odpovídající přídavný odpor.
LED blikač na tranzistoru
Vraťte se
Komentáře (3)
 1. Andrey Viktorovič Rachkov
  #1 Andrey Viktorovič Rachkov Hosté 22. března 2019 19:46
  1
  Nebliká, ale neustále hoří. Pokusil jsem se změnit hodnocení pomocí regulátoru napětí - nepomůže to. Jde jen o to, že LED je jasnější nebo stmívatelnější. Ale nebliká.
  1. Migus
   #2 Migus Hosté 11. května 2019 19:28
   1
   Stejný problém. Už jsem změnil nominální hodnotu Conderu a rezistoru - prostě hoří a nebliká. KT-shku zavolal - není rozbité ... ((((
 2. Host Artyom
  #3 Host Artyom Hosté 23. června 2019 13:16
  0
  Tam je chyba, já jsem znal tento systém od dětství a tady to, co není tak postavené, nebo tento systém je určen výhradně pro určitý typ CT315 (existuje mnoho těchto typů)

Přečtěte si také

Chybové kódy pro pračky