DIY to udělej sám
Mistrovské třídy, pokyny, užitečné tipy, recepty.
» » »Jednoduchý infračervený senzor
Nejjednodušší infračervený senzor, který ohlásí přítomnost překážky, lze provést pouze jedním tranzistorem. Tento domácí produkt má spíše praktickou aplikaci, ale spíše teoretickou, což demonstruje činnost infračerveného senzoru přítomnosti překážky. Při vytváření jednoduchých robotů samozřejmě nikdo neobtěžuje praktickou aplikaci.

Obvod infračerveného překážkového senzoru


Jednoduchý infračervený senzor

Obsluha obvodu je velmi jednoduchá. Infračervená LED emituje infračervené záření ve spektru neviditelném pro lidské oko. Pokud se objekt objeví v cestě záření, infračervené paprsky se začnou odrazit od objektu a vrátit se zpět k LED. Pasti pro tyto paprsky je infračervený fotografický prvek (IR fotodioda). Když ho zasáhnou odražené paprsky, jeho odpor se sníží. V důsledku toho se proud v základním obvodu tranzistoru zvyšuje a tranzistor se otevírá. Zatížení tranzistoru je modrá LED, která začíná svítit. K výstupu můžete připojit bzučák a uslyšet zvukový signál.
Pokud senzoru není překážka, paprsky se neodrážejí a tranzistor se neotevře.
Tranzistor lze vzít libovolnou, stejnou strukturu, můžete sovětský KT315 nebo KT3102.

Sestava senzoru


Okruh je sestaven pomocí kloubové instalace. Není nutná žádná konfigurace - funguje okamžitě. Jsem napájen 3,7 V baterií.
Jednoduchý infračervený senzor

Infračervené senzory používají robotické vysavače, různé řídicí systémy, v konvenční tiskárně je jich vždy několik, nebo i více atd.
Jednoduchý infračervený senzor

Jednoduchý infračervený senzor

Sledujte video infračerveného senzoru


Komentáře (0)

Přečtěte si také

Chybové kódy pro pračky