DIY to udělej sám
Mistrovské třídy, pokyny, užitečné tipy, recepty.
» » Jak si vyrobit bar vlastníma rukama
Současné ceny sportovního zboží dosahují hodnot vysoké oblohy, takže je mnohem výhodnější vyrábět vysoce kvalitní vybavení doma. Činka je optimální atletický projektil pro rozvoj různých svalových skupin. Vyrobit si činku pro jednotlivce nebo venkovní sportovní hřiště není třeba. K jeho vytvoření potřebujete minimum materiálu a standardní nástroj.

Materiály a nástroje pro vytváření činky


Domácí bar, který se dá snadno vyrobit doma, se skládá z kovové tyče a kulatých betonových bloků, které fungují jako palačinky. Jako stojan pro kompaktnost můžete použít tyče nebo beton pár kovových trubek nebo rohů. Obecně platí, že k vytvoření lišty budete potřebovat následující nástroje a materiály:
 • - nerezová trubka o průměru 25 mm;
 • - stavební materiály (cement, drcený kámen, písek);
 • - několik kusů hustého polyethylenu;
 • - široká pánev nebo podobná forma pro konkrétní palačinky;
 • - štětcem a barvou jakékoli barvy;
 • - svařovací stroj, bruska, klíč, vrtací kladivo;
 • - pár šroubů s vhodnými maticemi a podložkami.

Jak si vyrobit činku vlastníma rukama

Délka nerezové trubky, která bude hrát roli krku, se volí individuálně na základě velikosti přilnavosti, jakož i tloušťky a hmotnosti budoucích lívanců.

Lití betonových palačinek do baru


Doporučuje se začít vytvářet lištu litím betonových palačinek. K tomu potřebujete kulatý, široký tvar, jehož roli bude stará pánev dokonale hrát. Hmotnost palačinek se volí jednotlivě a celková hmotnost tyčinky může být odebrána z několika palačinek. Při lití lívanců z betonu se však nedoporučuje, aby byly příliš tenké, aby nedošlo k jejich zničení. V tomto případě byly vytvořeny dva palačinky o hmotnosti 25 kilogramů, pro které byl použit tvar o průměru 32 cm.

V pánvi, která působí jako forma, se pro budoucí lívanec míchá beton. Pro snadné odstranění tvrzené palačinky musí být splněna následující podmínka: forma je zevnitř uspořádána zvlhčeným polyethylenem, který zajistí hladký povrch hotového výrobku a umožní snadné odstranění tvrzeného betonu z formy. Pro získání správného podílu betonové směsi je ve formě smícháno následující:
 • - cement 7 kg;
 • - drcený kámen o hmotnosti 8 kg;
 • - písek 10 kg;
 • - voda 3,5 l.

Přidá se voda, aby roztok získal optimální hustotu pro důkladné promíchání roztoku. Po získání homogenní hmoty se do středu formy (osa kruhu) svisle vloží trubka z nerezového hrdla a je pevně fixována. Poté, co hmota ztvrdne, bude odstraněna a otvor zůstane v hotové palačince, což je nezbytné pro směrování na tyč. Nenechávejte směs příliš tekutou, je to nezbytné, aby tuhnutí probíhalo rychleji. Pokud máte dva identické tvary a trubice, můžete oba lívance naplnit současně, jinak se střídají střídavě.
Jak si vyrobit činku vlastníma rukama

Po vytvrzení jsou betonové palačinky vyjmuty z formy a zváženy. Pro dokonalé nastavení hmotnosti lze přebytečný beton odstranit rozemletím jedné strany bruskou. Za tímto účelem se na brusku položí brusný kotouč na beton a odstraní se malá vrstva betonu. Odlitky získané v tomto případě mají tloušťku 25 cm a průměr 32 cm.Nakonec konkrétní palačinky vypadají takto:
Jak si vyrobit činku vlastníma rukama

Po úplném zaschnutí betonu může být palačinka natřena barvou. To chrání beton před absorpcí vlhkosti, což ovlivňuje hmotnost tyče a může vést ke zničení palačinek.

Příprava stojanu na krk a tyč


Na základě tloušťky výsledných palačinek a jejich počtu se provede stejné odsazení na obou stranách hrdla trysky palačinky. Pro připevnění palačinek na krk je nutné vytvořit výčnělky, které brání jejich libovolnému pohybu. To se provádí pomocí svařovacího stroje svařováním silného hrubého švu po obvodu nerezové trubice. V tomto případě byly švy položeny ve vzdálenosti 40 cm od okrajů krku, takže později můžete položit další palačinky, aby byla skořápka těžší. Celková délka krku je 2 metry.
Jak si vyrobit činku vlastníma rukama

Poté je připraven stojan na tyče. Zde byly použity zadní nosníky tyčí, vyrobené z kovových trubek zabetonovaných do země. Nejprve se měří optimální výška, ve které bude projektil fixován. Poté se v označených bodech v jedné úrovni vyvrtají otvory pro šrouby děrovačem, na kterém bude tyč spočívat. Do získaných otvorů jsou vloženy odolné šrouby a utaženy maticemi pro statické upevnění ve stojanech.

Šrouby musí být dostatečně dlouhé, aby k nim byla tyč bezpečně připevněna. Z bezpečnostních důvodů je nutné na konce šroubů přišroubovat několik matic se širokou podložkou, která vyloučí náhodný pád tyče ze šroubů. Pokud toto sportovní vybavení není stavěno uvnitř, nýbrž na venkovním sportovním areálu, doporučuje se potáhnout šrouby a spoje barvou, která zabrání korozi.
Jak si vyrobit činku vlastníma rukama

Po dokončení všech výše uvedených bodů můžete přistoupit k sestavení skořepiny. Za tímto účelem se palačinky umístí na tyč až na doraz na západkách a tyč se umístí na stojany. Zde uvažujeme o zcela jednoduchém a spolehlivém způsobu výroby baru vlastními silami, který nevyžaduje pracovní a finanční náklady. Pro stolní lis můžete nainstalovat jakoukoli nízkou stolici poblíž stojanu. Konečný výsledek je následující:
Jak si vyrobit činku vlastníma rukama

Celková hmotnost této tyčinky je asi 55 kg, její hmotnost může být zvýšena přidáním betonových nebo kovových palačinek. Tento projektil je ideální pro různá cvičení a rozvoj všech svalových skupin. Provádějte školení, nezapomeňte na bezpečnost, jako v každé tělocvičně, a pokračujte ve cvičení za přítomnosti pojišťovacího partnera.
Komentáře (0)

Přečtěte si také

Chybové kódy pro pračky