DIY to udělej sám
Mistrovské třídy, pokyny, užitečné tipy, recepty.
» »Vytvoření zahrady s zavlažovacím systémem
Vytvoření sadu od nuly vyžaduje vyvážený přístup k zajištění optimálních podmínek pro růst stromů a maximální plodnost. Správné rozmístění zahrady je klíčem k velké plodině a racionálnímu využívání vodních zdrojů pro zalévání stromů. Proto byste měli před výsadbou sazenic prostudovat vlastnosti půdy, terénu a správně navrhnout zavlažovací systém.

Výběr půdy a příprava půdy pro výsadbu


Příprava sedadla je klíčovým faktorem při vytváření sady. Vyberte si území nejlépe rovné nebo s mírným sklonem několika stupňů. Je však třeba se vyvarovat příliš strmého svahu, protože v tomto případě vlhkost v půdě dlouho nevydrží a rychle klesá.
V přítomnosti staré zahrady, jejíž stromy přežily přidělený čas, se doporučuje, aby byly staré stromy zcela vykořeněny, s následným oráním půdy a plánováním mladé plantáže. Chcete-li takovou práci rychle uspořádat, měli byste nejprve stromy ořezat na pařezy a poté kultivovat. V tomto případě je vhodné použít zařízení (rypadlo nebo buldozer), pomocí kterého se pak půda pro nové plodiny plánuje a vyrovnává.
Vytvoření zahrady s zavlažovacím systémem

Příprava půdy na výsadbu tedy zahrnuje následující položky:
1) pěstování starých výsadeb;
2) orba půdy a územní plánování;
3) zabránění ucpávání půdy plevelem;
4) mulčování a hnojení půdy;
5) označení území pro instalaci zavlažovacího systému.
Aby se předešlo hojnému růstu plevelů, mělo by se použít agrofibre, které pokrývá celou plochu zahrady, nebo přímo v řadách s budoucími sazenicemi. Tím bude zajištěna spolehlivá ochrana půdy před plevelem až do doby výsadby mladých stromů. Agrofibre může být rozloženo okamžitě po orbě a vyrovnání půdy, když se plevelná tráva ještě nezačala prorážet. Před výsadbou sazenic se v něm vytvoří díry, které zajistí nerušený růst mladé plantáže.
Vytvoření zahrady s zavlažovacím systémem

Jako alternativu k agrofibru můžete půdu kompostovat organickou hmotou. Bude to úspornější způsob ochrany proti plevelům a bude sloužit jako další hnojivo. Pro organické mulčování je nejlepší použít slámu, která zadržuje vlhkost a zabraňuje vysychání a praskání půdy. Je vhodné distribuovat slámu po celém území budoucí zahrady, ale můžete ji také rozmístit v řadách na místech navrhované výsadby stromů.
Vytvoření zahrady s zavlažovacím systémem

Označení území a určení výsadebních míst by mělo být provedeno s ohledem na místo dostatečné pro prostorný růst sazenic a korunu dospělého stromu. Měli byste také zvážit místo pro položení zavlažovacího systému mezi řádky. Pro přesné dodržení stejných intervalů se doporučuje zatahovat nit na kolíky zasunuté do země. V určitých intervalech je vykopána díra pro mladé sazenice, jejichž velikost je v průměru 30 x 30 centimetrů a hloubka v délce bajonetového bajonetu.
Vytvoření zahrady s zavlažovacím systémem

Vlastnosti instalace zahradního zavlažovacího systému


Návrh zahradního zavlažovacího systému by měl začít výběrem rozměrů nádrže na vodu. Použití takového kontejneru je nezbytné v případě nepřítomnosti v blízkosti nebo významného odstranění z přírodních nádrží. Objem vodní nádrže závisí na různých faktorech a je určen velikostí budoucí zahrady, počtem stromů a frekvencí zavlažování. Zpravidla postačuje na deset hektarů zahradní plochy deset metrů krychlových, v jejichž roli může kovová nádrž působit.
Vytvoření zahrady s zavlažovacím systémem

K instalaci zavlažovacího systému budete potřebovat:
  • - plastová hadice o průměru 30 mm;
  • - zavlažování kapající emitorovou páskou;
  • - jemné a hrubé filtry;
  • - mini kohoutky pro zavlažování kapáním;
  • - Sada kování, kapátka a těsnění.


Nádrž na vodu je instalována v nejvyšším bodě území na pevném základu, který mohou hrát betonové bloky. K vodovodnímu kohoutku umístěnému na dně vodní nádrže je připojena plastová hadice. Nejběžnějším průměrem je 30 mm, což je optimální pro uspořádání zavlažování kapáním.
Vytvoření zahrady s zavlažovacím systémem

Je také nutné nainstalovat dva filtry pro úpravu, které čistí vodu z nádrže a zabraňují ucpávání emitorů malými zbytky. V průběhu vody z nádrže je nejprve nainstalován hrubý filtr a následně jemný filtr.
Vytvoření zahrady s zavlažovacím systémem

Hadice na zavlažování z vodní nádrže se rozprostírá kolmo k řadám sazenic po celé zahradě. V určitých intervalech, které se rovnají rozestupu řádkových rozestupů, se do hadice, do níž budou potom připojeny emitorové pásky, odřízly mini kohoutky pro zavlažování kapáním. Pro každou řadu stromů nebo keřů musí existovat alespoň jedna větev pro zavlažování.
Vytvoření zahrady s zavlažovacím systémem

Kapkové zavlažovací pásky mají zabudované zářiče s určitým krokem, například 25 centimetrů, což je ideální pro zalévání keřů, malin, jahod, melounů a dalších věcí. Pásky jsou spojeny s mini kohoutky zabudovanými ve společné hadici a protahují se podél přistávacích řad.
Vytvoření zahrady s zavlažovacím systémem

Pro zalévání ovocných stromů je na rozdíl od keřů lepší použít plastovou hadici. Můžete do něj vytvořit díru a kapátko vložit na konkrétní místo (vedle sazenice), což zajistí ekonomický tok vody.
Vytvoření zahrady s zavlažovacím systémem

Okraj emitorové pásky je vázán na uzel, který udržuje vodu v systému, a plastová hadice z konce je ucpaná speciálními zátkami. Účinný zavlažovací systém je tedy plně funkční. Toto kapkové zavlažování bude racionálně spotřebovávat vodu a poskytovat zahradě potřebné množství vody.
Vytvoření zahrady s zavlažovacím systémem
Vraťte se
Komentáře (0)

Přečtěte si také

Chybové kódy pro pračky