DIY to udělej sám
Mistrovské třídy, pokyny, užitečné tipy, recepty.
» » »Jednoduchý blikač časovač NE555
Na čip NE555, který je u šunek zcela běžný, lze namontovat velmi jednoduchý blikač. Obvod obsahuje malý počet prvků a umožňuje ovládat jednu nebo dvě LED diody.

Jednoduchý blikačový diagram na NE555


Jednoduchý blikač na časovači NE555

Na mikroobvodu je zabudován multivibrátor, který generuje obdélníkové impulzy. Délka těchto pulzů lze změnit výběrem kondenzátoru 10 μF rezistoru 220 kOhm. Obvod používá dvě LED diody, které se střídavě zapínají. Pokud však chcete použít pouze jednu LED, pak druhou nelze jednoduše zapojit do obvodu - neovlivní to výkon celého zařízení.
Obvod je napájen z 3 V, ale výkon může být v rozsahu 3 - 15 V, mikroobvod to umožňuje, pouze při změně výkonu vzhůru bude nutné vybrat odpory v obvodu LED. Pokud napájíte blikač od 12 V, vyměňte rezistory za 1,5-2 kOhm.
Jednoduchý blikač na časovači NE555

Po montáži nemusí být blikač nakonfigurován a ihned po zapnutí začne blikat. Namísto rezistoru 220 kOhm můžete pájet variabilní nebo ladicí rezistor pro nastavení požadované frekvence blikání pro LED.
Jednoduchý blikač na časovači NE555

Odtrhl jsem obvod na prkénku. Také díky minimálním komponentům může být celé zařízení sestaveno sklopnou instalací a nalít horkým lepidlem. Použil jsem toto schéma ve svém autě, jsem spokojený s výsledkem, všechno funguje stabilně dodnes.

Podívejte se na video montáže a provozu nouzového světla na NE555


Komentáře (1)
  1. Upír
    #1 Upír Hosté 30. března 2019 07:34 dop
    0
    LTspice XVII zjistil, že zběsilé hodiny, pravděpodobně máte starý kondenzátor nebo poškozený čip (555).

Přečtěte si také

Chybové kódy pro pračky