DIY to udělej sám
Mistrovské třídy, pokyny, užitečné tipy, recepty.
» » »Mini svařovací stroj 12 V
S tímto jednoduchým svařovacím strojem můžete řezat tenké kovy, svařovat měděné dráty a vyřezávat na kovový povrch. Další aplikace lze najít bez problémů. Takový mini svařovací stroj může být napájen napětím 12-24 V.
Mini svařovací stroj 12 V

Svařovací stroj je založen na vysokonapěťovém vysokofrekvenčním měniči. Postaveno na principu blokovacího generátoru s hlubokou zpětnou vazbou transformátoru. Generátor generuje krátkodobé elektrické impulzy, opakované v relativně velkých intervalech. Frekvence hodin je v rozmezí 10 - 100 kHz.
Transformační koeficient tohoto obvodu bude 1 až 25. To znamená, že pokud je na obvod přivedeno napětí 20 V, měl by být výstup řádově 500 V. To není úplně pravda. Protože každý zdroj pulzního transformátoru nebo generátor bez zátěže má silné vysokonapěťové impulsy, dosahuje napětí 30000 V! Pokud tedy rozložíte jakékoli pulzní čínské nabíjení, uvidíte pájený odpor paralelně s výstupním kondenzátorem. Jedná se o síťové zatížení, bez rezistoru bude výstupní kondenzátor rychle unikat kvůli nadměrnému napětí, nebo horší bude explodovat.
Proto pozor! Napětí na výstupu transformátoru ohrožuje život!

Schéma mini svařovacího stroje


Mini svařovací stroj 12 V

Nezbytné údaje:
 • Transformátor je vyroben z vlastní výroby, výrobní postup je popsán níže.
 • Rezistory - výkon 0,5-2 W.
 • Tranzistor byl používán FP1016, ale je obtížné jej najít kvůli jeho specifičnosti. Tranzistor 2SB1587, KT825, KT837, KT835 nebo KT829 můžete nahradit změnou polarity zdroje napájení. Jiný tranzistor je vhodný s kolektorovým proudem 7 A, s kolektorovým emitorovým napětím 150 V a velkým ziskem (složený tranzistor).

Tranzistor musí být nainstalován chladič. Ačkoli to není znázorněno na obrázku, bylo by dobré umístit filtrační kondenzátor rovnoběžně se zdrojem tak, aby se veškerá interference z činnosti blokovacího generátoru nedostala do zdroje.
Mini svařovací stroj 12 V

Výroba transformátorů


Transformátor je navinut na kus feritové tyče z rádiového přijímače.
 • Vinutí kolektoru - 20 závitů drátu 1 mm.
 • Základní vinutí - 5 závitů při příležitosti 0,5-1 mm.
 • Vysokonapěťové vinutí - 500 závitů s buzením 0,14-0,25 mm.

Všechna vinutí jsou navinuta jedním směrem. Nejprve vinutí kolektoru, nahoře vinutí základny. Následuje třívrstvá izolace bílé elektrické pásky. Dále navíjíme vysokonapěťové vinutí, 1 vrstvu 125 závitů, poté izolaci a opakujeme. Celkem by měly být 4 vrstvy, což se rovná 500 otáčkám. Z výše uvedeného také izolujeme bílou páskou v několika vrstvách.
Mini svařovací stroj 12 V

Mini svařovací stroj 12 V

Mini svařovací stroj 12 V

Mini svařovací stroj 12 V

Mini svařovací stroj 12 V

Mini svařovací stroj 12 V

Mini svařovací stroj 12 V

Spojení obvodu. Pokud vše funguje správně, mělo by vše začít bez problémů. Protože provozní frekvence generátoru překračuje zvukovou frekvenci, nebudete během provozu slyšet pískání, proto se rukama nedotýkejte výstupu transformátoru.
Mini svařovací stroj 12 V

Spusťte generátor s napětím 12 V a v případě potřeby zvyšte.
Oblouk se zapálí ze vzdálenosti 1 cm, což znamená napětí 30 kV. Vysoký kmitočet neumožňuje roztržení hořícího oblouku, v důsledku čehož oblouk velmi stabilně hoří.Při použití měděné elektrody s těsným kontaktem s jinou elektrodou se vytvoří plazmatické médium (měděná plazma), v důsledku čehož se zvyšuje teplota řezání elektrickým obloukem.

Řezací a svařovací zkoušky svařovacího stroje


Ostří žiletky jsme prořízli obloukem.
Mini svařovací stroj 12 V

Tavíme měděné dráty do tloušťky 1 mm.
Mini svařovací stroj 12 V

Jako elektroda byl použit tlustý měděný drát. Je to sevřené v dřevěné shodě, protože suchý strom je také dobrý izolátor.
Mini svařovací stroj 12 V

Pokud se vám tento malý svařovací stroj líbil, můžete jej vyrobit jak velkých rozměrů, tak i výkonu. Ale buďte velmi opatrní.
Chcete-li zvýšit výkon, můžete sestavit generátor pomocí push-pull obvodu a dokonce i s tranzistory s polním efektem, jak je zde - Jednoduchý indukční ohřívač 12 V. V tomto případě bude síla slušná.
Také se nedívejte pozorem na jasné výboje z oblouku pouhým okem, použijte speciální ochranné brýle.

Podívejte se na video o výrobě svařovacího stroje na blokovacím generátoruDomácí autor videa -
Vraťte se
Komentáře (8)
 1. Alexey
  #1 Alexey Hosté 22. listopadu 2017 19:10
  3
  S 315. tranzistorem. Proč to děláš takhle?
 2. Alexander
  #2 Alexander Hosté 13. února 2018 00:26
  0
  Je to legrační Přijdu do práce, strávím pár hodin (možná víc, jen sedí u počítače) a zkontroluji. Z materiálů - vše je skladem. Dokonce i pár mrtvých domácích rádií. Dokonce i notoricky známý FP 1016 (nepamatuji si, odkud jsem je dostal, ale všechno, co není „pole“, to vůbec nevyužívá (jako „síla“), i když to nejde do koše (vyhození je snadné :-).
  Ve skutečnosti - poměr otáček. No, bez ohledu na to, jak to dopadne. Ale viděl jsem vaše video (nevěřte svým očím). Podle tohoto - nejprve zkontrolujte, pak si vzpomeňte.
  Proč je výkon 700 wattů označující tranzistor?! Všechny přepsat? Zítra k tomu dostanu datasheet - dnes jsem ho nenašel. Ale budu hledat blokovací generátor na silném polním poli (oblak z nich je také bezcenné).
  Ne, nic neřeknu. Nejprve to vyzkouším ...
  Proč to potřebuji? Zvědavost.
 3. Chem
  #3 Chem Hosté 20. dubna 2018 16:12
  1
  Spotřebuje hodně volnoběhu.
 4. Arthur
  #4 Arthur Hosté 8. května 2018 00:13
  0
  A který transformátor je potřebný pro druhou možnost, tu, která je na poli výkonnější? Pliz, je to velmi nutné !!!
 5. Arthur
  #5 Arthur Hosté 8. května 2018 10:02
  0
  Omlouváme se za nepřesnost! V předchozím článku jste uvedli, že tento obvod je silnější, pokud jej používáte pro mikrovlákno. Otázka tedy zní, jaká by měla být data transformátoru?
 6. tis
  #6 tis Hosté 31. srpna 2018 15:13
  0
  Sestaveno na 2SB1587. Od 12 V malé jiskry a od 24 V vinutí je kouřové.
 7. Ilja
  #7 Ilja Hosté 5. října 2018 01:07 dop
  1
  Navrhované možnosti výměny tranzistoru jsou plné g .., 3 MHz frekvence, které mají, a pro vysokofrekvenční oblouk autor videa navrhl 65 MHz - cítíte rozdíl?
  To znamená, že autor článku se v této záležitosti vůbec neohrabává a sám to nezkusil.
 8. Host Sergey
  #8 Host Sergey Hosté 23. ledna 2019 00:20
  0
  A jako možnost použití spínaného zdroje napájení, například u halogenových žárovek? Pouze je nutné vzít alespoň 250 W (v místních obchodech jsem nenašel silnější) a navinout trochu zpět. Výstup zpravidla obsahuje 5-6 otáček, frekvence je také slušná, můžete experimentovat ...

Přečtěte si také

Chybové kódy pro pračky