DIY to udělej sám
Mistrovské třídy, pokyny, užitečné tipy, recepty.
» » »Aktuální indikátor
Je třeba sledovat přítomnost proudu proudícího v obvodu ve dvou stavech: buď existuje, nebo není. Příklad: Nabíjíte baterii pomocí vestavěného kontroléru nabíjení připojeného ke zdroji energie, ale jak řídit proces? Můžete samozřejmě zahrnout ampérmetr do obvodu, říkáte, a budete mít pravdu. Ale nebudete to dělat pořád. Je jednodušší vestavět indikátor napájení, jakmile indikátor průtoku nabití, který ukáže, zda proud protéká do baterie nebo ne.
Další příklad. Řekněme, že v autě je nějaká žárovka, kterou nevidíte, a nevíte, zda hoří nebo shoří. V okruhu této lampy můžete také zapnout indikátor proudu a regulovat průtok. Pokud lampa shoří, bude okamžitě viditelná.
Nebo existuje určitý senzor s vláknem. Senzor tapa plynu nebo kyslíku. A musíte vědět, že se vlákno nerozbilo a vše funguje správně. Zde indikátor přijde k záchraně, schéma, které uvedu níže.
Existuje mnoho aplikací, samozřejmě hlavní myšlenka je jedna - kontrola přítomnosti proudu.

Okruh indikátoru proudu


Indikátor proudu

Schéma je velmi jednoduché. Odpor s hvězdičkou je vybrán v závislosti na regulovaném proudu, může být od 0,4 do 10 ohmů. Pro nabití lithium-iontové baterie jsem vzal 4,7 Ohmů. Proud protéká tímto odporem (pokud protéká), podle Ohmova zákona se na něj uvolní napětí, které otevře tranzistor. V důsledku toho se LED dioda rozsvítí a indikuje probíhající nabíjení. Jakmile je baterie nabita, interní ovladač vypne baterii, proud v obvodu zmizí. Tranzistor se uzavře a LED zhasne, což znamená, že nabíjení je dokončeno.
Dioda VD1 omezuje napětí na 0,6 V. Můžete si vzít kteroukoli z nich na proud 1 A. Opět vše záleží na vaší zátěži. Schottkyho diodu ale nemůžete vzít, protože má příliš malou kapku - tranzistor se prostě nemůže otevřít od 0,4 V. Tímto obvodem můžete dokonce nabíjet autobaterie, hlavní věcí je vybrat diodu s proudem vyšším než je proud požadovaného náboje.
Indikátor proudu

V tomto příkladu se LED během průchodu proudu rozsvítí a pokud chcete zobrazit, kdy není žádný proud? V tomto případě existuje obvod s obrácenou logikou práce.
Indikátor proudu

Na jeden tranzistor stejné značky se však přidává pouze invertující klíč. Mimochodem, tranzistor jakékoli stejné struktury. Vhodné domácí protějšky - KT315, KT3102.
Paralelně s rezistorem s LED diodou lze zapnout bzučák a když během řízení není žádný proud, řekněme žárovka, zazní zvukový signál. To, co bude velmi pohodlné a neodvažuje se zobrazit LED, není ovládací panel.
Obecně existuje mnoho nápadů, jak tento indikátor použít.
Vraťte se
Komentáře (2)
 1. Host Nikolay
  #1 Host Nikolay Hosté 25. července 2018 11:35
  0
  Vedení je 12-15 V střídavého proudu 1 A. Napájí topný článek nepřetržitě. Potřebujete indikaci přítomnosti přerušení proudu. Děkuji.
 2. Albert
  #2 Albert Hosté 27. února 2019 10:17 dop
  0
  Dobrý den Sestavil jsem prezentovaný obvod, všechno funguje, ale existuje jeden VUT, když je zátěž připojena přes tento obvod, jsou pozorovány proudové poklesy a poměrně velké. Co s tím lze udělat? děkuji předem!

Přečtěte si také

Chybové kódy pro pračky