DIY to udělej sám
Mistrovské třídy, pokyny, užitečné tipy, recepty.
» » » »Šijeme z džíny přikrývku na pohovce
V dnešní době džíny nosí každý - od prarodičů po vnoučata a úplně miminko. Koupené, zpevněné, poté nošené kalhoty (obvykle "v kroku") - kupujte nové. Nejkrásnější část džíny zároveň zůstává téměř nová. Reliéfní švy, vysoce kvalitní šití, poutavé kapsy často s výšivkou, roztomilé cvočky, pásky, štítky jsou velmi „krémem“ designu a řemeslného zpracování na míru. No, velmi líto zahodit!

Na druhé straně, pro ručně vyráběné džíny - materiál není nejjednodušší. Tkanina je poměrně těžká a hustá, vyžaduje jak vhodné (nejlépe speciální) nitě a spolehlivý šicí stroj. Roztrhané džíny také nejsou „cukrem“: zpravidla jsou pevně sešívané a v dobrém svědomí - dokonce vám kousnou zuby. Zatímco připravujete látku pro další práci, trpíte. Nejčastějším návrhem pro remakování je proto vybudování sukně, ušití zajímavého lemu a ponechání horní části nezměněné (opasek, třmen a kolik je potřeba nižší). Ale látka je úžasná! Krásný, silný, dobře smaže a „s věkem“ neztrácí svůj účinek. A je tu mnoho jejích, které se pro můj nápad ukázaly jako velmi důležité.
Šijeme z džíny kryt na pohovce

Faktem je, že máme psa - nepopsatelného zlatého retrívra krásy a náklonnosti. A tento pes má svůj vlastní majetek: koberce a ložní prádlo. Celá tato ekonomika by měla být pravidelně umývána a sušena, ale špatně a dlouho suší, protože je silná (vícevrstvá). Eureka! - pro každý koberec musíte postavit kryty. Z těžké tkaniny (tak, aby nedošlo k zápletce) a trvanlivé (aby vydržel dost dlouho). A džíny pro tento materiál nejsou jen vhodné, ale ideální.
Šijeme z džíny kryt na pohovce

Všechny shromážděné džíny byly promyty a vzpěrami. Proces kopírování byl výrazně zjednodušen. Většina moderních modelů je načmárána pomocí metody „klouzavé smyčky“ a k nalezení protažení celého vlákna najednou potřebujete najít pravou hranu. Pokud existuje také šití, pak samozřejmě staromódním způsobem - nůžky, čepel atd.

U mého projektu rozbalíme pouze pás, stupňový šev (samozřejmě také zip) a vnitřní šev. Poté rozložíme výsledné poloviny a pečlivě se podíváme, jak vnější (boční) šev leží na rovném povrchu. V pánských džínách je téměř plochý a „nevzrušuje se“. To znamená, že tato část může být přijata do práce beze změn. Pokud byly džíny se složitým střihem, pak jsou také rozepnuty boční švy.

Samostatně vyřešit problém nýtování. Malé a ploché lze ponechat a velké a reliéfní se nejlépe odstraní. Otvory z nich zůstávají malé, téměř nepostřehnutelné. Je vhodnější vyjmout (kousnout) pohodlněji pomocí bočních nožů (štípacích kleští) nebo malých kleští.

Další fází přípravy je sešít kapsy, tj. horní část kapsy se jednoduše přišívá těsně k okraji a upevňuje konce švů. Poté pokračujeme v práci s otvory a silnými oděrkami, zejména v oblasti kolen. Nejspolehlivějším způsobem je nanesení ozdobných náplastí (s okrajem nebo bez okrajů) a nejrychlejším způsobem je steh kapsy na tomto místě. Jednoduše ji odřízněte z švu z nechtěné části džíny a přišijte ji přes otvor.

Je vhodnější upravit ozdobné skvrny hustým „klikatým“ ve vzdálenosti 0,5 až 0,8 cm od okraje a poté vytáhnout závity za okraj. Forma takových záplat může být libovolná. Z nich můžete dokonce uspořádat celý vzor. Další pohodlí - v případě nové díry můžete ušit stejnou náplast bez porušení obecného stylu. Na mých oblíbených „psích“ kalhotách na procházky v lese se již shromáždila celá sbírka nejrůznějších náplastí „džíny“.

Připravené kousky džíny mohou být sestaveny do hotové věci podle vzoru nebo „okem“ - záleží na složitosti řezu. Ze sestaveného obdélníkového proužku se našije potah na polštář na pohovku nebo na malou matraci.Rozměry se kontrolují během montáže a s ohledem na švy. Je-li to nutné, je šitý zip, ale je také možné bez zapínání, podle principu „obálky“ jako u tradičních polštářů. Složité střihy a velké předměty vyžadují více času a úsilí.
Šijeme z džíny kryt na pohovce

Šijeme z džíny kryt na pohovce

Skutečnou zkouškou pro mě bylo přikrytí pouliční pohovky, na které můj pes tráví většinu léta. Rám pohovky byl postaven ze dvou starých židlí ze sovětské éry. Nejprve z nich odstranili veškeré čalounění, pak byly odšroubovány dvě boční stěny (jedno ze sedadel mělo pravé a druhé levé). Posunuli sedadla bez bočních stran a protáhli je vlastními šrouby přes stávající tovární otvory. Bavlněná přikrývka byla vycpaná sešívačkou nábytku na sedadlech a zádech. Neměli jsme čas vzít nástroje a zametat do garáže a pes už ležel na nové platformě. Takže se mi líbila pohovka a my si musíme pospíšit s krytem.

Vzor pro kryt byl vytvořen pouze po stranách, protože střední část je jen velmi velký obdélník. Džíny pro všechno o všem vzali šest párů. Velmi úspěšný detail - pásy šité podél vnějšího obrysu. Bylo možné na nich ušetřit, pruhy a dokonce i knoflíky, nýty. Na jedné z vnějších stěn byla „ozdobná“ otevřená kapsa na ozdobu. Dopisy podél lemu pohovky se přidávají ke jménu mého psa. Byly speciálně vyrobeny z různých typů tkanin, aby se zachoval styl: všechny jsou džíny - a všechny jsou odlišné, je zde dokonce kontrola.
Šijeme z džíny kryt na pohovce

Šijeme z džíny kryt na pohovce

Případ již rok bezpečně žije ve dvoře. Zima není odstraněna, protože pohovka je pod baldachýnem, chráněná před deštěm a sněhem. Poté, co jsem byl přesvědčen o své spolehlivosti a pohodlí, mám v plánu vyrábět na zahradních polštářích džíny nábytku. A budu mít dvorek i dům - „džíny všech džíny“!
Vraťte se
Komentáře (0)

Přečtěte si také

Chybové kódy pro pračky