DIY to udělej sám
Mistrovské třídy, pokyny, užitečné tipy, recepty.
» » »Jednoduchý automatický nastavovač
Jednoduchý automatický seřizovač

Zde je jednoduchý diagram pro automatické zapnutí ventilátoru a ovládání jeho rychlosti v závislosti na teplotě senzoru. Tento nejjednodušší obvod, který se skládá pouze ze dvou prvků, lze použít ve vašich zesilovačích, napájecích zdrojích, počítačích atd.
Jednoduchý automatický seřizovač

Automatické ovládání obvodu řídicí jednotky


Jako teplotní senzor byl použit čip LM35. Vypadá to jako třínohý tranzistor. Výstupní napětí tohoto senzoru je lineárně úměrné teplotě ve stupních Celsia. To je například - 10 mV / stupeň Celsia, například pokud je teplota 45 stupňů, pak výstupní napětí senzoru bude 450 mV nebo 0,45 V.
Základna struktury tranzistoru BC548 NPN je připojena k výstupu senzoru. Z charakteristik tohoto tranzistoru je známo, že se začíná otevírat, když napětí mezi základnou a emitorem překročí 0,4 V. Proto se ventilátor začne otáčet, když teplota senzoru překročí 40 stupňů. A když teplota senzoru překročí 60 stupňů a na výstupu se objeví napětí 0,6 V, tranzistor se zcela otevře a ventilátor se otáčí při plném výkonu.
Jednoduchý automatický seřizovač

Tady je taková jednoduchá práce a takový jednoduchý obvod.
Pokud bude obvod pracovat nestabilně nebo přerušovaně, doporučuji připojit kondenzátor 0,01 μF přímo k výkonovým nohám senzoru LM35.
Namísto počítačového chladiče můžete zapnout motor kartáče s nízkým výkonem, ale pak musíte do série vložit odpor s odporem 10–50 Ohmů.
Vraťte se
Komentáře (2)
 1. mstr.drv
  #1 mstr.drv Hosté 12. listopadu 2017 04:00
  1
  naprostý nesmysl.
  schéma na poli a termistor udržuje teplotu +2 ° C.
  1. Host Alexander
   #2 Host Alexander Hosté 9. března 2019 2:02 p.m.
   0
   Rozhodl jsem se pájet.

Přečtěte si také

Chybové kódy pro pračky