DIY to udělej sám
Mistrovské třídy, pokyny, užitečné tipy, recepty.
» » »Generátor jízdních kol
Nedávno jsem si koupil kolo, abych jezdil do práce a opravdu jezdil a bavil se na kole. Z bezpečnostních důvodů zapnu přední a zadní světla, aby mě uživatelé silničního provozu všimli lépe. Moje LED světla jsou napájena dvěma AA bateriemi. A poplatek trvá pouze 4 hodiny. Ve skutečnosti mě to přimělo přemýšlet o koupi generátoru jízdních kol, který dokáže napájet všechna světla.
V obchodech jsem nic nenašel. Všechna světla nabízejí energii baterie. Pak jsem se rozhodl vyrobit generátor pro motocykl sám, ze skutečnosti, že to přijde tak, abych tak řekl ...
DIY generátor kol

DIY generátor kol

DIY generátor kol

A pak jsem si vzpomněl, že jsem nějak vyráběl generátor z krokového motoru. Rozhodl jsem se ten nápad zopakovat. Ale kde získat krokový motor? Jsou téměř ve všech kancelářských zařízeních. Vylezl jsem do spíž a našel tam starou tiskárnu. Samozřejmě v něm byl pár krokového motoru. Vzal jsem si jednu, už nepotřebuji.
DIY generátor kol

DIY generátor kol

Co ještě potřebujete pro generátor?


Budete-li chtít postavit generátor pro jízdní kolo, budete potřebovat pár věcí. Zde jsou:
 • - Krokový motor z tiskárny nebo jiného zařízení.
 • - 8 kusů diod, pro proud 0,5 -
 • - LM317 regulátor napětí -
 • - Chladič pro LM317 -
 • - prkénko -
 • - přepínač -
 • - Pouzdro pro regulátor -
 • - Dráty.
 • - Připojte se z křídla.
 • - Kolo ze stroje.


Obvod regulátoru s usměrňovačem


Musíme sestavit regulátor napětí tak, aby nejen usměrňoval proud z krokového motoru, ale také reguloval výstupní napětí, čímž chrání LED před přepětím během jízdy. Obvod regulátoru je jednoduchý. Usměrňovací můstek na diodách a regulátoru napětí na čipu LM317.
DIY generátor kol

Všechno jsem dal dohromady na prkénko s otvory. Jednoduše jsem vložil díly, ohnul kontakty ve směru pájení a pájel všechno. Pájené dráty a můj regulátor-usměrňovač je připraven.
DIY generátor kol

DIY generátor kol

DIY generátor kol

Pohár může vypnout generátor.

Sestava generátoru


Montujeme krokový motor na kolo. Princip je jednoduchý: kolo otáčí krokovým motorem, motor generuje elektřinu.
Dlouho jsem přemýšlel, jak realizovat upevnění jednodušší a spolehlivější. Zde je to, s čím jsem přišel:
Vzal jsem ho z křídla (boot, blatník). K ní byl přišroubován hliníkový roh, který jej trochu ořízl. A již je připevněn k rohovému krokovému motoru. Vše - design je zkontrolován, funguje to dobře. Samozřejmě je žádoucí, aby odpružila motor na kolo, ale v zásadě je to normální.
Ach ano. Kolo je kladeno na krokový motor ze stroje s pryžovou pneumatikou. Kolem hřídele motoru je navinuta elektrická páska, takže kolo je pevně zataženo na hřídel. Na mysl nebylo nic lepšího.
DIY generátor kol

DIY generátor kol

DIY generátor kol

DIY generátor kol

DIY generátor kol

Připojení regulátoru


Také jsem dlouho přemýšlel, kam umístit tělo regulátoru, kam ho připojit, protože by to mělo být v blízkosti krokového motoru, jinak budete muset z krokového motoru vytáhnout 4 dráty.
Nakonec jsem přišel a rozhodl se upevnit regulátor na stojany na stejné konzole, kde je namontován krokový motor.
Vyřízl jsem obdélník z tenkého hliníkového listí a přišrouboval ho dlouhými šrouby skrz stojany dlouhé 1 cm.Regulátor byl připojen k obdélníku.
DIY generátor kol

Kontrola provozu generátoru


Krokový motor, který jsem vzal, byl 24 voltů. A při normální rychlosti, kolo rozdalo více než 30 voltů. Výstupní regulátor vyrobil 3,1 voltu. Což je zcela normální. Pokud vám toto napětí nevyhovuje, upravte jej odpory 150 a 220 ohmů. Obecně můžete pájet variabilní rezistor a upravit napětí, jak si přejete.

Přinesl jsem dráty z regulátoru na přední světlo. Připojeno paralelně s bateriemi. Výsledkem je, že když kolo stojí, svítí baterka z baterií. Při jízdě na kole svítí lampa z generátoru a prvky se trochu nabijí. V ideálním případě, samozřejmě, musíte použít baterie, ale baterie prstů s napětím 1,2 V, lampa bude hořet matně. V zásadě je ale možné baterie úplně vyhodit a světlomet bude hořet pouze za pohybu. Obecně platí, kdo chce.
DIY generátor kol

DIY generátor kol

Dal jsem vám nápad a jen vy se můžete dále rozvíjet! Hodně štěstí přátelé!
DIY generátor kol

DIY generátor kol

DIY generátor kol

DIY generátor kol

Vraťte se
Komentáře (3)
 1. Yur
  #1 Yur Hosté 25. října 2017 11:16
  0
  Můžete vyrobit bezkontaktní generátor na kole kola, k tomu potřebujete indukční cívku a několik magnetů ... všechno je jako ve škole ve lekci fyziky ...
 2. Host Igor
  #2 Host Igor Hosté 16. srpna 2018 19:50
  0
  Ano, je to už 21. století. A pamatuji si, když jsem byl malý, v sovětských dobách jsem stál na velkém DYNAMU, které bylo možné mechanicky spojit nebo odpojit od přední pneumatiky. Bylo dost světla, aby nelétalo do jámy. Ale v 21. století takové dynamo už neexistuje. Koneckonců, ta věc byla dobrá, ale u moderních LED je to nenahraditelná věc.
 3. Aleksey
  #3 Aleksey Hosté 21. prosince 2018 08:20
  0
  Řekli, že nyní neexistují žádná dynama jako za starých dobrých časů. Tento názor je chybný. Číňané je teď dělají!

Přečtěte si také

Chybové kódy pro pračky