DIY to udělej sám
Mistrovské třídy, pokyny, užitečné tipy, recepty.
» »Obnovení zrezivělých povrchů
Obnova zrezivělých povrchů

Obnova zrezivělých povrchů

Obnova zrezivělých povrchů

Tento způsob obnovy povrchu a odstranění rzi je vhodný pro ty, kteří chtějí vrátit staré věci z oceli do jejich normálního vzhledu a odstranit stopy koroze.
Pravděpodobně mnoho z vás našlo zajímavé starožitnosti od své babičky ve skříni nebo při koupi starého domu, který byl celý v rzi a musel být vyhozen kvůli neschopnosti vrátit se ke svému původnímu vzhledu.
Tato metoda odstraňuje rzi z povrchu železa bez mechanického namáhání. Budeme používat elektrolýzu.
Tato metoda samozřejmě neposkytuje 100% záruku zotavení, ale toto je nejúčinnější způsob, který vím.
Obnova zrezivělých povrchů

Budete potřebovat:


Zdroj energie


Nízkonapěťové napájecí napětí 6-30 voltů a proud 10 ampérů. Vzal jsem nabíječku z auta. Samozřejmě můžete použít zdroje s nižší proudovou silou, pak se čas chemické reakce úměrně zvýší a zabere slušný čas. Pro řízení procesu je žádoucí, aby byl zdroj vybaven ampérmetrem.

Plastová koupel


Plastová nebo plastová nádoba je chemicky odolná nádoba. Rozměry jsou několikrát větší než objekt, jehož povrch se chystáte obnovit. Prázdné nádoby na stavební barvy nebo směsi jsou velmi vhodné.
Možná budete také potřebovat druhý kontejner pro uložení řešení. Pokud to ovšem samozřejmě nechcete uložit. Vlastnosti roztoku během skladování se neztratí, pokud to není nutné před použitím promíchat.

Mycí soda


Hlavní složkou zahájení stabilní chemické reakce je praní sody. Nepeče, ale zejména sodu používanou k praní oděvů (Soda popel - uhličitan sodný). Prodává se v obchodech s domácími chemikáliemi.

Ocel pro anodu


Pro anodu potřebujete ocel - plech z oceli, kus železa, výztuž atd. Čím větší je plocha anody, tím lepší a rychlejší bude chemická reakce.

Svítidla


Zařízení pro zavěšení restaurovaného objektu tak, aby všechny povrchy byly volné. Protože pokud položíte jen objekt na dno, nebudou části, které přišly do kontaktu se dnem, předmětem obnovy. Vzal jsem kus plastové trubky a drátu.

Dráty


Vezměte si dráty, které nejsou soucitem, abyste nepoškodili dráty nabíječky do auta.

Bezpečnostní opatření


Obnova zrezivělých povrchů
Obnova zrezivělých povrchů
Obnova zrezivělých povrchů
Obnova zrezivělých povrchů
Obnova zrezivělých povrchů
Obnova zrezivělých povrchů
Obnova zrezivělých povrchů

Všechny fungují pouze na volném prostranství. Reakce produkuje velké množství vodíku, který je extrémně výbušný.
Nikdy nepracujte v garáži nebo jiném uzavřeném prostoru.
Plán přípravy je následující:
  1. Naplňte nádobu požadovaným množstvím vody. Přidejte sodu, v množství 1 polévková lžíce na 3 litry vody. Pohybujte vše, dokud se úplně nerozpustí. Aby se soda lépe rozpustila - pokud možno použijte horkou vodu.
  2. Nainstalujte zařízení pro zavěšení položky. Položte položku na rekonstituci ve vodě tak, aby byla zcela ponořena do roztoku. Připojte záporný kabel zdroje.
  3. Umístěte anodovou ocel do roztoku. Ocelový skus nemůže být zcela ponořen, ale ujistěte se, že je ponořen více než polovina. Kladný kontakt zdroje připojujeme k anodě. Anoda by měla být umístěna ve vzdálenosti od katody, nejlépe po stranách nádoby.

Pokud jsou katoda a anoda příliš blízko, bude to znamenat značné zvýšení proudu v obvodu a mohlo by to poškodit váš zdroj.
Můžete také použít více než jednu anodu, např. Několik kusů výztuže, abyste zvětšili povrchovou plochu.Anody musí být umístěny na různých stranách a připojeny k plusu zdroje. To bude dokonce dobré, protože nemusíte objekt otáčet a reakce bude probíhat rovnoměrně ze všech stran.
Můžete také obnovit několik položek najednou.
Veškeré manipulace se musí provádět pouze s odpojenými zdroji energie!
Po připojení všech vodičů je vše nainstalováno - zapněte nabíječku. Díváme se na ampérmetr. Nabíječka by měla ukazovat proud protékající obvodem.

Zahájení obnovy povrchu a odstranění rzi


Obnova zrezivělých povrchů

Ihned po připojení napájení se na povrchu objeví bubliny. O něco později se začne objevovat rezavé plátno. To jsou zcela normální známky normální elektrolýzy.
Reakční doba závisí na mnoha faktorech: proud, povrchová plocha anody a katody, teplota roztoku, jeho koncentrace atd.
Tato doba se může lišit od půl hodiny do několika hodin, vše čistě individuální.
Proces musíte ovládat každou hodinu. To znamená, že vypnete nabíječku, zvednete katodu z předmětů a uvidíte, jak reakce probíhala. Pravidelně se obracejte, aby obnova probíhala rovnoměrně na obou stranách.
Celý proces bude s největší pravděpodobností trvat několik hodin. Všechno bude záviset na tom, do jaké míry je položka zrezivělá. Pokud zdroj funguje více, než je nutné, nedojde k žádnému strašnému.
Po použití může být roztok vypuštěn někde na zahradě - není toxický. Nebo nalít do jiného kontejneru a nechat až do příště.

Shrnutí obnovy povrchu


Obnova zrezivělých povrchů

Obnova zrezivělých povrchů

Při posledním zvednutí obnovené položky si všimnete, že je místo rzi pokryta černou vrstvou chemické oxidace, jako jsou například saze. Tento stojan musí být odstraněn. K odstranění je nutné použít prací prostředek typu "Comet" s tvrdou houbou. Tato deska se v zásadě snadno odstraní během několika minut.
A voila, vzkřísil jsi svůj předmět a utratil za to minimum akce a peněz.
To není magie - jsou to zázraky elektrolýzy.
Obnova zrezivělých povrchů
Obnova zrezivělých povrchů
Obnova zrezivělých povrchů
Obnova zrezivělých povrchů

Vraťte se
Komentáře (0)

Přečtěte si také

Chybové kódy pro pračky