DIY to udělej sám
Mistrovské třídy, pokyny, užitečné tipy, recepty.
» » »Solární trouba to udělejte sami
Do-it-yourself solární trouba

Tuto solární pec jsem vyrobil pro školní projekt a zde jsou mé výsledky a informace o její výstavbě ve fázích.

1. Co je to solární pec?


Do-it-yourself solární trouba

Solární trouba, na rozdíl od konvenční, je ohřívána pomocí sluneční tepelné energie. Solární pece lze použít k ohřevu jídla, přípravě nebo pasterizaci nápojů. Existuje několik typů solárních pecí, například: konvenční solární pece, solární panely a parabolické solární pece. Poprvé byly vynalezeny v roce 1767 a stále se používají v částech Afriky, Indie a Číny. Dále budu hovořit o stavbě takové pece vlastníma rukama, o jejích výhodách a nevýhodách.

2. Výhody solární trouby


Solární trouba má viditelné výhody. Za prvé, neabsorbují elektřinu. To může ušetřit nějaké peníze. Solární pece lze také použít bez ohledu na umístění. Za druhé, taková zařízení nepoškozují životní prostředí, protože nevyžadují použití elektřiny.

3. Omezení a nevýhody


Hlavní nevýhodou solární pece je to, že teplota ohřevu bude záviset na konstrukci a množství slunečního světla. Proto se vyplatí jej používat i za oblačného dne - teplota nedosáhne požadované úrovně. Kromě toho počasí ovlivňuje jeho práci. V bouřce nebo sněhu bude účinnost použití solární trouby výrazně snížena. A konečně nejnepříjemnější fakt je, že pokud není solární pec správně postavena, může se rychle rozpadnout, nebo horší, způsobit popáleniny.

4. Výrobní proces


Abych si vytvořil vlastní solární troubu, přečetl jsem si dříve pokyny na internetu, abych předešel chybám.
První věc, kterou jsem udělal, byla stříkání černé barvy, aby přitahovala teplo uvnitř obyčejné krabice, aby přitahovala teplo a sluneční energii. Pak jsem vzal další krabici, vystřihnul jsem z ní čtyři identické čtverce a vložil reflexní papír (můžete použít fólii). Zbývá nalepit tyto panely na horní část hlavní krabice.
Poté jsem na kovový stůl nainstaloval solární troubu a umístil do ní stříbrnou pánev. Sklonil také teploměr bezpečný pro sporák. Mírně jsem naklonila reflexní panely tak, aby nejteplejší místo bylo ve středu.
Nyní je čas vařit smažená vejce. Rozlomil jsem vejce na pánvi a zavřel horní část pece, která se skládá ze čtyř panelů. Rovněž troubu pevně uzavřete pomocí přilnavé fólie. Teplo uvnitř krabice tak zůstane a umožní vám vařit jídlo.

5. Materiály


 • Scotch tape.
 • Reflexní fólie (fólie).
 • Několik lepenkových krabic.
 • Kovová pánev nebo pánev.
 • Kovový stůl.
 • Rozprašovač s černou barvou.
 • Potravinářský zábal.
 • Teploměr
 • Vejce.
 • Nůžky.
 • Papírnictví nůž.

Do-it-yourself solární trouba
Do-it-yourself solární trouba
Do-it-yourself solární trouba
Do-it-yourself solární trouba
Do-it-yourself solární trouba
Do-it-yourself solární trouba

7. Fotografie způsobu podle vynálezu


Do-it-yourself solární trouba
Do-it-yourself solární trouba
Do-it-yourself solární trouba
Do-it-yourself solární trouba
Do-it-yourself solární trouba
Do-it-yourself solární trouba

8. Fotografie procesu vaření


Do-it-yourself solární trouba
Do-it-yourself solární trouba
Do-it-yourself solární trouba

9. Shrnout.


Ve 12:15 jsem začal vařit míchaná vejce. Nedíval jsem pozor na teplotu na teploměru, ale na ulici v té chvíli to bylo asi 15 ° C, bylo zataženo.
Položil jsem sluneční pec na slunce a ujistil jsem se, že tam směřují také reflexní panely.
V 15:31 byla teplota v peci 65 ° C a nezvýšila se, takže vejce nebylo úplně smažené.
Na závěr nemohu říci, že výsledek tohoto projektu byl úspěšný.Pokusím se mírně změnit design mé trouby, například můžete nahradit přilnavou fólii kouskem obyčejného skla nebo organických (plexisklo). Protože přilnavý film mohl na některých místech zmizet. Kromě toho jsem si pro svůj experiment vybral ne zcela úspěšný den - kvůli mračen nebylo přímé sluneční světlo.
Doufám, že článek byl schopen pomoci, a pokud potřebujete postavit solární troubu, využijete mou radu!
Vraťte se
Komentáře (4)
 1. Lalika
  #1 Lalika Hosté 8. srpna 2017 09:57
  1
  Samotná myšlenka vytvoření solární trouby příjemně překvapila! Často chodíme do přírody se stany a mnohokrát jsme si mysleli, že taková věc přijde, že bude fungovat a nebude fungovat: oheň není vždy bezpečný (v suchých letech je zakázáno vůbec je vyrábět), samozřejmě se zachraňujeme přenosným plynovým sporákem. Ale plyn má sklon skončit v nejnepříznivější chvíli!
  Počkejte však hodinu, než se jednotka zahřeje na správnou teplotu - to je samozřejmě velmi dlouhá doba!
  1. Host Andrey
   #2 Host Andrey Hosté 14. listopadu 2018 07:18
   0
   Podívejte se na dobrou starou komedii „Tři plus dvě!“ A smějte se i při vaření v přírodě, ať už si vyberete cokoli! )))
 2. Lina Monroe
  #3 Lina Monroe Hosté 8. srpna 2017 10:52
  1
  Páni, nevěděl jsem, že z takových jednoduchých materiálů na první pohled můžete vyrobit solární troubu, opravdu mistrovskou třídu přírody, výletů atd.
 3. Angelinka
  #4 Angelinka Hosté 22. srpna 2017 23:28
  0
  Také se zajímám o tento vynález. Je to zvláště užitečné pro cestování venku. Je pravda, že v tom není vše připraveno velmi rychle. Ale zahřát jídlo bude hezké. Sušené ovoce můžete sušit v takové troubě, není to naléhavost, ale bude to rychlejší než jen na slunci.

Přečtěte si také

Chybové kódy pro pračky