DIY to udělej sám
Mistrovské třídy, pokyny, užitečné tipy, recepty.
» » »Jednoduchý odporový svařovací stroj
Jednoduchý odporový svařovací stroj

Toto je návod (průvodce), jak vyrobit levné pohodlné a přenosné zařízení pro bodové svařování kovu z poškozené mikrovlnné trouby.
Vezměte prosím na vědomí, že je to nebezpečné, což je označeno nápisem na transformátoru: "NEBEZPEČNÉ VYSOKÉ NAPĚTÍ», Dodržujte všechna možná opatření podle těchto pokynů:

Materiály


Jednoduchý odporový svařovací stroj

Skromné ​​náklady na toto bodové svařování lze obecně snížit na nulu, pokud najdete následující příslušenství, aniž byste se uchylovali k nákupu:
1. Velmi stará mikrovlnná trouba - nachází se na skládce.
2. Dřevěná deska.
3. Konzoly ve tvaru písmene T.
4. Šrouby.
5. Kabel o průměru 1 cm s pevným jádrem je také vhodný pro vícežilové kabely, ale ujistěte se, že každý závit má průměr alespoň 1 mm.
6. Ostatní dřevoobráběcí nástroje a elektrické konektory.
7. 3kolíkové konektory (volitelné).
8. Kovová propojka pro upevnění délky nejméně 15 cm (volitelné).
9. Konektor ze zdroje PC (volitelné).
10. Svorkovnice (vnitřní průměr 1 cm).

Vyjmeme transformátor z mikrovlnné trouby


Jednoduchý odporový svařovací stroj

Tento krok popisuje, jak odebrat transformátor z mikrovlnné trouby.
1. Rozebírejte mikrovlnnou troubu, aniž byste se dotýkali jakýchkoli prvků na deskách s obvody.
2. Najděte kondenzátor vysokého napětí, měl by být připojen k kondenzátoru a vypadat jako zásobník z pistole se dvěma dráty pocházejícími z jednoho konce.
3. Zkratujte kondenzátor šroubovákem. POZOR: TO NENÍ POTŘEBNÉ TATO SLEDOVAT, SPARK JE VELMI SVĚTÝ, MOŽNÉ POŠKOZENÍ VIZE.
4. Vyjměte transformátor.

Struktura odporového svařovacího stroje


Jednoduchý odporový svařovací stroj

Celá tato konstrukce je vyrobena z jedné dřevěné desky a jedinou úpravou, kterou je třeba provést, je vyříznutí desky na určitou délku, takže všechny části mají stejnou výšku.
Jak je patrné z obrázku, dvě střední části tvoří základnu, na které je namontován transformátor, mezi nimi je napájecí konektor napájení.
Na předním panelu jsou dvě dlouhé části spojené konzolami ve tvaru písmene T (netahejte horní šrouby, mělo by to být flexibilní spojení).
Na předním konci chybí dvě elektrody, připojte je ke spodní části dlouhé části, připojte dlouhou část ke krátké části pro větší stabilitu a podporu.

Elektrody


Jednoduchý odporový svařovací stroj

Každý, kdo má zkušenosti se svařováním, ví, že při extrémních teplotách se elektrody velmi rychle tají, zmátl jsem se nad řešením tohoto problému a uvědomil jsem si, že zemnící kolík 3-kolíkových zástrček lze použít jako elektrody, jsou široce dostupné a stojí cent, a poté vyvinul způsob jejich připevnění ke svařovacímu zařízení a strategii výměny (aby bylo možné je snadno vyměnit jako vrták s vrtákem). Níže je uveden příklad vytvoření vlastních elektrod pro tuto jednotku:
1. Oddělte 2 3kolíkové zástrčky a odstraňte zemnicí kolíky (nejdelší kolík).
2. Oddělte obě části svorkovnice a sestavte kovové části.
3. Našroubujte uzemňovací kolík do kusu měděného šrotu a vložte jej do kovového kolíku svorkovnice, kovový kolík dotáhněte úplně.
4. Našroubujte kovový kolík svorkovnice do dřevěné desky tak, aby volný konec směřoval k transformátoru, budou připevněny ke koncům kabelu o průměru 1 cm.
Elektrické úpravy zařízení
Jednoduchý odporový svařovací stroj

Tajemství úspěšného bodového svařování spočívá v řízení průchodu velkého množství proudu bodem svařování a generování požadované teploty, čehož je poměrně obtížné dosáhnout kvůli odporu materiálů.
Sekundární vinutí mikrovlnného transformátoru má však opačný účel, přispívá k významnému zvýšení síťového napětí snížením proudu, takže musí být upraveno, pokud chcete, aby svářečka fungovala. Postup je popsán níže:
1. Odstraňte sekundární vinutí mikrovlnného transformátoru (jedná se o vinutí, které není připojeno k síti, má drát s menším průměrem a více konvolucí), proto jsem pro řezání celým kusem použil úhlovou brusku s řezací čepelí. Přestože primární vinutí nelze při bodovém svařování poškodit, doporučuji opatrnost.
2. Pomocí kabelu o průměru 1 cm proveďte co nejvíce smyček skrz prostor, ve kterém bývaly sekundární vinutí (v mém případě to bylo 3), poté prodloužte zbytek kabelu k přední části, na které jsou umístěny elektrody, a připojte je, po předšroubování hotového transformátor na základní desce konstrukčního rámu.
3. Někteří z vás si mohou všimnout napájecího konektoru PSU pod transformátorem, vzal jsem jej z poškozeného napájení počítače.

Další podrobnosti


Jednoduchý odporový svařovací stroj

Věnujte pozornost tomu, jak jsem posílil strukturu zajištěním střední desky kovovým můstkem. Mikrovlnný transformátor je neuvěřitelně těžký.
Hnědý a modrý vodič, který je připojen k primární cívce, je připojen k výše uvedenému napájecímu konektoru.
Můžete provést některá další vylepšení: úplně zavřete transformátor (vytvořte vnější ochranné pouzdro) a přidejte dovnitř chladicí systém, abyste zajistili bezpečnost a prodloužili provozní dobu, protože se během používání zahřívá, ale já upřednostňuji drsnou verzi, jak je tomu nyní.
Vraťte se
Komentáře (4)
 1. Host Peter
  #1 Host Peter Hosté 20. srpna 2017 20:04
  0
  Sakra, jaká instalace je nutná. Držte se zbraní! sluneční brýle
 2. popvovka
  #2 popvovka Návštěvníci 20. října 2017 08:16
  5
  Mám zkušenosti s bodovým svařováním a ne malé. Mosaz není pro elektrody tím správným materiálem. Všechny průmyslové tečky používají měď a žádný jiný materiál.
  1. Vanya
   #3 Vanya Hosté 20. října 2017 14:42
   8
   Ne, mýlíš se. Jen průmyslové závody mají wolframové elektrody a velmi zřídka měděné. Mosaz nebo měď rozdíl, podle mého názoru, není velký ...
 3. Host Dmitry
  #4 Host Dmitry Hosté 13. září 2018 20:54
  0
  Hlavní oblast mi řekni

Přečtěte si také

Chybové kódy pro pračky