DIY to udělej sám
Mistrovské třídy, pokyny, užitečné tipy, recepty.
» » » »Oko k oku - špatné a přední smyčky
Pletení pletací jehlice - jeden z nejstarších druhů vyšívání, díky kterému bylo možné vyrábět teplé oblečení různých velikostí a tvarů. Zpočátku byly ručně kroucené nitě propleteny prsty a poté byly použity tenké, odolné tyčinky z tvrdého dřeva. Ale dnes nebudeme mluvit o pletacích jehlicích vůbec, ale o tom, co mohou udělat, o smyčkách.
obruba a přední smyčky

Nejdůležitější pletací smyčky


Existují dva hlavní typy smyček, které musíte zvládnout ve fázi masteringu pletení - obličejové a špatné. Jsou základními prvky pro kompilaci jakéhokoli druhu plátna: šál - skládá se z řad spojených pouze smyčkami obličeje; hladký - sestává ze střídajících se řad mořských a obličejových smyček; elastický (elastický) - sestává z postupného střídání přední a zadní smyčky ve stejné řadě; prolamované - pletení, z nichž jedna řada je vyrobena z kombinace obličejových dvojitých smyček a nití, a druhá je pletená pouze s kruhovými očky; reliéf (s copánky) - sestává ze střídajících se pruhů předních a zadních povrchů, zatímco ve stejné řadě jsou přední prvky periodicky kříženy nebo propleteny; plochá fantazie - je vzorec skládající se ze systematických částí špatné boční a přední plochy. Konečně, bez schopnosti plést přední a zadní smyčky, nováčkové řemeslníky nebudou moci zvládnout vytváření vícebarevných pletených vzorů, které jsou známé jako norské nebo nordické motivy ve formě hvězd, jelenů, sněhových vloček a květin.
Jedním slovem, který umí plést pouze přední a zadní smyčky, můžete vytvořit opravdová mistrovská díla vyšívání, která kromě estetického potěšení dodají majiteli pletené věci teplo v obvyklém smyslu a pocit pohodlí.

Přední smyčky - jak je plést


První smyčky, se kterými se musíte seznámit s nováčkovou řemeslnicí, jsou obličeje. Jejich výroba je velmi jednoduchá - k tomu musíte mít více či méně rozvinutou vytrvalost a pozornost. Takže před námi jsou pletací jehlice se smyčkami, pracovní nit je umístěna za budoucí plátno. K pletení obličejové smyčky provádíme následující manipulace:
1. Pracovní jehla je zavedena do smyčky od přední hrany (té, která je blíže k pletařce).
2. Připevňujeme jehlu k pracovnímu niti ve směru shora dolů.
3. Natáhneme smyčku pracovního vlákna smyčkou na paprsku.
A nyní je první přední smyčka připravena - je umístěna na pravé pletací jehlici (funkční) a je označena červenou šipkou a smyčka na levé straně zůstává, která se má stát prvkem předchozí řady (označená modrou šipkou). Musí být upuštěna z levé pletací jehly, aby se práce posunula dopředu.
obruba a přední smyčky

Následující operace se provádějí s každou smyčkou v řadě. Pokud pletete druhou, třetí a všechny následující řádky pouze pomocí předních smyček, získáte klasický šál.
obruba a přední smyčky

Samozřejmě, pro vytvoření skutečných mistrovských děl s pletacími jehlicemi nebudou pro pletařky stačit pouze obličejové smyčky, a proto po jejich zvládnutí můžete bezpečně přistoupit ke studiu vazebních smyček.

Špatné smyčky - technologie jejich vytváření


Vazební smyčky jsou zrcadlovým obrazem předních smyček, a proto pán, který ovládal předchozí typ pletení, nebude mít potíže.Počáteční pozice pro pletení takových smyček je ve skutečnosti stejná jako při pletení šálu, ale pracovní nit se hodí na přední část práce, blíže k řemeslníkovi.
obruba a přední smyčky

Pracovní jehla je zasunuta do smyčky předchozí řady od zadního okraje (viz foto). Potom se vlákno zachytí pracovní jehlou a protáhne se smyčkou předchozí řady.
obruba a přední smyčky

Na fotografii červená šipka označuje připojenou vnitřní smyčku. Musí být ponechán na pravé pletací jehlici. Modrá šipka označuje smyčku, která musí být po vytažení pracovního vlákna odstraněna z levé pletací jehly.
Pokud pletete všechny řady pouze pomocí vazebních smyček, bude tkanina vypadat stejně jako při pletení zepředu - získáte klasický podvazkový steh.

Kombinace přední a zadní smyčky


Poté, co jsou přední a zadní smyčky dobře zvládnuty, můžete je začít kombinovat. To umožní získat pleteniny různých struktur a vlastností.

Obličej a špatná stránka


Nejběžnější kombinaci přední a zadní smyčky lze vidět na hladkém plátně. Toto plátno lze spojit, pokud střídáte řady předních smyček s řadami obrub.
Jeho přední část vypadá jako copánky přitisknuté k sobě. Jedná se o přední povrch, který se používá při pletení vícebarevných vzorů.
obruba a přední smyčky

Tmavá strana těchto pláten je zcela pokryta „jehňatými“ očkami. Tento druh tkaniny lze často spatřit pouze na nesprávné straně úpletu. V některých případech se však při vázání copánků používá jako obličejový základ.
obruba a přední smyčky

Hladká textilie je považována za nejhustší mezi ostatními typy pletenin. Má však také své nevýhody - okraje výrobků spojených povrchem jsou zvlněné.

Elastický pásek nebo elastický pásek


Tento typ pletení se používá k ozdobení okraje pleteniny, protože má zvýšenou elasticitu a dokonale nastavuje tvar celého produktu. Elastickým textilním vzorem se střídají pruhy přední a zadní hladké. Mohou mít různé šířky. Nejoblíbenější mezi pletařky jsou guma 1: 1, 2: 2, 2: 3, 3: 3, kde první číslo odpovídá počtu obličejových smyček a druhé špatné ve vztahu.
Takto vypadá nejjednodušší a nejvíce viskózní guma spojená podle schématu 1: 1.
obruba a přední smyčky

Používá se k navrhování spodní části výrobku, výstřihu, manžet. Vyrábí také vynikající pásy, které se po praní nekroutí.
Elastický pás spojený podle schématu 2: 2 vypadá trochu jinak - jeho pásy jsou širší. Tato tkanina má menší elasticitu než předchozí verze, ale velmi často se používá k navrhování krků, manžet a také k zvýraznění pasové linie na podlouhlých výrobcích.
obruba a přední smyčky

Textilní pletení - ploché a reliéfní vzory


Získání texturou, tj. Umělecky navržené pleteniny - kvůli které se nejčastěji seznámí s tímto typem vyšívání. To může být ploché nebo reliéfní, složité nebo relativně jednoduché, ale v každém případě, pro jeho vytvoření, budete muset zvládnout téměř dokonale techniku ​​pletení přední a zadní smyčky.
Nejjednodušší texturou pletená hra je plochá. Navíc některé části plátna představují nesprávnou stranu a jiné - přední povrch. Nejběžnějším příkladem plochého texturovaného úpletu je šachový vzor (viz následující fotografie), připojený podle vzoru 3: 3 se změnou pořadí ve 3 řadách.
obruba a přední smyčky

Hlavní výhodou takových vzorů je snadnost vytváření a schopnost vytvářet exkluzivní vzory.
Další možností pro ploché pletení je vzor „rýže“. Je pleten podle vzoru 1: 1 (přední smyčky se střídají s nesprávnými v každé řadě). Ve skutečnosti se tento vzor hodí stejným způsobem jako elastický materiál 1: 1, ale v každé řadě musí být pletená smyčka pletena přes vaznici a přední - přes přední.
obruba a přední smyčky

Trochu obtížnější z hlediska práce jsou věnovány vzory reliéfu pletení - copánky, protkané pruhy. Hlavním „polem“ v tomto pletení je nesprávný povrch a vyčnívající (konvexní) prvky jsou pleteny s čelním povrchem. K získání skutečně reliéfního vzoru bude řemeslník potřebovat další pletací jehlice.S jejich pomocí můžete změnit směr prvku.
obruba a přední smyčky

Chcete-li získat stejné copánky jako na výše uvedené fotografii, pletení začíná podle schématu pro gumu 2: 4. Špatná strana bude užší a přední, respektive široká. Po pletení několika řad provedou křížení „sloupu“ obličejových smyček. Za tímto účelem jsou při práci na přední straně odstraněny 2 ze 4 smyček na pomocné pletací jehlici a ponechány před plátnem a zbývající dvě smyčky prvku jsou pleteny obličejovými smyčkami.
obruba a přední smyčky

Potom se smyčky odstraněné na pomocném úpletu (také na obličeji) pletou. Stejně jako u každé kosy.
obruba a přední smyčky

Potom se cyklus několikrát opakuje, dokud řemeslnice nenaplní své kreativní nápady.
Další oblastí použití předních a zadních smyček je vytváření vzorů prolamování. Jsou právem považováni za nejobtížnější milník pro pletení, protože jejich vzory sestávají z kombinace obličejových smyček spojených v lichých řadách a vazebních smyček v sudých. Ve skutečnosti je prolamování skvělý způsob, jak dát věci lehkost a zvláštní kouzlo, protože se na něm objevují díry.
Pro vytvoření klasického „pletiva“ se střídají příze a dvě smyčky spojené dohromady. Pro vytvoření složitějších vzorů je přední plocha zahrnuta do schématu. Pokud rozdělíte přízi a zdvojíte smyčky několika smyčkami vzhledu, získáte krásný efekt šikmé nebo šikmé pletení. O této technice se budeme bavit v dalším článku.
Příjemná tvořivost, milovník pletacích jehel a pletených mistrovských děl!
Vraťte se
Komentáře (1)
  1. Alexandra
    #1 Alexandra Hosté 26. srpna 2017 14:02
    0
    Je možné šít a háčkem vyjdou docela přijatelné věci. A přátelství nefunguje se špatnou smyčkou. V žádném případě! To nefunguje, bez ohledu na to, jak to zkusím. V mistrovské třídě, jasné úspěšné fotografie - zkusím to znovu podle tohoto návodu. Je to škoda, ale bez nesprávných pletacích jehel nelze nic spojit.

Přečtěte si také

Chybové kódy pro pračky