DIY to udělej sám
Mistrovské třídy, pokyny, užitečné tipy, recepty.
» » »Jak si vyrobit krabici v koupelně
Při opravě vodovodních dílů je často nutné uzavřít litinové kanalizační trubky, které vypadají, mírně řečeno, nikoli nejlepším způsobem. Jednou z nejpřijatelnějších možností je instalace krabice z kovových profilů.
Namontovaný rám může být opláštěn pomocí sádrokartonu, plastových panelů nebo sádrokartonových desek. Volba možnosti opláštění závisí na dokončení instalace.
Pokud se rozhodlo o použití plastových panelů, rám je s nimi okamžitě přišit, přímo na kovový profil. Jak ale napovídá praxe, je lepší uzavřít krabici sádrokartonem nebo sádrovláknitou vrstvou odolnou proti vlhkosti.
Výhody sádrových materiálů jsou zřejmé. Na ně můžete nalepovat tapety, dlaždice nebo mozaiky. A můžete dokončit s dekorativní omítky nebo jen malovat. Vše záleží na tloušťce peněženky a představivosti majitele domu.
V tomto článku se zaměříme na instalaci krabice pod keramické dlaždice. Při instalaci byl použit sádrový vláknitý plech odolný proti vlhkosti (GVLV). Navíc byl namontován ve dvou vrstvách, aby se zvýšila tuhost.
Nástroje potřebné k instalaci:
 • Rotační kladivo a vrták o průměru 6 mm.
 • Nůžky na kov.
 • Vrták
 • Vrták o průměru 4 mm.
 • Zahloubení s vestavěným vrtákem o průměru 2,8 nebo 3 mm.
 • Šroubovák.
 • Stavební úroveň nebo instalatérské práce.
 • Ruleta
 • Nýtovač pro hliníkové nýty.
 • Značka nebo tužka.
 • Náměstí.

Materiály:
 • Vodicí profil PN 27x28 - 3 ks.
 • Stropní profil PP 60x27 - 2 ks.
 • Hliníkové nýty o průměru 4 mm - 20 ks.
 • Hmoždinky o průměru 6x40 mm nebo hmoždinky hřebíky 6x40 mm - 20 ks.
 • Samořezné šrouby 3,5x25 mm - 100 ks.
 • Samořezné šrouby 3,5x35 mm - 100 ks.
 • Sádrovláknitá deska odolná vůči vlhkosti - 1 ks.

Pracovní řád
Nejprve najdeme nejvíce vystupující části trubek. To se provádí pomocí čtverce a úrovně budovy. Hladina musí kontrolovat svislý sklon potrubí. Poté naneste čtvereček na zeď a přesuňte jej na potrubí a označte body, které přesahují rozměry. To musí být provedeno na obou stranách stokové stoupačky.
Jak si vyrobit krabici v koupelně

Stáhneme tři centimetry od dříve vytvořených značek a nakreslíme dvě svislé čáry pomocí úrovně. Změřili jsme vzdálenost od podlahy ke stropu a nůžkami na kov jsme odřízli části vodícího profilu odpovídající délky.
Na dříve nakreslených čarách upevňujeme vodicí profily ke zdi hmoždinkami o průměru 6 mm a šrouby o velikosti 3,5 x 35 mm. Můžete použít hmoždinky s hřebíky stejných parametrů. Je lepší vyvrtat otvory do betonových zdí děrovačem a pro cihlové budovy můžete také použít vrtačku.
Jak si vyrobit krabici v koupelně

V některých koupelnách jsou příčky mezi koupelnou a toaletou vyrobeny z lehkého betonu. Jsou tenké, jen asi 60 mm silné. Otvory musí být vyvrtány velmi opatrně, zejména pokud je dlaždice již položena na druhé straně.
Aby nedošlo k proražení takové zdi, je nutné:
• U děrovačky vypněte šokový režim a pracujte bez něj, v režimu vrtání.
• Na konci vrtáku zastavte rovnou délce samořezného šroubu obalením izolační pásky nebo nasazením vyvrtaného korku z vína.
Dále musíte nakreslit rozměry krabice na strop. Nanesením čtverce na stěny nakreslete tužkou kolmice na strop. Průsečík těchto čar bude úhel struktury. Měříme obě vzdálenosti od stěn pomocí pásky.
Jak si vyrobit krabici v koupelně

Nejprve jsme rozřezali vodicí profil na celkovou velikost. Potom jsme jej přestřihli v inflexním bodě a složili pod úhlem 90 stupňů, jak je znázorněno na obrázku.
Jak si vyrobit krabici v koupelně

Poté ji připevníme ke stropu hmoždinkami a šrouby. Můžete to udělat snáze a připojit roh krabice ze dvou segmentů.
Nyní musíme najít spodní roh našeho návrhu.Střih jsme stropní profil od podlahy ke stropu. Vložíme jej do horního rohového profilu a odkryjeme jej pomocí úrovně tak, aby v obou rovinách stála přesně svisle.
Jak si vyrobit krabici v koupelně

Vnější roh profilu bude také spodním rohovým bodem.
Jak si vyrobit krabici v koupelně

Podobně jako u horního rohového profilu vyrábíme spodní roh. Bude to kratší kvůli přítomnosti horizontální odpadní vody. Upevníme ji na podlahu i na horní konstrukci.
Jak si vyrobit krabici v koupelně

Nasaďte odříznutý stropní profil nejprve do dolního rohu a poté do horního. Poté pomocí vrtáku s vrtákem o průměru 4 mm vytvořte otvory v obou profilech. Celou konstrukci fixujeme hliníkovými nýty.
Jak si vyrobit krabici v koupelně

Dále přidejte několik výztužných žeber pro zvýšení únosnosti kovového rámu. Je nutné zajistit, aby profily při vrtání otvorů nevedly ke straně. Je vhodné namontovat výztuhy do spojů sádrokartonových desek.
Jak si vyrobit krabici v koupelně

Přišla řada potahů. Bereme velikosti a řezáme sádrovláknitou vrstvu. Krabici lze také ušít z kusů. Hlavní věc, kterou si musíte pamatovat při instalaci druhé vrstvy GVLV, by se spoje prvního listu neměly shodovat s druhou vrstvou.
Řezání sádrokartonu je o něco obtížnější než řezání sádrokartonu. Nejprve jsme ořízli GVLV nožem podél vyznačené čáry. Potom položíme profil nebo tyč pod místo řezu a rozbijeme list. Sádrovlákno je docela křehký materiál a vyžaduje opatrné zacházení.
Jak si vyrobit krabici v koupelně

Řezané kusy připevníme k profilu šrouby 3,5x25 mm. Pro GVLV můžete použít samořezné šrouby. Profil je však lepší předvrtat, takže se deformuje méně. Můžete použít speciální zahloubení s vestavěným vrtákem o průměru 2,8 nebo 3 mm. Poté se propíchne GVLV a profil a v archu se pod hlavou šroubu vytvoří další pot.
Jak si vyrobit krabici v koupelně

Druhá vrstva je upevněna delšími šrouby o rozměrech 3,5 x 35 mm. Krok, kterým jsou šrouby zašroubovány, je přibližně 150 mm. Po instalaci je GVLV opatřen základním nátěrem pro lepší přilnavost finální vrstvy sádrovcem. Pokud se míní malba nebo tapetování, pak je také sádra ze sádrových vláken.
Jak si vyrobit krabici v koupelně
Vraťte se
Komentáře (2)
 1. Host Igor
  #1 Host Igor Hosté 1. září 2018 10:08
  1
  Kde jste našli takový hack? A hacker si nemyslel, že víko na přírubě kanalizační trubky by nemělo být takto uzavřeno. Můžete ji zavřít, ale vše musí být rychle odstraněno, abyste získali přístup k přírubě.
  To může být nutné jednou za život, ale to je třeba vzít v úvahu.
 2. Pussycat
  #2 Pussycat Hosté 20. září 2018 22:50
  0
  Kdo tak vede a profil kazí? Nezůstane tu žádná tuhost. Není třeba čistit, opravovat žádné otvory.

Přečtěte si také

Chybové kódy pro pračky