DIY to udělej sám
Mistrovské třídy, pokyny, užitečné tipy, recepty.
» »Pěstování cukety na teplé posteli
Cuketa je přesně kultura, se kterou se dokáže vyrovnat i začínající zahradník. Tato zelenina s minimální námahou odměňuje obyvatele léta vynikajícími plody, které mají při vaření různé využití. Kromě toho si dobře vyzrálá zelenina dokáže uchovat svou čerstvost až do zimy.
Cuketa je příbuzná dýně a tykve. V závislosti na odrůdě mohou mít plody různou barvu a tvar. Kultura je velmi citlivá na sluneční světlo a vodu, což určuje podmínky pro pěstování takové zeleniny.
Pěstování cukety na teplé posteli

Nejoblíbenější odrůdy cukety


Při výběru výsadebního materiálu by měla být věnována pozornost především domácímu výběru. K dnešnímu dni se na trhu s osivem objevilo mnoho zahraničních odrůd, které se poměrně bolestivě přizpůsobují podmínkám našeho klimatu.
Pokud považujeme takový parametr za mrazuvzdornost, jsou pro střední a severní regiony naší země vhodné pouze domácí odrůdy. Ale pro jižní regiony jsou možnosti dovozu zcela vhodné.
Stojí za povšimnutí, že cizí odrůdy cukety na trhu s osivem jsou prezentovány ve formě hybridních rostlin, takže naše cukety se liší od zahraničních protějšků ve své zvýšené výživové hodnotě a chuti. Domácí odrůdy cukety mají také delší trvanlivost a jsou nejvýhodnější pro konzervování.
K dnešnímu dni mají nejlepší odrůdy cukety časné a velmi brzy zrání. První místa v žebříčku jsou obsazena následujícími typy:
 • Aeronaut (cuketa);
 • Gribovsky 37 (bíloplodý);
 • Špagety
 • Iskander F1;
 • Tsukesh.

Tyto odrůdy mají vysokou produktivitu, časnou zralost a spolehlivou odolnost vůči různým virům.

Vytvoření teplé postele a funkcí zemědělské technologie


Pěstování cukety ze semen lze provádět dvěma způsoby: sazenicemi a setím na otevřeném terénu. První metoda umožňuje zrychlit plodení, avšak pokud zasadíte materiál na teplé lůžko, vegetativní zpoždění bude téměř nepostřehnutelné. Kromě toho bude letním obyvatelům ušetřeno z domácích okenních parapetů s různými sazenicemi.
Teplá postel pro cukety je vytvořena podle principu vrstveného dortu. Navenek takový kus země není pozoruhodný, ale podzemní část hřebene je schopna vyzařovat tepelnou energii, která je tak nezbytná pro mladé rostliny na jaře.
V oblasti, kde má být cuketa vysazena, je třeba kopat příkop hluboký 45 cm. Vykopaná zemina, pokud je úrodná, bude potřeba později, takže by se neměla dostat daleko. Organický materiál je položen na dno jámy. Může to být posekaná tráva, ne shnilé listy, sláma a dokonce i noviny. Pak se vrstva posype zemí a zbývající prostor se naplní loňským humusem z kompostu. Z výše uvedeného jsou organické materiály znovu posypány zbývající půdou. Závěrem lze říci, že pro tvarování můžete použít pozinkovaná lůžka nebo jen oplocení oblasti dřevěnými stranami.
Hotové zahradní lůžko musí být po smočení hojně napojeno vodou a potaženo tmavým materiálem. To musí být provedeno tak, aby podzemní vrstvy začaly produkovat teplo. Pro urychlení procesu můžete zalévat pozemek čerstvým hnojem. Během přípravného období se někdy pozoruje určitý pokles půdy, tento problém lze napravit přidáním hotového humusu. Kopání takové plantáže je zakázáno.
Je třeba poznamenat, že taková baterie bude fungovat po dobu 2-3 let.Pokud se taková technologie zdá být někomu časově náročná, můžeme se v tomto případě omezit na teplé jámy.

Rostoucí technologie


Cuketa život začíná klíčením semen. Tento postup musí být proveden, aby byla zajištěna úplná důvěra v kvalitu osiva. Navzdory velké velikosti a poměrně silné skořápce se kvalitní semeno klove v teplém a vlhkém prostředí po dobu 3-4 dnů.
Pro mnoho zahradníků začíná výsadba cuketových semen na otevřeném prostranství studiem kalendáře měsíčního setí. Je obvyklé pěstovat dýňové plodiny na rostoucím měsíci, takže při namáčení semen by se této skutečnosti měla věnovat zvláštní pozornost. Cuketa ve své struktuře je 80% vody, a proto jsou spíše citlivé na odliv a tok vitality, který je řízen satelitem Země.
Výsadba cukety na sazenicích se provádí ve druhé dekádě dubna a v druhé polovině května lze provádět přímé setí v půdě, v závislosti na dostupnosti teplého lože. Pěstování cukety ve skleníku u zahrádkářů se nepraktizuje, protože tato plodina má poměrně velkou zelenou hmotu a vyžaduje přirozené opylení.

Venkovní cuketa péče


Výsadba cukety by měla být prováděna ráno nebo za oblačného počasí. Několik semen se umístí do mělké díry současně ve vzdálenosti 3-4 cm od sebe. Později, když se objeví výhonky, jsou nejslabší výhony odstraněny.
Během formování prvních listů potřebuje kultura dobré zalévání. Je však vhodné provádět tento postup jednou týdně. Při roztahování stonku se ujistěte, že kořeny nejsou odkryty. Chcete-li to provést, můžete přidat sazenice na základnu země. Uvolňování a vykopávání půdy kolem rostliny je zakázáno, protože povrchový kořenový systém může být poškozen. Nejlepší je mulčovat půdu posekanou trávou nebo shnilým hnojem.
Keř a lezecké odrůdy cukety mají tendenci hromadit velké množství zeleně. Aby byl zajištěn přístup ke slunci, musí být květy odstraněny. Chcete-li zvýšit produktivitu, můžete provést ruční opylení.
Pěstování cukety na teplé posteli

Pěstování cukety na teplé posteli

Pěstování cukety na teplé posteli

Pěstování cukety na teplé posteli

Pěstování cukety na teplé posteli

Pěstování cukety na teplé posteli

Pěstování cukety na teplé posteli

Aplikace hnojiv


Péče o zeleninové dřeně na otevřeném terénu zahrnuje pravidelné oblékání rostlin. Zatímco sazenice jsou ve fázi sazenic, není nutná další aplikace živin. První část hnojiva musí být použita při přípravě plodiny na květ. Během tohoto období rostlina vyžaduje růstové vitamíny a imunostimulanty. Nejlepší je provádět stimulační obvaz s tekutým roztokem mulleinu.
Je velmi důležité nepřekrýt mladé sazenice, jinak cuketa začne růst listoví, a nikoli vaječník. Během plodného období bude nutné znovu použít hnojiva. Pro zlepšení chemického složení produktu vyžaduje rostlina směsi draslíku a fosfátů.
Vraťte se
Komentáře (2)
 1. princezna
  #1 princezna Hosté 21. srpna 2017 12:19
  0
  Děkujeme za seznam nejpopulárnějších odrůd cukety! Vždy jsem byl ztracen v obchodě se semeny a nevěděl jsem, co si vybrat. Teď jdu se seznamem. O vrchním oblékání jsem ale neslyšel nic. Zdálo se mi, že cuketa je zelenina rostoucí sama o sobě. Budu se i nadále starat, jak má.
 2. Alyaska
  #2 Alyaska Hosté 22. srpna 2017 23:36
  0
  Nikdy jsem si nemyslel, že potřebujete tolik úsilí pro růst cukety. Ve vesnici stále roste tolik, že nevíte kam jít. Džem však můžete uvařit, takže existuje důvod k pokusu o další růst.

Přečtěte si také

Chybové kódy pro pračky