DIY to udělej sám
Mistrovské třídy, pokyny, užitečné tipy, recepty.
» »Vlastnosti výsevu pepře
V létě, při procházkách po tržních řadách, obdivujeme sklizeň bulharských a feferonek pěstovaných amatérskými zahradníky a litujeme našeho neúspěchu. Mezitím se lze naučit jakoukoli firmu, zejména pokud to opravdu chcete.

Výběr osiva


V procesu pěstování pepře nejsou maličkosti, naprosto všechno je důležité. Výsev však pochází ze semene.
Při příjezdu do specializovaného obchodu jsme potěšeni řadou barevných obrázků na taškách, s obrazem zralého, velkého a krásného ovoce.
Vlastnosti výsevu pepře

Pokud některou z nich vyzvednete, musíte si uvědomit, že to, co je nakresleno, nemusí odpovídat skutečnosti. Při balení vždy existuje „lidský faktor“ a změna klasifikace je docela možná.
Druhým faktorem, který není ve prospěch balených semen, je uvedená doba klíčení. Zmateni, proč se papriky neobjevují, nemyslíme ani na to, že jejich klíčivost závisí na:
 • fyziologická zralost plodu;
 • podmínky sušení;
 • skladovací podmínky;
 • podmínky, které jsou vytvořeny pro sazenice.

Pokud klíčivost semen melounu (meloun, okurka) je až osm let, pak pepř není více než tři. Výrobce nebo balírna však tvrdohlavě uvádí čtyři roky.
Vlastnosti výsevu pepře

Jde samozřejmě o marketingový krok, ale jednodušeji o podvod. Proto je při nákupu semen zvláště důležité pečlivě sledovat datum balení.

Klíčení semen


Mnoho začínajících pěstitelů zaseje suchá semena a potom dlouho čekají na sazenice. Při suchém výsevu, i když je teplota udržována na asi 30, se sazenice objeví nejdříve o 20 dní později.
Vlastnosti výsevu pepře

Zkušení zahradníci provádějí mokré klíčení. K tomu se do misky vloží ubrousek, toaletní papír nebo filtrační papír, vylije se horká voda a umístí se semena. Vše je zabaleno v plastovém sáčku a nainstalováno na teplém místě (na baterii, radiátor, sporák atd.). Teplota může být ovládána taktilně, jednoduše s rukou, měla by být velmi teplá, ale ne horká.
Pokud má pepřová semena dobrou klíčivost, objeví se za 3 až 4 dny klíček. Nemá smysl zoufalství, pokud nebyla vylíhnuta všechna semena. Normálním ukazatelem klíčivosti semen pepře je 65 - 70%. Pokud tedy 6 z 10 prokázalo vitalitu, je to normální.

Semena a lunární kalendář


Zahrádkáři si stěžují, že klíčení semen je špatné kvůli špatnému dni setí. Lunární kalendář nemůže ovlivnit klíčivost vašich semen. Pokud jsou staré, shromážděné z nezralých plodů, byly skladovány při nevhodné teplotě a vlhkosti, potom jim noční světlo nepřidá energii klíčení.
Chcete-li na to mít svůj vlastní názor, namočte stejná semínka, ale v různé dny v kalendáři, a uvidíte, že kromě klíčení je důležitých mnoho dalších faktorů kromě Měsíce.

Výsevní data


Do doby výsadby v otevřeném mletém pepři by měly být sazenice staré 55 až 60 dní. Pokud však pěstujete v samostatných nádobách a budete přesazeni překládkou, aniž byste zničili hliněné kómatu, načasování transplantace moc nezáleží.
Pokud jsou sazenice pěstovány v celkové kapacitě a transplantace bude provedena bez hlinitého kómatu, pak je kritická doba 50–60 dní a pepř musí být „mladší“ než tento věk.
Je mylnou představou, že pokud budou na sazenicích pupeny a květiny, dojde k brzké sklizni. Během transplantačního období rostlina zažívá stres a květiny nejsou opylovány. Opožděné přistání ztratíte první plody a bude trvat nějakou dobu, než se obnoví potenciál.

Výsev semen


Pokud dříví zahrádkáři sklízeli na půdu směs půdy pro setí na podzim, není to nyní nutné. Specializované obchody prodávají univerzální půdní směsi pro sazenice. Tyto půdy jsou vyvážené, výživné a dezinfikované. Při použití připravené půdy máte zaručené dobré výhonky.
Po naplnění nádoby půdu zhutněte.Na jeho povrchu se šíří pouze semena, která vykazují „bod“ růstu. Zakryjte zemi 1 - 1,5 cm a posypte teplou vodou ze stříkací pistole. Zabalte jej do plastového sáčku a uložte na dobře vyhřívané místo. Pepřová kultura je milující teplo, aby si rychle sazenice vyžádaly teplotu asi 30? C.
Po 5 až 6 dnech se pepř zvedne. Nyní vyjměte sáček a umístěte papriky na nejjasnější místo, zabráníte tak protažení. Během této doby by měla být teplota snížena. Denně mezi 19 - 22 a noc 17 - 18 stupňů.
Vlastnosti výsevu pepře

Když jsou dva pravé listy na pepři dobře vyvinuté, stejně jako na fotografii, bude připraven k vyzvednutí.
Výsev a pěstování sazenic paprik není obtížné, ale každá část technologického řetězce má své vlastní vlastnosti, jejichž dodržování zaručí úspěch.
Vraťte se
Komentáře (2)
 1. princezna
  #1 princezna Hosté 21. srpna 2017 12:24
  0
  Papriky jsou bolestivé místo v mé zahradě. Nakupuji hotové sazenice a nikdy jsem nedostal dobrou sklizeň. Po přečtení tohoto článku jsem se rozhodl, že se pokusím udělat všechno sám: od výběru semen a klíčení je až po studium lunárního kalendáře. Díky za cenné rady!
 2. Fomenko.
  #2 Fomenko. Hosté 21. dubna 2018 19:40
  0
  Díky !!! Velmi užitečné tipy.

Přečtěte si také

Chybové kódy pro pračky