DIY to udělej sám
Mistrovské třídy, pokyny, užitečné tipy, recepty.
» »Triky zhutněného výběru rajčat
Pokud k pěstování sazenic rajčat dochází nedaleko zahrady, není třeba vymýšlet inovace. Rostliny však musí být často přepravovány a osobní přeprava není vždy možná. Pěstování sazenic rajčat není obtížné, ale je obtížnější dodat je na místo výsadby neporušeně.
Za takových okolností lze použít kompaktní výběry. S jejich pomocí:
 • racionální využití prostoru na parapetu;
 • pěstujeme správné množství sazenic, bez dalších ploch, šálků, půdy;
 • můžeme bezpečně přepravit sazenice veřejnou dopravou;
 • Rychle a efektivně pěstujeme rajčata na otevřeném terénu, aniž bychom narušovali celistvost zemského komatu.

Úspora místa


V bytě je docela obtížné pěstovat velké množství sazenic. Každé jaro pro zahradníka doprovází duševní utrpení, co zasít a co ne. Koneckonců, jeden chce zasít všechno a další. Okenní parapety však bohužel nejsou bezrozměrné a musí opustit úrodu požadovaných odrůd.
Jakmile vyzkoušenou metodu jednou vyzkoušíte, uvidíte, že můžete racionálně využívat dostupný prostor a nepopíráte excesy.
Výsev rajčat se provádí jako vždy v květináči nebo v jakémkoli jiném obalu. Když jsou sazenice připraveny k potápění, a to je fáze dvou skutečných listů jako na fotografii, můžete začít potápět do jednotlivých květináčů.
Triky zhutněného výběru rajčat

Výběr ponorných tanků


Mnoho pěstitelů zeleniny se snaží vybrat větší kapacitu, což je motivuje tím, že v průběhu vegetačního období sazenice vyvinou silný kořenový systém. Botanické vlastnosti rajčete jsou však takové, že celý kmen, který se dostává do země, roste kořeny. Při pěstování sazenic není hlavní věc kořenový systém, ale věk sazenic, díky němu „zrychlujeme“ plodení o 60 dní.
Zkušenější pěstitelé zeleniny se nesnaží pěstovat sazenice ve velkém hrnci, ale stačí 200 g šálků, což je dost.
Triky zhutněného výběru rajčat

V našem případě půjdeme ještě dále a v jednom šálku se potápíme ve dvou rostlinách.
Vzhledem k tomu, že sběr není jen sezení na různých kapacitách, ale stále pracuje s kořenovým systémem, musíte kousnout ze spodní části páteře.
Triky zhutněného výběru rajčat

Triky zhutněného výběru rajčat

Dále zasadte rostlinu blíže ke stěnám šálku.
Triky zhutněného výběru rajčat

Sazenice je třeba prohloubit. To vám umožní posypat směs půdy a kořenová koule nebude růst v šíři, ale po celé výšce prohloubené stonky. Vytvoříme tak kořenový systém a dva rostliny si podmaní svůj prostor.
Triky zhutněného výběru rajčat

Podepište přistání. I když nemáte mnoho odrůd, podepisujte poháry, odstraníte tak nedorozumění, zejména pokud se pěstují nízké a vysoké odrůdy. Pokud píšete název odrůdy je těžkopádný, můžete zadat pouze vysokou nebo nízkou rostlinu, označující dvě písmena „H“ a „B“. Je lepší provést značení značkovačem, nebude smyt vodou a po použití skla by měl být nápis otřen rozpouštědlem nebo alkoholem.

Vlastnosti pěstování kompaktních sazenic


Na sazenice jsou kladeny zvláštní požadavky, a to není výjimkou. Aby rostlina rajčete neprotáhla a nebyla „hustá“, je nutné jasně regulovat teplotu a světelné podmínky. Poskytují sazenice s nízkou teplotou a vysokým světlem, což jí umožní rovnoměrně rozvíjet kořenový systém a vegetativní.
Triky zhutněného výběru rajčat

Pokud vám podmínky bytu nedovolí pěstovat spoustu dobrých sazenic do 60 dnů věku, opusťte rané plodiny. Později zasejte některá semena a ponořte se do dvou. Takto budete mít sazenice ve správném množství. Osivo zaseté zpožděním brzy dohoní „průkopníka“ a poskytne hojnost ovoce.
Poté, co jste se uchýlili k takovému triku, můžete bezbolestně pěstovat správné množství sazenic a přenést je na místo výsadby.
Vraťte se
Komentáře (1)
 1. Katya-0802
  #1 Katya-0802 Hosté 26. srpna 2017 18:16
  0
  Vezmu si poznámku. Jsem začátečník amatérský zahradník a zatím zvládám pouze jemnosti tohoto procesu: skleníky, sazenice. Příští jaro se pokusím oživit radu o vychystávání :)

Přečtěte si také

Chybové kódy pro pračky