DIY to udělej sám
Mistrovské třídy, pokyny, užitečné tipy, recepty.
Chci se s vámi podělit o výkon hodinek na lampách IV-9 v jednotce z letadla TU-154. Na případu je nápis ITV-4, zřejmě se tato jednotka nazývá! Na jejich rodném místě to byly hodinky vytvořené na základě rigidní logiky. Ten, kdo ode mě objednal změnu, je chtěl použít jako stolní příslušenství, které ukazuje čas a teplotu v závislosti na režimu. V tomto případě bylo nutné zachovat funkci nastavení jasu záře lamp. A další podmínkou byla energetická nezávislost, tím myslím zachování času, po vypnutí hlavní energie.

Lampy.


Ale tady musím říct, štěstí! Dříve jsem narazil pouze na indikátory vybití, pro jejichž dodávku vyjměte a vložte 180V! Všechno je zde velmi výhodné, můžete použít napájení 5V (přesně řečeno, ne více než 4,5V, ale více později), tj. stejná linka, která se používá k ovládání hlavních obvodů.
Lampa je žárovka s vakuem, ve které je umístěno osm vláken. IV-9 má tedy společný závěr a osm segmentových. K získání jakýchkoli informací je třeba „podat“ obecné a relevantní segmentové závěry. Na polaritě připojení nezáleží. V mém případě jsem připojil pin 1 k napájení plus (napětí v mém obvodu se mění pro nastavení jasu lamp) a připojil segment vede k zemi.
Sledujte ITV-4

Sledujte ITV-4

Nyní o ovládání lampy. Zákazník trval na statickém displeji, proto budeme mít „svazek“ řídicích signálů (7 výstupů * 4 lampy). Pro zvýšení počtu pinů jsem použil čtyři 74HC595 posuvné registry, které byly připojeny ke čtyřem mikroobvodům ULN2003. Čip ULN2003 je sada sedmi tranzistorových spínačů. Každý tranzistorový spínač má ve své základně omezovací odpor, takže můžete bezpečně připojit výstupy z posuvného registru přímo k řídicím vstupům uln.

Schéma.


Hlavní pracovní kůň je mega8. Její úlohou je vyslýchat buď teplotní senzor - DS18B20 nebo hodiny reálného času DS1307 a vydávat informace do lamp zapisováním potřebného pole do posuvných registrů. Také při spuštění jednoho ze čtyř tlačítek se změní odpovídající číslice v hodinách nebo minutách. Vynulují se vteřiny při změně hodin nebo minut. Současným stisknutím prvního a čtvrtého tlačítka přejde zařízení do režimu zobrazení teploty. Podrobnosti, můžete sledovat video. Všechna čtyři tlačítka „sedí“ na jednom přerušení, po kterém je určeno, které tlačítko je stisknuto, je zde příklad takové implementace:
schéma

Schéma zařízení:
schéma

Toto je první část práce, na které neexistuje žádná regulace jasu pro lampy - rozsvítí se na „plný“. Veškeré napájení zařízení je 5V. V této verzi lze hodiny napájet i z USB portu! Žárovky také nejsou na obrázku zobrazeny, pro jejich připojení je třeba připojit jejich anody k napájení plus a připojit vodiče segmentu přes odpory omezující proud (proud segmentu by neměl přesáhnout 19 mA) ke svorkám L (1) _1 .... L (4) _7. Při nastavování jasu nejsou anody lamp a závěry čísla 9 čipů ULN2003 připojeny nikoliv k napájení plus, ale k výstupu obvodu pro regulaci výkonu.
Schéma pro nastavení jasu:
schéma

Na vstup (INPUT +; INPUT-) aplikujeme konstantní napětí 7-9V. Lineární stabilizátor 7805 stabilizuje napětí až do 5V, které se používá k napájení mikrokontroléru, hodin reálného času, posuvných registrů a teplotního senzoru.
LM317 Lineární stabilizátor - používá se k implementaci stmívání. Při hodnotách R1-3,9 kOhm a RS_1, RS-2, variabilní rezistor o 10 kOhm, se napětí 5V_ADJ_OUT změní v závislosti na odporu variabilního rezistoru od 2,5 do 4,9 V. Na LM317 musíte dát malý zářič, doslova za 10 minut jsem udělal to samé jako na fotografii, která se dobře chladí. Materiál je malou součástí pouzdra na cd-rom:
Sledujte ITV-4

Fotografie ukazuje výstup teplotního senzoru a bateriového prostoru pro hodiny reálného času DS1307.
Nyní poprava.
Případ:
Sledujte ITV-4

Závěry z lamp jsem prodloužil a vrazil je do copu a vrátil je na původní místo:
Sledujte ITV-4

Řídicí deska (připojená k „nativním“ místům):
Sledujte ITV-4

Sledujte ITV-4

Sledujte ITV-4

Montáž na desku a připojení lampy:
Sledujte ITV-4

Výsledkem je:
Sledujte ITV-4

Sledujte ITV-4

Sledujte ITV-4
Stáhněte si firmware a desky:

Pozor! K zobrazení skrytého textu nemáte oprávnění.
Vraťte se
Komentáře (1)
  1. Vyachelav
    #1 Vyachelav Hosté 2. června 2019 8:42 hodin
    0
    Ahoj !!! Moc se mi líbila tvoje resuscitace, staré letecké hodinky, v reálném čase !!! Mohu objednat, předělat stejným způsobem, hodinky pro mě? Děkuji předem za vaši odpověď !!!!

Přečtěte si také

Chybové kódy pro pračky