DIY to udělej sám
Mistrovské třídy, pokyny, užitečné tipy, recepty.
» » »Jak zkontrolovat spouštěcí kondenzátor
Zvažte, jak zkontrolovat spouštěcí kondenzátor oběhového čerpadla. Na základě tohoto principu jsou zkoumány všechny spouštěcí kondenzátory.
K otáčení turbíny čerpadla se používá asynchronní motor. Chcete-li kotvu spustit, musíte v počáteční fázi spuštění vytvořit fázový posun. Toho je dosaženo použitím kondenzátoru umístěného na pomocném vinutí.
Princip činnosti.
Kondenzátor se skládá ze dvou kovových desek, které jsou umístěny vzájemně rovnoběžně a vzájemně propojeny dielektrickým těsněním. Čím větší je plocha desky, tím větší je její kapacita, která se měří v mikrofaradách, picofaradech atd. Když je na kontakty kondenzátoru přivedeno kladné napětí, akumuluje se tato energie mezi deskami a když se objeví záporné napětí, je přenesena do obvodu. Protože střídavé napětí sestává z neustále se měnících záporných a kladných nábojů, díky kondenzátoru jsou oscilace vyrovnány ke straně kladného napětí. To pomáhá vytvořit v počáteční fázi činnosti indukčního motoru magnetické pole, které otáčí kotvou.
Příznaky
V případě poruchy nebo ztráty kapacity kondenzátoru o více než ± 15% jeho jmenovité hodnoty se oběhové čerpadlo v první verzi nespustí, ve druhém případě se trhne otáčet.
Kontrola kondenzátoru.
Kondenzátory lze testovat několika způsoby. Bezpečný způsob - pro ověření se používá speciální zařízení pro kontrolu kondenzátorů nebo ohmmetrů a nebezpečnou metodou je, že závěry o jeho výkonu jsou učiněny vybitím nabitého kondenzátoru. Přerušený kondenzátor má také vnější charakteristické příznaky poruchy: únik elektrolytu, oteklé tělo. Není obtížné měřit kapacitu kondenzátoru se speciálním zařízením. Chcete-li to provést, stačí ji zapnout a nastavit páku na větší hodnotu, než je kontrolovaná nominální hodnota, dotknout se sond kontaktů. Potom porovnejte získanou hodnotu se zadanými informacemi o případu.
Jak zkontrolovat spouštěcí kondenzátor

Pokud jsou odchylky malé (± 15%), součást je opravitelná, pokud hodnoty chybí nebo jsou pod povoleným rozsahem, je třeba vyměnit startovací kondenzátor. Nebudeme považovat nebezpečnou metodu, protože při práci s kondenzátory porušuje bezpečnostní opatření.
Budeme se zabývat nepřímou metodou stanovení stavu paměťového zařízení pomocí ohmmetru.
Studie výkonu kondenzátoru pomocí ohmmetru.
Testování výkonu spouštěcího kondenzátoru:
1. Odpojte jeho kontakty od motoru.
2. Pro snadnější měření v některých oběhových čerpadlech by měl být vnější kryt a svorky odpojeny.
Jak zkontrolovat spouštěcí kondenzátor

3. Před zkontrolováním vybijte kondenzátor, uzavřete jeho kontakty, například šroubovákem s plochým profilem.
4. Přepněte multimetr do zkušební polohy odporu 2 000 ohmů.
5. Zkontrolujte nálezy z hlediska mechanického poškození, oxidace. Špatné připojení negativně ovlivní přesnost měření.
6. Připojte tenzometrickou měrku k vodičům kondenzátoru a postupujte podle čísel.Pokud se hodnoty začnou měnit takto: 1 ... 10 ... 102 ... 159 ... 1, kondenzátor pracuje. Čísla se mohou lišit, hlavní věc je, že se změní z 1 na 1. Pokud se hodnoty zařízení nezmění (na displeji se rozsvítí číslo 1) nebo se zobrazí nula, pak je součást vadná. Pro opětovnou kontrolu by měl být kondenzátor vybit a opakujte znovu krok č. 5.
Jak zkontrolovat spouštěcí kondenzátor

Poskytnutý způsob neumožňuje plně měřit kapacitu kondenzátoru, ale odhalí jeho stav bez zvláštního zařízení.
Vraťte se
Komentáře (8)
 1. Alexander Solodovnikov
  #1 Alexander Solodovnikov Hosté 3. března 2017 06:26
  1
  Zajímavý článek
 2. Vasya
  #2 Vasya Hosté 5. prosince 2017 20:17
  3
  Není obtížné měřit kapacitu kondenzátoru se speciálním zařízením. Chcete-li to provést, stačí ji zapnout a nastavit páku na větší hodnotu, než je kontrolovaná nominální hodnota, dotknout se sond kontaktů.

  jaké zařízení? nastavit páku ?? co co co? psát více správně a srozumitelně
  1. Host Sergey
   #3 Host Sergey Hosté 3. května 2018 20:53
   1
   Toto zařízení bylo nazýváno testerem. Nyní, například na fotografii v článku - multimetr (měří několik hodnot, obvykle přímé a střídavé napětí, proudovou sílu, odpor, zdravotní kontrolu tranzistorů různé polarity a měření K zisku, dražší modely mohou měřit kapacitu a indukčnost).
   Pro měření se přepínač typu měření (v textu - „páka“) nastaví podle naměřené hodnoty na limit MAXIMUM. Pokud jsou hodnoty příliš malé, je mez měření snížena.
 3. Roman Serov
  #4 Roman Serov Návštěvníci 25. září 2018 19:12
  0
  Nyní existuje dost levných testerů, které dokážou změřit kapacitu kondenzátoru. V tuto chvíli jsem právě určil, že počáteční kondenzátor namísto 7 mikrofarád má kapacitu 21 nanofarad. A potěší mě to. Protože vinutí jsou celá a čerpadlo i přesto, že to dokážu opravit. A pak drahý a vzácný model (kvůli typu plováku).
 4. Denis
  #5 Denis Hosté 7. prosince 2018 18:43
  1
  a pokud 0.1mF Conder, měřeno multimetrem 2000 kΩ, dává sudou hodnotu 497 a nepohybuje se, pak to funguje nebo ne?
 5. Host Vladimir
  #6 Host Vladimir Hosté 15. února 2019 00:54
  0
  Můžete tedy pouze ověřit přítomnost úniku kondenzátoru. Měření kapacity bez měření jejího vnitřního odporu (ESR) nedá kladnou odpověď, že je kondenzátor dobrý. Chcete-li se ujistit, že kondenzátor (od 1 μF) nezvyšuje ESR, po měření kapacitance zapněte je připojen k 220 V síti v sérii se 40 W žárovkou. Pokud lampa svítí, kondenzátor je dobrý.
 6. Host Alexander
  #7 Host Alexander Hosté 21. února 2019 21:12
  0
  „Protože střídavé napětí sestává z neustále se měnících záporných a kladných nábojů v důsledku kondenzátoru, jsou kmity vyrovnány na straně kladného napětí. To pomáhá vytvořit v počátečním stádiu asynchronního motoru magnetické pole, které otáčí kotvou.“ - On sám vynalezl nebo odečetl kde? No, nesmysl!
 7. Jackson
  #8 Jackson Hosté 13. srpna 2019 15:50
  0
  Při kontrole kondenzátoru pomocí multimetru musíte vypočítat dobu trvání plného nabití. U kondenzátoru 30 mF by tato doba měla být alespoň 50 sekund. V opačném případě bude skládka skládka.

Přečtěte si také

Chybové kódy pro pračky