DIY to udělej sám
Mistrovské třídy, pokyny, užitečné tipy, recepty.
» » » »Dámská košile se zipem
Dobrý den, milí návštěvníci webu. Dnes vám mohu nabídnout nápad nebo si jen povídat o tom, jak si ušít košili bez knoflíků na zip pomocí obojku s mými rukama. Pro svůj vzor můžete vzít tkaninu, která je špatně napnutá nebo málo napnutá (například chintz). Košile z této tkaniny je vhodná pro ponožky na jaře, v létě a na začátku podzimu. Bude-li to šito ručně, bude to trvat asi týden. Takže to vypadá, když to zkoušíte:
Dámská košile se zipem

Dámská košile se zipem

K našití takové košile potřebujete potřebné materiály, jako například:
- Měřicí páska;
- Čistý papír pro výrobu vzorků;
- Pero, tužka;
- Tkanina pro vzorek (máme jednoduchý chintz);
- nitě;
- Spojovací prvek - blesk;
- Jehly pro bodnutí;
- Šicí stroj nebo jehla pro šití.

Pro začátek práce se vzorem musíte nejprve změřit rozměry budoucí košile speciální páskou. Je však mnohem snazší získat tato data při měření velikosti ostatních košil nebo šatů v pase odebraných pro vzorek; tato data budou nejpřesnější.
Máme například následující údaje: délka ramene - 8,5 cm, délka krku - 25 cm, obvod pasu - 65 cm, obvod hrudníku - 77 cm, délka od ramene k pasu - 50 cm; délka paže - 30 cm, obvod lokte paže - 17 cm. Pro tyto parametry nebo data musíme udělat dva vzorky papíru, jeden přední a jeden zadní.
Dámská košile se zipem

Na začátku práce jsme chtěli vyrobit košili s knoflíky, ale žádná tlačítka neexistovala a později jsme se rozhodli, že bude lepší vyrobit si zip. Pokud jsou oba vzorky spojeny dohromady, je možné přesněji spočítat polohu ramen a stran tak, aby se tyto oblasti shodovaly v obou vzorcích.
Dále je třeba výsledné vzorky papíru připnout speciálními jehlami pro bodnutí do textilie a poté vystřihnout vzorky z textilie a ponechat malé okraje na okrajích pro přídavek (šířka 2 - 3 cm), takže je výhodnější pro sešívání jednotlivých vzorků tkáně dohromady .
Horní část (rameno) vzorku na přední straně košile, rozhodli jsme se proříznout a vystřihnout z tkaniny dva modely podle tohoto vzorku. (Vzhledem k tomu, že výstřih naší košile je špičatý, bude trochu nepohodlné vyrábět švy v úplném spodku tohoto výstřihu (budete potřebovat další tkaninu, abyste se mohli šít nahoře)). Pokud sešíváte dvě části takového vzoru, vpravo a vlevo, a pak je dáte dohromady, bude hotová košile vypadat dobře:
Dámská košile se zipem

Dámská košile se zipem

Nyní jsme vystřihli látku ze zadní části košile. Abychom mohli přesně řezat, rozhodli jsme se přeložit tkaninu papírovou šablonou na polovinu. Poté, co jsme je spojili, jsme to rozřezali malými odrážkami:
Dámská košile se zipem

Nyní musíme vyrobit papírové vzorky rukávů. Nejprve vytvoříme výkresy vzorků, které musíme řezat, a pak je použijeme k vytváření vzorů:
Dámská košile se zipem

Dále jsme šít výstřih na oba vzorky přední části budoucí košile.
Poté, co jsme přidali dvakrát až třikrát části příspěvku, jsme je fixovali jehlami pro bodnutí a potom vytvořili švy. Můžete použít šicí stroj nebo švy sami - což bude výhodnější:
Dámská košile se zipem

Téměř to samé musíme udělat s výstřihem v zadní části budoucí košile:
Dámská košile se zipem

Nyní sešijeme obě strany přední části trička, upevníme je také šicími jehlicemi a na jedné ze stran si musíme sešívat zip:
Dámská košile se zipem

Stále máme trochu látky, a proto každé rukávy ušíváme na dvě části a rukávy zkracujeme (původně jsme očekávali, že budou v plné délce). Poté, co jsme několikrát přehnuli přídělové úseky na obou stranách, nejprve jsme ušili boky rukávů a poté manžety.Na ramenou musíte nechat malou část příspěvku, abyste si našili hotové rukávy na košili:
Dámská košile se zipem

Dále jsme sešili přední a zadní část budoucí košile a rozhodli jsme se začít šití z ramen.
Když jsme si všimli, že jedno rameno je o něco vyšší než druhé, rozhodli jsme se lehce rozpustit přídavnou oblast na krátkém rameni, prodloužit ji tímto způsobem a vyrovnat obě ramena. Poté bude možné spojit strany ke švům a ušité hotové rukávy:
Dámská košile se zipem

Takže téměř hotová košile vypadá za:
Dámská košile se zipem

Nyní musíme složit přídavné sekce na spodní straně vzoru a ušit je:
Dámská košile se zipem

Nyní otočíme výslednou košili zevnitř ven:
Dámská košile se zipem

Poté lze košili považovat za hotovou: vypadá to dobře bez límce, když to zkoušíte, ale pokud chcete, můžete si vyrobit límec ze zbývající látky. Rozhodli jsme se vyrobit ze čtyř částí - zápisky:
Dámská košile se zipem

Poté, co jste několikrát složili v každé části límce na obou stranách záhybu tak, aby se nitě textilie nezhroutily venku, musíte nejprve šité švy na straně budoucího límce a poté výsledný límec ušít na košili.
Dámská košile se zipem

Při šití na límci budeme muset vytvořit dva švy: první šev bude muset spojit límec s výstřihem na okrajích a druhý spojí spodní okraje složené přídavné části s výstřihovou tkaninou.
Udělali jsme takové vzory šití, podle kterých byla naše práce provedena:
Dámská košile se zipem

Dámská košile se zipem

Všechny švy jsme provedli bez stroje ručně, a ani jsme nepotřebovali jehlu k bodnutí. Tato práce vypadala takto:
Dámská košile se zipem

Proto musíme vyrobit a ušit všechny zbývající části límce:
Dámská košile se zipem

Pokud jsou konce již našitého obojku na některých místech mírně zdviženy a otevřeny až k švům, můžete je lemovat na látku, po které bude košile zcela připravená.
Takto vypadá naše košile:
Dámská košile se zipem

Pokud to zkusíte, bude to vypadat takto:
Dámská košile se zipem

Dámská košile se zipem

Poté je vše - naše košile bez knoflíků se zipem je kompletně připravená.
Komentáře (0)

Přečtěte si také

Chybové kódy pro pračky