DIY to udělej sám
Mistrovské třídy, pokyny, užitečné tipy, recepty.
» » »O výhodách lipového čaje
Linden je dlouhodobým zdrojem léčivých surovin. Aby strom mohl květovat poprvé, je třeba počkat až 20, nebo dokonce 30 let. V červnu se na stromě objevují bledě žluté květy shromážděné v kartáčích, které vyzařují neuvěřitelně jemnou a sladkou vůni. Vůně šíří značnou vzdálenost, přitahuje včely a další hmyz. Linden je nádherná medová rostlina. A také vytváří zdravý a chutný čaj.
O výhodách lipového čaje


Billet
Nejlepší doba sklizně je dána počtem kvetoucích květů. Ve fázi pučení by měla zůstat méně než polovina z nich. Při sklizni se stříkají vysoce kvalitní květenství nůžkami nebo odřezávají spolu s listeny.
O výhodách lipového čaje

Pokud se suroviny nesbírají na ekologicky čistém místě - na louce nebo v lesním pásu mimo vozovku, je vhodné opláchnout líhu pod tekoucí vodou. Lehká sprcha umyje asfaltový prach a nepoškodí následné zpracování.
O výhodách lipového čaje

Shromážděná lípa se položí na papír a suší se ve větrané místnosti při pokojové teplotě. Při použití sušičky nastavte teplotu na přibližně 40 stupňů.
O výhodách lipového čaje

Papírové tašky, skleněné nádoby nebo hadrové tašky jsou skvělé pro skladování lípy. Suroviny se skladují na tmavém a suchém místě po dobu nejvýše 3 let. V průběhu času zmizí prospěšné vlastnosti lipových květů, takže nemá smysl pořizovat je pro budoucnost.

Užitečné vlastnosti
Lidové bylinkáři už dlouho používají linden k léčbě nachlazení, chřipky a bronchitidy. Při kašel, horečka, bolesti hlavy, bolest v krku, pít horký čaj v noci.
Teplým odvarem sody (5 g sody na sklenici) dobře kloktejte bolest v krku. Stejné složení usnadňuje stav pacienta se stomatitidou, angínou nebo laryngitidou.
Má se za to, že čaj na bázi květin je vynikající antipyretikum (kvůli velkému pocení) a decongestant (diuretikum). Čerstvý lepkavý odvar s přidáním šalvěje snižuje záněty cystitidy.
Každodenní omytí mastné pokožky lipovou tinkturou vede ke snížení akné a zánětu kůže. Stejný účinek bude tření mladistvé akné bavlněným tamponem namočeným v líhovém vývaru.
Nejčastěji je tento aromatický čaj opilý, aby normalizoval a vyrovnal nervový systém, zmírnil stres, při pokusech zbavit se nespavosti. Zdá se, že i samotný vzduch, nasycený vůní malých květenství, má uklidňující účinek.
O výhodách lipového čaje

Bylinkáři obecně doporučují sušení surovin v ložnici a užívají si účinek aromaterapie.

Způsoby vaření linden
Nejjednodušší možností je nalít polévkovou lžíci sušených květin vroucí vodou, přikrýt a nechat vařit po dobu 1/2 až 2 hodin. Čím déle se vaří lip, tím silnější bude barva čaje. Zpočátku to může být žlutá nebo lehce růžová a postupem času se výrazně ztmavne.
Čerstvý lip v čisté formě při vaření nedává téměř žádnou barvu. Čaj zůstane stejný bílý, ale velmi voňavý.
O výhodách lipového čaje

Chcete-li, aby vývar vypadal alespoň trochu jako tradiční čaj, musíte do něj ponořit čajový sáček nebo přidat čekanku. Výsledkem je krásný, voňavý a zdravý lipový čaj.
O výhodách lipového čaje

Mimochodem, v praxi je tato léčivá rostlina v její čisté formě zřídka vařena. Častější jsou následující kombinace "linden +":
- máta
- balzám z citronu
- tymián
- jiné léčivé byliny.

Pozor
Oficiální medicína varuje, že i přes mnoho výhodných vlastností může lípa vyvolat alergické reakce, takže ji musíte používat rozumně!
Vraťte se
Komentáře (1)
  1. buzilkina89
    #1 buzilkina89 Hosté 7. srpna 2017 10:31
    0
    Vzpomínáme na své dětství, lindenový čaj babičky je vždy na prvním místě. Jaké to bylo chutné. Ale je to také užitečné. Díky webu za připomínku tohoto úžasného nástroje.

Přečtěte si také

Chybové kódy pro pračky