DIY to udělej sám
Mistrovské třídy, pokyny, užitečné tipy, recepty.
» » » »Žebrovaná sukně
Dobrý den, milí návštěvníci webu. V tomto článku vám řeknu, jak ručně ušít hedvábnou sukni ozdobným lemem. Máme krásnou a elegantní sukni, kterou můžete nosit na dovolenou. Je šitý z oříznuté textilie z jiných šatů, které se ukázaly být příliš dlouhé na montáž.

Žebrovaná sukně


Abychom takovou sukni našili, potřebovali jsme:
- látka je světle hnědé hedvábí;
- nůžky;
- Bílé nitě;
- Šicí a bodné jehly;
- zip;
- Několik ozdobných figurek květin;
- Měřicí páska (centimetr);
- Papír a jednoduchá tužka.

Začínáme, změřili jsme velikost budoucí sukně pomocí speciální pásky: délky od pasu (boků) po kolena, obvodu pasu a boků a změřili vzdálenost jednoho kroku (natažená noha).
Tuto vzdálenost je nutné změřit, aby bylo možné správně vypočítat objem budoucí sukně a ne příliš zúžit.
Například v našem případě je obvod boků 73 cm, obvod pasu je 67 cm, délka od pasu po kolena je 51 cm a délka schodiště je 120 cm.
Po obdržení všech potřebných údajů pro šití vezmeme tkaninu a po započtení asi 1,5 cm na horní straně a po stranách pro odříznutí, odřízneme požadovaný kus (máme 153 cm na šířku a 155 cm na délku), po kterém skládáme určitý počet záhybů na jedné z podélných stran textilie (od 10 do 12, každý 3,6 cm), abychom jej „vytlačili“ a dosáhli délky stejné jako obvod pasu. Každý záhyb musí být připevněn jehlami pro bodnutí:

Žebrovaná sukně


Dále zašijeme všechny záhyby:

Žebrovaná sukně


Poté musí být horní část textilie, což je přídavek, několikrát přehnuta tak, aby byly ořezané části textilie skryty, fixovány jehlami a poté šity:

Žebrovaná sukně


Poté jsme se pustili do výroby opasku. Nejprve vezmeme kus látky, stejnou délkou jako obvod pasu nebo boků, a šířku asi 10 - 12 cm. Položíme ji, připevníme jehlami k bodnutí a potom zašijeme. Pokud neexistuje kus látky vhodné délky a jsou pouze krátké, můžete je vzít a vyrobit z nich dvě části budoucího pásu a potom je ušit dohromady. Při šití můžete použít speciální stroj, ale pokud tomu tak není, můžete šít ručně:

Žebrovaná sukně


Pro šití jsme vzali dva krátké kousky látky. Každý prošitý kus musíme otočit ze špatné strany a poté spojit oba konce dohromady.

Žebrovaná sukně


Musíte je ušít, abyste ve středu mohli skrýt příliš patrný šev. Může se skrývat například za dekorativní postavy květin:

Žebrovaná sukně


Dále sešíváme sukni na výsledný pás pro přídavné sekce. Aby se sukně mohla bez problémů nosit, pokud se ukáže, že je příliš úzká, ušili jsme na zadní straně zip. Také jsme se rozhodli spojit podélné strany sukně se švy a několikrát skládat přídavné sekce.
Šili jsme ručně a díky utažení niti jsme se dostali trochu nerovnoměrně. Po odvrácení výsledné sukně zevnitř se podívejme, jak to vypadá vpředu:

Žebrovaná sukně


Zadní strana sukně se však ukázala být nerovná a je třeba ji opravit. Takže vypadá dovnitř ven:

Žebrovaná sukně


Po odříznutí přebytku několikrát ohneme konce tkaniny a bodneme jehlami:

Žebrovaná sukně


Aby byly švy přesnější a rychlejší, použili jsme šicí stroj. Švy byly perfektní a okraje sukně byly hladší:

Žebrovaná sukně


Dále musíme vzít tkaninu do šířky 120 cm a délky až 16 cm a změřit malé části příspěvku (od 1,5 cm) podél okrajů. Poté, co jste několikrát složili horní okraje této textilie, je stehujte. Tato tkanina bude volánovým lemem naší sukně. V našem případě však nebyla žádná dlouhá látka, a proto jsme se rozhodli sešít tři kusy látky (40 cm dlouhé a 16 cm široké):

Žebrovaná sukně


Dále sešíváme horní okraje všech kusů látky a pak je všechny spojíme dohromady:

Žebrovaná sukně


Po sešití všech tří částí jsme se rozhodli zabalit spodní okraj tkaniny. Aby látka vypadala jako ozdoba, rozhodli jsme se vyrobit polo smyčky:

Žebrovaná sukně


V této výšivce nemusíte vlákno příliš utahovat: pak bude tkanina schopna zabrat a je třeba ji opravit. A v případě, že se vlákno vyčerpá, budete muset opatrně spojit nové se zbývajícím vláknem. Bude to vhodné:

Žebrovaná sukně


Žebrovaná sukně


Takto získáme třásněnou tkaninu:

Žebrovaná sukně


Dále musíme „přizpůsobit“ horní stranu textilie co do velikosti pásu. Abychom toho dosáhli, rozhodli jsme se složit mnoho různých záhybů v tkanině a ušit je. Pak jsme se rozhodli sešít boční okraje výsledné textilie a připevnit ji na sukni pod pásem. Nejprve jsme se rozhodli ujistit se, že látka je ve velikosti a délce zcela vhodná pro sukni, a proto ji připevnili jehly pod pás:

Žebrovaná sukně


Blesk se nám již nezdá tak nerovnoměrně šitý. Při šití třásněných tkanin, hlíz vytvořených během montáže záhybů, jsme se rozhodli neohýbat do stran, ale „rozprostřít“ na polovinu tak, aby nebyly příliš velké hlízy, které by bylo obtížné spojit:

Žebrovaná sukně


Ruční šití zde může trvat asi hodinu. Takto vypadá hotová sukně:

Žebrovaná sukně


Po vyrobení z improvizovaných materiálů můžete ušetřit čas a peníze na nákup. Celkově nám to trvalo pět dní, protože jsme na něm téměř vždy pracovali ručně. Takže vypadá, pokud je oblečená:

Žebrovaná sukně

S pozdravem, Vorobyov Dinara.
Vraťte se
Komentáře (0)

Přečtěte si také

Chybové kódy pro pračky