DIY to udělej sám
Mistrovské třídy, pokyny, užitečné tipy, recepty.
» » »Oprava spínacího zdroje
Videokamery, stejně jako automobily, přestaly být luxusním zbožím a přestěhovaly se do kategorie nezbytných zařízení. Pokud je však videokamera sama vyrobena efektivně a její selhání bez jakýchkoli vnějších příčin je jen zřídkakým jevem, pak je s napájením vše, co je v pravém opaku - „hoří“ se záviděníhodnou stálostí. A pokud koupíme nabíječku z mobilních telefonů bez váhání, pak nákup napájecího zdroje pro správné napětí a proud může způsobit nějaké problémy.

Neúspěšné spínací napájení však může být často obnoveno samostatně.

pohonná jednotka


Na fotografii - vadný spínací zdroj, model FC-2000. Výstupní napětí jednotky PSU je 12 V při zátěži až 2 A, což je dost pro napájení jedné nebo dvou kamer. Po dvou a půl letech nepřetržité práce na jeho výstupu napětí úplně zmizelo.

otevřete blok


Otevřením případu vadné jednotky PSU najdeme desku s nainstalovanými částmi - mezi nimi elektrolytický kondenzátor s kapacitou 10 až 47 - 68 μF a provozním napětím 400 - 450 voltů; pokud jde o její závěry, i po několika minutách zůstává dostatečně velký poplatek. Nejprve proto je nutné své závěry zkratovat odporem několika kOhms a výkonem nad 0,5 W. Není možné přímo zkratovat svorky kondenzátoru, může to poškodit. Na fotografii v červeném obdélníku je přesně tento detail. Protože dno kondenzátoru je oteklé, můžeme říci, že je detekována první porucha.

zjištěna závada


Kromě výše uvedeného filtru usměrňovače lze instalovat komponenty jako pojistku, usměrňovací můstek (buď usměrňovací blok nebo čtyři oddělené diody, jako na fotografii) a tranzistorový klíč - jsou na fotografii uzavřeny v zelených obdélnících.

kondenzátory


Provozní napětí nového kondenzátoru nesmí být nižší než napětí, pro které byl vyměněn. Pro ověření můžete udělat s menší kapacitou, ale pro zajištění normálního provozu zdroje napájení musí být tento parametr v jedné poloze stejný nebo vyšší (tj. Kapacita z 33 μF může být zvýšena na 47 μF).

zkontrolujte pulzní blok


Protože v popsaném případě se detaily vysokonapěťového usměrňovače a tranzistoru ukázaly jako provozuschopné, dodáváme síťové napětí na jeho vstup. Pokud byste museli vyměnit diody nebo tranzistor, první zapnutí napájení by mělo být provedeno pomocí sériově zapojené žárovky s výkonem 25-40 W - díky tomu nebude v případě skrytých chyb fungovat velikost proudu protékajícího primárními obvody napájení.

Ke svorkám připojujeme voltmetr - napětí je v normálních mezích. Po připojení i malé zátěže se však výstupní napětí začalo postupně měnit z 5 na 11 voltů, což ukazuje na poruchu stabilizačních obvodů.

pájecí kondenzátor


Další ověření odhalilo poruchu jiného elektrolytického kondenzátoru nainstalovaného v obvodu optočlenu počítače PC 817.

zkontrolovat


Podle fotografie ztratil kondenzátor asi 90% své kapacity.

Oprava spínacího zdroje


Po instalaci nových dílů důkladně omyjte zbytky tavidla (kalafuna, pájecí pasta atd.) Acetonem nebo alkoholem, abyste předešli současným únikům a možnému rozkladu a vypálení z materiálu desky.

Oprava spínacího zdroje


Znovu zkontrolujte napájení. K jeho závěrům je tentokrát připojena automobilová lampa o výkonu 21 W a spotřebním proudu asi 2 ampéry - napájecí jednotka je navržena pro takový jmenovitý pracovní proud.Jak je vidět na fotografii, zvládl se svým úkolem „výborně“, světlo svítí jasně, kromě toho se mu podařilo ušetřit 200 až 300 rublů a čas, který by strávil hledáním nového spínacího zdroje.
Vraťte se
Komentáře (4)
 1. alex
  #1 alex Hosté 24. října 2016 19:20
  6
  DÍKY!
 2. JOHN
  #2 JOHN Hosté 30. srpna 2017 07:07 dop
  3
  Dobře.
 3. Ivanov N.
  #3 Ivanov N. Hosté 6. února 2018 20:55
  1
  Skvělé téma. Díky! Úspěch!
 4. Host Victor
  #4 Host Victor Hosté 22. dubna 2019 17:25
  0
  Skvělé téma! Obrovský požadavek, nestříkejte malé věci, ale více o podstatu obvodů.

Přečtěte si také

Chybové kódy pro pračky