DIY to udělej sám
Mistrovské třídy, pokyny, užitečné tipy, recepty.
» » »Nabíječka pro autobaterii
Každý motorista dříve nebo později má problémy s baterií. Tomuto osudu jsem neunikl. Po 10 minutách neúspěšných pokusů o nastartování auta se rozhodl, že je nutné si koupit nebo provést nabíječku sám. Večer jsem se po provedení auditu v garáži a nalezení vhodného transformátoru rozhodl provést nabíjení sám.

transformátor


Na stejném místě, mezi zbytečným haraburdí, jsem také našel regulátor napětí ze staré televize, což je podle mého názoru úžasně vhodné jako případ.

Nabíječka


Po prostudování obrovského rozlohy internetu a skutečně ocenil jeho sílu, si pravděpodobně vybral nejjednodušší schéma.

nabíjecí obvod


Po vytištění obvodu jsem šel k sousedovi, který má rád rádiovou elektroniku. Během 15 minut pro mě napsal potřebné údaje, odřízl kus PCB fólie a dal značku pro kreslení desek. Po strávení asi hodiny jsem nakreslil přijatelnou desku (instalace prostorného pouzdra umožňuje rozměry). Neřeknu vám, jak otrávit desku, o tom je spousta informací. Vzal jsem své stvoření k sousedovi a on mě otrávil. V zásadě byste si mohli koupit desku plošných spojů a dělat na ní vše, ale jak říkají nadanému koni ....
Po vyvrtání všech potřebných otvorů a zobrazení kolíku tranzistorů na obrazovce monitoru jsem vzal páječku a asi po hodině jsem měl hotovou desku.

nabíjecí obvod


Na trhu si můžete koupit diodový můstek, hlavní věc je, že je navržen pro proud alespoň 10 ampérů. Našel jsem diody D 242, jejich vlastnosti jsou docela vhodné, a na kus PCB jsem pájel diodový můstek.

diodový most


Tyristor musí být nainstalován na chladiči, protože během provozu je výrazně ohříván.

tyristor nabíječky


Samostatně musím říci o ampérmetru. Musel si ji koupit v obchodě, kde prodavač také vyzvedl zkratku. Rozhodl jsem se trochu změnit obvod a přidat spínač tak, aby bylo možné změřit napětí na baterii. Zde byl také zapotřebí zkrat, ale při měření napětí není zapojen paralelně, ale sériově. Výpočtový vzorec lze nalézt na internetu, dodám, že disipační síla bočních odporů je velmi důležitá. Podle mých výpočtů to mělo být 2,25 wattů, ale měl jsem zahřát 4 wattový zkrat. Nevím důvod, v takových věcech nemám dost zkušeností, ale když jsem se rozhodl, že v podstatě potřebuji odečty ampérmetru, ne voltmetru, změřil jsem to. Navíc v režimu voltmetru se zkrat zřetelně zahřívá po dobu 30-40 sekund. Poté, co jsem shromáždil vše, co jsem potřeboval, a zkontroloval vše na stoličce, vzal jsem případ. Po úplném rozebrání stabilizátoru jsem vytáhl veškerou jeho náplň.

transformátory


Po označení přední stěny jsem vyvrtal otvory pro proměnný odpor a přepnul, pak jsem vyvrtal otvory pro ampérmetr s vrtákem malého průměru po obvodu. Soubor s ostrými hranami.

radiátor


Když trochu prolomil hlavu nad umístěním transformátoru a radiátoru tyristorem, zastavil se u této možnosti.

Nabíječka


Koupil jsem si pár krokosvorek a vše je nabíjeno. Zvláštností tohoto obvodu je, že funguje pouze při zatížení, a proto po sestavení zařízení a nenalezení napětí na svorkách pomocí voltmetru se nespěchejte, abyste mě vyhladili. Stačí zavěsit alespoň auto světlo na závěry, a budete spokojeni.

Nabíječka do auta


Vezměte transformátor s napětím na sekundární vinutí 20-24 voltů. Zenerova dioda D 814. Všechny ostatní prvky jsou vyznačeny na obrázku.
Vraťte se
Komentáře (6)
 1. Alexander
  #1 Alexander Hosté 22. února 2016 12:53
  2
  Dobrý den, a jak to nastavit tak, aby při nízkém proudu (méně než 1 ampér) bylo napětí 14,4-14,8 voltů
 2. nicholas
  #2 nicholas Hosté 25. prosince 2016 15:27
  3
  [b] Alexander [/ b],
  dejte na výstup elektrolytický kondenzátor!
 3. popvovka
  #3 popvovka Návštěvníci 25. února 2017 11:40
  2
  nicholas,
  Tak mi řekni, proč je elektrolyt?
  Předem řeknu, že to tam vůbec není potřeba a pro baterii nebude nic!
  A přesto má auto s generátorem stejný druh proudu jako tento poplatek.
 4. Eugene
  #4 Eugene Hosté 4. června 2017 09:16
  2
  [b] popvovka [/ b],
  Vůbec to tak není, váš ampérmetr neukazuje nabíjecí proud v tomto obvodu. Najděte špičkový ampérmetr a podívejte se na rozdíl ...
 5. Host Yuri
  #5 Host Yuri Hosté 5. února 2018 10:09
  9
  Před velmi dlouhou dobou jsem v časopise "Radio" našel obvod pro nabíjení baterie. Vyrobil jsem toto zařízení a stále ho používám. Lze ji nazvat stabilizátorem nabíjecího proudu baterie. Proud se nemění ani z kolísání napětí v síti, ani ze stupně nabití baterie. On je vždy nezměněn.
  Potřebujete transformátor se sekundárním napětím alespoň 36 voltů. Čím nižší je sekundární napětí, tím je vyžadována větší kapacita kondenzátoru, tj. jejich počet. Kondenzátory pro střídavý proud o napětí nejméně 500 voltů by měly být zapojeny do série s primárním vinutím transformátoru. Namontujte diodový můstek do sekundárního vinutí. To je vše. Připojte baterii k sekundárnímu obvodu, změřte proud a označte ji na síťovém přepínači zařízení. Čím větší je kapacita, tím větší je usměrněný sekundární proud (a vždy to tak bude, nezávisle na všem). Tímto způsobem můžete označit několik proudů na přepínači, který se vám líbí. Nabíječka normální, zvýšená pro zrychlené nabíjení a malá, asi 1 ampér k odstranění sulfatace z baterie. Nabíjejí již nabitou baterii přibližně jednu hodinu. Můžete nainstalovat voltmetr na výstupu nabíječky pro řízení nabíjení baterie (kromě řízení jeho „varu“). Ampér není potřeba. Proud se měří při uvedení do provozu a již se nezmění. Toto zařízení nefunguje bez zatížení nebo s nakládáním se slušným odporem. Pracuje v režimu zkratu nebo v režimu zkratu. To se nebojí.
 6. Host Victor
  #6 Host Victor Hosté 1. dubna 2019 12:36
  0
  nečinný rozhovor o schématu polo mostu se středním bodem na obrázcích mostu! 24 na moskytech - z mostu 25-26 voltů? plus zapálil 32V? na 12 V AC? husa koupit v bazaru mozky ho stoupat!

Přečtěte si také

Chybové kódy pro pračky